LEKKOATLETYKA

Orlen Cup Łódź 2021. Lekkoatletyczne gwiazdy zmierzą się już w piątek

Orlen Cup Łódź 2021

Halowy sezon lekkoatletyczny w Polsce, którego zwieńczeniem będą marcowe halowe mistrzostwa Europy w Toruniu, rozpocznie się od rywalizacji gwiazd ze światowego topu.

W piątek w Łodzi w mityngu Orlen Cup Łódź 2021 wezmą udział m.in. medaliści mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

W Atlas Arenie zawodnicy rywalizować będą w siedmiu konkurencjach – biegach na 60 metrów kobiet i mężczyzn, biegach na 60 metrów przez płotki kobiet i mężczyzn, skoku o tyczce mężczyzn, skoku wzwyż kobiet oraz pchnięciu kulą mężczyzn.

– Patrząc na trwający już sezon halowy widać, że poziom jest bardzo wysoki. Padły już świetne wyniki i myślę, że tutaj będzie podobnie dzięki obecności największych zagranicznych i krajowych gwiazd. To już ostatni czas na zdobywanie minimum na halowe mistrzostwa Europy w Toruniu. Jestem przekonany, że lekkoatleci pobudzą nasze emocje przed tegoroczną największą imprezą – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor mityngu.

Rozgrywany kolejny raz w Łodzi mityng z roku na rok cieszy się coraz większą renomą. W tym sezonie uzyskał kategorię brązową cyklu World Indoor Tour. Władze miasta nie kryją dumy, że to właśnie w Łodzi odbędzie się pierwsza w tym szczególnie ważnym sezonie halowym wielka impreza lekkoatletyczna w Polsce.

– Co roku z niecierpliwością czekamy na ten mityng i cieszymy się, że już po raz szósty zawitał do Łodzi. W tym roku pomimo pandemii mamy światową czołówkę i krajowych bohaterów. Wszyscy fani są spragnieni emocji lekkoatletycznych. Co prawda w tym roku hala będzie bez dopingu, więc zapraszam wszystkich kibiców przed telewizory – mówi wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.

Szczególnie ciekawie będzie w konkursie tyczkarzy, w którym wystąpi aż trzech zawodników, których rekordy życiowe przekraczają wysokość sześciu metrów. Wśród startujących będą m.in. mistrz i rekordzista olimpijski Brazylijczyk Thiago Braz, dwukrotny mistrz świata i medalista olimpijski Amerykanin Sam Kendricks oraz świetni Polacy – trzykrotny medalista mistrzostw świata Piotr Lisek, czy mistrz świata i halowy mistrz Europy Paweł Wojciechowski.

– Nastawiam się na wielkie show w Łodzi. Bardzo lubię startować w Polsce i cieszę się, że znów będę mógł wziąć udział w mityngu w Łodzi – mówi Sam Kendricks.

– Będzie to mój pierwszy start. Mam nadzieję, że będzie udany i emocjonujący. Rozglądam się po hali i widzę sporo twarzy, choć to awatary. Fajnie, że organizator zadbał o to, żebyśmy nie poczuli pustych trybun. Mam nadzieję, że kibice licznie będą nas oglądać w telewizji, a ja się potrafię mobilizować w każdych warunkach. Spodziewam się rywalizacji na bardzo wysokim poziomie i na pewno trzeba będzie wysoko skakać, by wygrać z Samem, czy Pawłem Wojciechowskim – dodaje Piotr Lisek.

W ostatniej chwili z zawodów wycofał się wicemistrz olimpijski z Rio Hiszpan Orlando Ortega, ale najlepsi polscy płotkarze, m.in. Damian Czykier i Artur Noga, będą mogli rywalizować m.in. z halowym wicemistrzem świata Amerykaninem Jaredem Eatonem, czy medalistą mistrzostw świata ze stadionu Węgrem Balazsem Baji. Z kolei w rywalizacji kobiet na 60 metrów przez płotki rywalkami najlepszej od lat Polki Karoliny Kołeczek będą amerykańskie gwiazdy Christina Manning i Sharika Nelvis. Ciekawie będzie też w biegach płaskich, a polscy kibice z pewnością trzymać będą kciuki za najszybszą Polkę Ewę Swobodę, której rywalką będzie m.in. medalistka mistrzostw świata w sztafecie Dezerea Bryant ze Stanów Zjednoczonych.

