21 grudnia 2024 r. w Malhowicach minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak uczestniczył w otwarciu drogowego przejścia granicznego z Ukrainą, tj. Malhowice-Niżankowice.
W uroczystym otwarciu stronę ukraińską reprezentował m.in. wiceminister rozwoju wspólnot terytoriów Ukrainy Serhiy Derkach. Ponadto w wydarzeniu uczestniczył m.in. wiceminister Maciej Duszczyk, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan.
To bardzo intensywny i dobry tydzień w relacjach polsko-ukraińskich. We wtorek we Lwowie premier Donald Tusk i prezydent Wołodymyr Zełenski omawiali najważniejsze sprawy w naszych relacjach, przede wszystkim wsparcia dla Ukrainy walczącej z agresją Rosji. Dziś z kolei otwieramy kolejne przejście graniczne, tak aby relacje polsko-ukraińskie miały niezbędną infrastrukturę i dawały naszym obywatelom możliwość przemieszczania się między obydwoma państwami
– powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podczas uroczystości.
Szef MSWiA przypomniał, że dzień otwierania przejścia, 21 grudnia, to także rocznica wejścia Polski do strefy Schengen.
16 lat temu weszliśmy do strefy Schengen i na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej przestał być kontrolowany ruch. Wprawdzie dzisiaj otwieramy nowe przejście graniczne, natomiast życzymy Ukrainie tego, żeby byli w Unii Europejskiej i w przyszłości także w tej strefie. Wtedy przyjedziemy z panem ministrem zamknąć to przejście
– zadeklarował.
Minister Tomasz Siemoniak podziękował wojewodzie, funkcjonariuszom straży granicznej, służbom celnym i skarbowym obu krajów za przygotowanie tego przejścia granicznego i pracę nad tym przez ostatnie lata. Złożył także życzenia funkcjonariuszom.
Życzę wszystkim funkcjonariuszom po obydwu stronach jak najwięcej satysfakcji z tej służby dla naszych państw i narodów
– przekazał.
Ponadto poinformował o rozmowach nad dalszym zwiększaniem możliwości ruchu granicznego.
Następne kroki udrażniające granice, umożliwiające skrócenie czasu oczekiwania, są przed nami. O tym dzisiaj z panem ministrem Derkaczem dużo rozmawialiśmy. Sprawne przekraczanie granicy w obydwie strony jest z naszego punktu widzenia też ważnym elementem wsparcia dla Ukrainy
– zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
W trakcie uroczystości delegacje zapoznały się z infrastrukturą przejścia granicznego i sprzętem, jakim dysponują poszczególne służby. Funkcjonariusze SG odprawili pierwszą podróżną wjeżdżającą do Polski z Ukrainy. Ministrowie przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju przedstawicielom służb, które będą realizować zadania na przejściu granicznym.
Przejście graniczne Malhowice–Niżankowice to piąte drogowe przejście graniczne na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a trzecie zlokalizowane w całości po polskiej stronie granicy. Służby graniczne i celne Polski i Ukrainy pracują tu w jednym miejscu. Jest usytuowane około 12 kilometrów od Przemyśla, kontrole paszportowe i celno-skarbowe (z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej), prowadzone są całododobowo. Przejście przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego, tj. samochodów osobowych do 3,5 tony oraz autokarów. Na terenie przejścia na każdym z kierunków znajduje się po 8 pasów odpraw, w tym przeznaczone do odprawy samochodów osobowych, autobusów oraz dyplomatów. W infrastrukturze znajdują się budynki kontroli szczegółowej, terminale odpraw autobusów, pomieszczenia administracyjne dla każdej ze służb oraz kojce dla psów służbowych.
Od początku roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim odprawianych zostało ponad 10,3 mln podróżnych oraz ponad 2,1 mln pojazdów. Średnio w ciągu doby odprawianych jest ponad 29 tys. podróżnych oraz blisko 6 tys. pojazdów. Wartość odprawionych towarów przekracza 70 mld złotych.
Drogowe przejście graniczne z Ukrainą Malhowice-Niżankowice
Otwarcie nowego przejścia granicznego jest zawsze impulsem, który wzmacnia współpracę międzynarodową z naszymi partnerami po stronie ukraińskiej. Chcemy budować współdziałanie oparte na wzajemnym partnerstwie i szacunku.
Utworzenie przejścia zostało ustalone na podstawie artykułu 7 Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie, 18 maja 1992 r.
Przejście zostało wybudowane w latach 2020-2024 w formule wspólnie prowadzonego przejścia granicznego z infrastrukturą przeznaczoną dla służb polskich i ukraińskich zlokalizowaną w całości na terytorium RP. Koszt budowy został sfinansowany z budżetu państwa.
Długość granicy z Ukrainą wynosi 535,18 km. Na polsko-ukraińskiej granicy państwowej funkcjonowało dotąd 6 kolejowych przejść granicznych oraz 8 drogowych przejść granicznych.