CIEKAWOSTKI

Najdroższe zdjęcie w Polsce! „Moonlit Dreams” wyceniony na 1,5 mln dolarów

Najdroższa fotografia we Wrocławiu

Filip Majchrowski kupił zdjęcie legendarnego fotografa Petera Lika.

Eksperci, dzieło pt. „Moonlit Dreams” wydrukowane na papierze z drobinami diamentów, wyceniają na 1,5 mln dolarów.

Jest to najprawdopodobniej najdroższa fotografia w Polsce!

Nowy właściciel przesyłkę z fotografią otwierał dzisiaj na scenie teatru ATM na Bielanach Wrocławskich w towarzystwie zaledwie kilku osób. Mieliśmy okazję tam również być. Emocje były ogromne, bo to najpewniej najdroższe zdjęcie, które znajduje się w tej chwili w Polsce. Przyleciało z USA, specjalną i odpowiednio zabezpieczoną przesyłką lotniczą.

– Historia tej transakcji zaczęła się tam naprawdę, kiedy byłem w górach Huang Shan w Chinach. Zaraz potem pojechałem na Hawaje i tam miałem okazje zapoznać się z fotografiami Petera Lika. Jest to najbardziej znany fotograf dzisiejszych czasów, który sprzedaje swoje zdjęcia za rekordowe sumy – mówi Filip Majchrowski, wrocławski biznesmen.

– Szybko wśród jego zdjęć znalazłem fotografie gór, które niedawno odwiedziłem. Zresztą same góry są bardzo ciekawe, bo to symbol kształtowania charakteru. Każdy z chińskich cesarzy miał w zasadzie obowiązek przebywania w nich kształtując swój charakter i zdobywając życiową mądrość. Ja też byłem na takim zakręcie życiowym gdzie było mi to bardzo bliskie, dlatego zainteresowanie zdjęciem jeszcze bardziej wzrosło. Tak pojawił się pomysł jego kupna. Jednak to wcale nie było takie proste – opowiada Majchrowski.

Proces zakupu trwał kilka miesięcy, a fotograf jakoś chętnie nie chciał się pozbyć swojego dzieła. Szczególnie, że chodziło o fotografię z nr. 1, rozpoczynającą całą kolekcję zdjęć, która była i jest najlepiej sprzedającą się na świecie. – Tego konkretnego zdjęcia nie było w ogólnodostępnej galerii. Można było je zobaczyć w prywatnym depozycie autora w Las Vegas. Po wielu rozmowach i negocjacjach w końcu udało mi się tam trafić i namówić Petera Lika na sprzedaż – opowiada przedsiębiorca.

Aby sprowadzić zdjęcie do Polski do załatwienia było sporo formalności, poza tymi celnymi trzeba było zorganizować specjalny i odpowiednio zabezpieczony transport lotniczy. Dzisiaj nabywca, po raz pierwszy, zobaczył kupione zdjęcie. Zanim to się stało w ruch poszła szlifierka kątowa i przecinaki. Kiedy udało się zdjąć zabezpieczenia, zdjęcie w materiale ochronnym wyjechało z boku dużej skrzyni, jak z szuflady.

– Jestem bardzo podekscytowany. Jestem ciekaw, co jest w środku i jak to w całości wygląda – mówił Filip Majchrowski.

Zdjęcie przedstawia księżyc w pełni z górami Huang Shan na pierwszym planie.

– Autor opowiadał, że sytuacja jak na zdjęciu, zdarza się bardzo rzadko. Dodatkowo zostało wydrukowane na papierze z drobinami diamentów. To powoduje, że jak przygasimy światło, księżyc jakby się jeszcze mocniej rozświetli i „wyjdzie” ze zdjęcia – mówi podekscytowany nabywca.

Do przesyłki był dołączony certyfikat potwierdzający autentyczność fotografii. Podobny jest też wtopiony na odwrocie fotografii. Czy będziemy mogli kiedyś zobaczyć to zdjęcia w galerii np. we Wrocławiu? Tego jeszcze nie wiadomo.

– Na razie chcę je dokładnie obejrzeć, nacieszyć się. W tej chwili trudno powiedzieć gdzie będzie wisieć. Obiecałem, że najpierw zdradzę to autorowi, bo interesował się gdzie ono trafi. Zresztą chce odwiedzić Polskę – opowiada Filip Majchrowski.

Peter Lik – to australijski fotograf krajobrazu mieszkający w USA, który na stałe zapisał się na kartach historii po tym, jak w listopadzie 2014 roku sprzedał zdjęcie zatytułowane „Phantom” za rekordową sumę 6,5 miliona dolarów. Zdjęcie zostało wykonane w malowniczym Kanionie Antylopy w Arizonie w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, jednym z ulubionych fotograficznych miejsc Lika.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button