– Lubię biegać w Łodzi i cieszę się, że mogę tu zacząć sezon. Mam nadzieję, że będzie szybciutko. Nie będę nic obiecywać, ale mam nadzieję, że będzie podobnie, jak w 2019 roku. Wyniki na treningach są porównywalne, a nawet lepsze – mówi Ewa Swoboda.

To nie koniec ciekawych pojedynków, bo w Atlas Arenie pokażą się także m.in. dwaj najlepsi polscy kulomioci Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk. Z kolei w rywalizacji kobiet w skoku wzwyż najlepsza polska zawodniczka Kamila Lićwinko walczyć będzie m.in. z medalistką halowych mistrzostw świata i Europy Alessią Trost z Włoch, czy byłą mistrzynią świata juniorek Mariją Vuković z Czarnogóry.

Orlen Cup 2021 odbędzie się 12 lutego o godz. 17 w łódzkiej Atlas Arenie. Impreza odbędzie się bez udziału publiczności.

Gwiazdy międzynarodowe vs. gwiazdy z Polski

Skok o tyczce mężczyzn

3 zawodników z rekordami życiowymi ponad 6 metrów

Thiago BRAZ Brazylia

Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro (2016). Wynikiem 6.03 ustanowił wówczas rekord olimpijski i zdobył jedyny dla gospodarzy igrzysk złoty medal w lekkoatletyce.

Sam KENDRICKS Stany Zjednoczone

Jeden z najlepszych tyczkarzy minionych lat. W 2017 oraz 2019 zostawał mistrzem świata. Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) zdobył brązowy medal. Dwukrotny halowy wicemistrz świata. W hali skoczył 6.01.

Piotr LISEK Polska

Pierwszy w historii i jedyny Polak, który skoczył o tyczce 6 metrów. Trzykrotny medalista mistrzostw świata (2015, 2017, 2019), brązowy medalista halowych mistrzostw świata (2016, 2018) oraz trzykrotny medalista halowych mistrzostw Europy.
Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, reprezentant Polski w drużynowych mistrzostwach Europy.

Paweł WOJCIECHOWSKI Polska

W 2011 roku został – niespodziewanie – mistrzem świata w skoku o tyczce. Później zdobywał jeszcze medale mistrzostw Europy i świata, a w 2019 roku został halowym mistrzem Europy. Były rekordzista Polski w skoku o tyczce.

Ernest OBIENA Filipiny

W 2019 roku został mistrzem Azji, dwa lata wcześniej zdobył brąz kontynentalnego czempionatu. W sezonie 2021 zaliczył w hali 5.80 ustanawiając rekord swojego kraju. Skok o tyczce uprawiał też jego ojciec.

Pchnięcie kulą mężczyzn

Konrad BUKOWIECKI Polska

W młodości poprawiał rekordy świata David Storla. Zimą 2017 roku poprawiając rekord Polski Tomasza Majewskiego został halowym mistrzem Europy w pchnięciu kulą. Pierwszy Polak, który pchnął kulą 22 metry. Rok później został wicemistrzem Europy. Ma w dorobku całą paletę medali z młodzieżowych imprez lekkoatletycznych, jest rekordzistą Europy do lat 23.

Michał HARATYK Polska

Aktualny rekordzista Polski w pchnięciu kulą – 22.32. W 2018 roku zdobył mistrzostwo Europy, a kilka miesięcy później został halowym mistrzem kontynentu. Wspólnie z Konradem Bukowieckim jest obecnie czołowym kulomiotem świata i Europy.

