SPORTY WALKI

Oslo. Zapaśnik Arkadiusz Kułynycz z brązowym medalem mistrzostw świata

Mistrzostwa Świata 2021 w zapasach

Życiowy sukces na norweskich matach odniósł polski klasyk Arkadiusz Kułynycz.

W małym finale światowego czempionatu kategorii 87 kg, przy prowadzeniu (5:2) położył na łopatki byłego mistrza świata juniorów, Węgra Istvana Takacsa. Polak zdobył upragniony medal MŚ w grupie seniorów. Jest to drugi medal Arka na mistrzostwach globu. Dokładnie 10 lat temu podczas rozgrywanych w Bukareszcie MŚ juniorów pochodzący z Miastka, a obecnie walczący w barwach Radomskie Centrum Szkolenia Zapaśniczego „Olimpijczyk” zawodnik również zdobył brązowy krążek.

Droga Arka na światowe podium

ELIMINACJE – Takahiro Tsuruda 4:1
1/8 FINAŁU – Kiril Maskevich 5:7
REPASAŻ – Metehan Basar 6:1
WALKA o brąz – Istvan Takacs tusz techniczny

Medal Arka jest czwartym krążkiem zdobytym na norweskich mistrzostwach, a drugim w stylu klasycznym. W historii startów na MŚ polskie zapasy zdobyły już 89 medali (59 styl klasyczny,15 styl wolny i 15 zapasy kobiet).

POLSKIE MEDALE W OSLO:

złoty: Murad Gadżijew – zapasy styl wolny, 70 kg
brąz: Katarzyna Krawczyk – zapasy kobiet 53 kg
brąz: Gevorg Sahakyan – zapasy styl klasyczny 72 kg
brąz: Arkadiusz Kułynycz – zapasy styl klasyczny 87 kg

Polacy w końcowej klasyfikacji medalowej zajęli ósmą lokatę. Wygrali Irańczycy (7 złotych medali, 3 srebrne i 3 brązowe) przed Amerykanami (5-5-5) oraz Japończykami (5-3-4).