Bieg na 60 metrów przez płotki mężczyzn

Jared EATON Stany Zjednoczone

W 2018 roku został halowym wicemistrzem świata.

Balázs BAJI Węgry

Brązowy medalista mistrzostw świata z 2017 roku. W 2016 roku zdobył w Amsterdamie wicemistrzostwo Europy. 17-krotny złoty medalista mistrzostw Węgier.

Damian CZYKIER Polska

Dwukrotnie czwarty zawodnik mistrzostw Europy (2016, 2018). Wielokrotny medalista mistrzostw Polski i reprezentant kraju w największych imprezach światowej lekkoatletyki. W sezonie 2021 uzyskał już czas poniżej 7.60.

Artur NOGA Polska

Pierwsze sukcesy odnosił już jako junior, gdy zdobywał medale mistrzostw świata oraz Europy. W 2012 został brązowym medalista mistrzostw Europy. Aktualny rekordzista Polski w biegu na 110 metrów przez płotki. W tym sezonie uzyskał już w hali 7.64, czas dający mu szóste miejsce w światowych tabelach.

Bieg na 60 metrów przez płotki kobiet

Christina MANNING Stany Zjednoczone

W 2018 została w Birmingham halową wicemistrzynią świata w biegu na 60 metrów przez płotki. Wcześniej zdobywała medale uniwersjady – akademickich mistrzostw świata.

Sharika NELVIS Stany Zjednoczone

Finalistka mistrzostw świata w hali i na stadionie. Halowa rekordzistka Ameryki Północnej w biegu na 60 metrów przez płotki.

Karolina KOŁECZEK Polska

Najlepsza polska płotkarka ostatnich lat. W 2013 i 2015 roku zostawała wicemistrzynią Europy do lat 23. Reprezentantka Polski na największych imprezach lekkoatletycznych, olimpijka z Rio de Janeiro.

Bieg na 60 metrów mężczyzn

Michael RODGERS Stany Zjednoczone

W 2010 został w Dosze halowym wicemistrzem świata w biegu na 60 metrów. Trzykrotny medalista mistrzostw świata w biegu sztafetowym 4 x 100, w tym złoty z 2019 roku.

Lamont Marcell Jacobs Włochy

Medalista mistrzostw Włoch, czwarty zawodnik tabel światowych sezonu 2021 – 6.54.

Bieg na 60 metrów kobiet

Dezerea Bryant Stany Zjednoczone

Amerykańska brązowa medalistka mistrzostw świata z 2019 roku w biegu sztafetowym 4 x 100 metrów.

Ewa SWOBODA Polska

Liczne sukcesy odnosiła już jako juniorka. Sięgnęła wówczas m.in. po wicemistrzostwo świata do lat 20. Aktualna halowa rekordzistka świata juniorek w biegu na 60 metrów. Jej czas 7.07 to także halowy rekord Polski. W 2017 została wicemistrzynią, a dwa lata później mistrzynią Europy w hali. Zwyciężczyni World Indoor Tour w biegu na 60 metrów. Ma na koncie liczne medale imprez młodzieżowych, reprezentowała Polskę m.in. podczas drużynowych mistrzostw Europy.

Skok wzwyż kobiet

Kamila LIĆWINKO Polska

Halowa mistrzyni świata z 2014 roku. W 2017 została brązową medalistką mistrzostw świata w skoku wzwyż. Pierwsza i jedyna Polka, która skoczyła wzwyż 2 metry.

Marija VUKOVIĆ Czarnogóra

Mistrzyni świata juniorek z 2010 roku. Wielokrotna medalistka mistrzostw krajów bałkańskich. Rekordzistka kraju.

Alessia TROST Włochy

Brązowa medalistka halowych mistrzostw świata z 2018 roku, halowa wicemistrzyni Europy. W młodości regularnie wygrywała imprezy mistrzowskie – była m.in. dwukrotną mistrzynią Europy do lat 23 i mistrzynią świata do lat 20.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button