POLSKA

Orędzie i życzenia wielkanocne od premiera Mateusza Morawieckiego

Święta

Pandemia COVID-19 sprawiła, że przez ostanie dwa lata Święta Wielkanocne znacząco różniły się od tych, które dobrze znamy.

W tym roku wracamy do spędzania tego szczególnego czasu w gronie najbliższych. Tegoroczne Święta Wielkanocne upłyną jednak w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W najnowszym nagraniu wideo premier Mateusz Morawiecki odwiedza dom pani Małgorzaty i pana Marka. To polskie małżeństwo, które gości pod swoim dachem uchodźców wojennych zza naszej wschodniej granicy. W materiale wideo premier Morawiecki składa życzenia świąteczne, ale także dziękuje Polakom, którzy okazują wsparcie Ukrainie.

Święta Wielkanocne w gronie najbliższych

– Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas radości, w którym tradycyjnie spotykamy się w rodzinnym gronie – od tych słów rozpoczyna premier Mateusz Morawiecki. Ostatnie lata to czas, który upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Ryzyko zachorowania i transmisji wirusa sprawiło, że Święta Wielkanocne obchodziliśmy często z dala od swoich bliskich.

W dalszej części nagrania, szef rządu podkreśla, że nareszcie, po dwóch latach, możemy świętować wspólnie: – Będziemy mogli ze sobą rozmawiać, wspominać i snuć plany na przyszłość. Premier przekazuje także życzenia świąteczne: – Życzę zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkiejnocy. Niech zmartwychwstały Chrystus przynosi nam miłość, optymizm i pokój.

Świąteczny czas pod znakiem wojny za wschodnią granicą Polski

– Dla wielu polskich rodzin, ze względu na niespodziewanych gości te Święta są wyjątkowe – kontynuuje premier. Wypowiadając te słowa, szef rządu znajduje się w domu polskiego małżeństwa – pani Małgorzaty i pana Marka. Oni, tak jak tysiące Polaków, przyjęli pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy.

W materiale wideo widzimy świąteczny stół, przy którym czas spędzają wspólnie gospodarze oraz ich goście zza naszej wschodniej granicy.

– Pani Małgorzata i pan Marek przyjęli pod swój dach rodzinę uchodźców wojennych z Ukrainy. Panią Swietłanę i jej dwójkę dzieci – informuje szef rządu.

Podziękowania premiera za pomoc i wsparcie okazywane Ukrainie

Od moment agresji Rosji na Ukrainę, do Polski przyjechało już ponad 2,7 mln uchodźców. Dzięki wspólnym działaniom rządu, samorządu oraz mobilizacji tysięcy Polek i Polaków, otrzymują tu niezbędną pomoc – od ciepłego posiłku po dach nad głową i pracę.

W dalszej części nagrania, premier nawiązuje do olbrzymiego wsparcia, jakie Polacy oferują Ukraińcom. Szef rządu przekazuje także podziękowania za tę postawę: – Tysiące Polaków okazuje swoją pomoc. Otwierają swoje serca i domy. Dzielą się tym co mają. Ten dar niezwykłej solidarności, będzie pamiętany na Ukrainie przez pokolenia. Chciałbym moim rodakom za to wszystko z serca podziękować i nisko się ukłonić.

Orędzie Wielkanocne premiera Mateusza Morawieckiego

„Szanowni Państwo,

to już trzecia Wielkanoc w trudnych i niespokojnych czasach.

Najpierw pandemia i globalny kryzys gospodarczy. A teraz – wojna. Okrutna wojna, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie i całemu wolnemu światu.

Zdaję sobie sprawę, że wielu z nas chciałoby po prostu wrócić do czasów sprzed 2020 roku, do normalności. Wierzę, że ta normalność powróci. Wierzę, że wrócą czasy pokoju i bezpiecznego rozwoju.

Ale by tak się stało – musimy działać odpowiedzialnie i odważnie. Tak swoją misję rozumie rząd Prawa i Sprawiedliwości. I dlatego od lat w centrum naszej polityki stawiamy solidarność, dobro wspólne, troskę o drugiego człowieka.

Robimy bardzo wiele, aby za naszą wschodnią granicą jak najszybciej nastał pokój. By Ukraina wygrała wojnę z rosyjskim agresorem. Ale jednocześnie robimy – i dalej będziemy robić – wszystko co w naszej mocy, aby niwelować gospodarcze skutki tej wojny dla Polaków.

Właśnie dlatego ogłosiliśmy Tarczę Antyputinowską. W jej ramach zapowiedzieliśmy obniżkę PIT do rekordowo niskich 12%. ograniczyliśmy VAT i akcyzę na wiele produktów, w tym przede wszystkim na paliwo i energię. Dzisiejszy wzrost cen energii jest bezpośrednią konsekwencją błędów, jakie zachodni świat popełniał w relacjach z Rosją Putina. Jeszcze przed rosyjską inwazją alarmowaliśmy, do czego prowadzi Nord Stream 2 i imperialne plany Kremla.

Patrząc na rosyjskie bestialstwo w Buczy, Kramatorsku, Mariupolu, Hostomelu, Irpieniu…trzeba sobie powiedzieć wprost, że Europa nie robi wszystkiego, co powinna. Obecne sankcje są zdecydowanie zbyt łagodne. My mówimy głośno: NIE dla rosyjskiej ropy, NIE dla rosyjskiego gazu, NIE dla rosyjskiego węgla. Jednocześnie – zrobimy wszystko, by te konieczne decyzje w możliwie najmniejszym stopniu dotykały finansów polskich rodzin. Nie wierzmy jednak w proste recepty na uzdrowienie finansów Polaków zgłaszane przez fałszywych proroków i złych doradców.

Dzisiejsza inflacja to nie efekt takiej lub innej polityki, ale tego, że przez wiele ostatnich miesięcy Putin przygotowywał się do wojny.

Szanowni Państwo, cały świat patrzy na Polskę z uznaniem. I jest to zasługa milionów Polaków. Całego polskiego społeczeństwa, całego polskiego narodu. Przeżywamy nowy festiwal solidarności. Po raz pierwszy od wielu, wielu lat o Polsce mówi się tak dużo i tak dobrze. I to we wszystkich językach świata.

Każda polska rodzina, która przyjęła pod swój dach uciekających przed wojną uchodźców ma w tym swój udział, swój wkład. Samorządowcy, funkcjonariusze służb, organizacje pozarządowe, OSP, koła gospodyń – wszyscy dziś pokazujemy całemu światu, co znaczy solidarność. Chcę za to z serca Wam wszystkim podziękować.

Dziękuję, że ratujecie wiarę w dobro, w pokój, w ludzką sprawiedliwość.

Szanowni Państwo, przed nami wyjątkowy czas. Czas Świąt Wielkanocnych – świąt bogatej symboliki i głębokich znaczeń. To znak Zmartwychwstania, symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad mrokiem, miłości nad nienawiścią. Niech te Święta Wielkanocne okażą się dla nas niewyczerpalnym źródłem nadziei. Niech staną się duchowym źródłem, z którego będziemy czerpać pokój, miłość, solidarność, wiarę w lepsze jutro. Zobaczmy to lepsze jutro w twarzach naszych najbliższych, rodziny i przyjaciół, z którymi już zaraz usiądziemy do stołu.

I najważniejsze – w tych niespokojnych czasach bądźmy po prostu razem. Bądźmy dla siebie dobrzy. W ten sposób udowodnimy, że zło i nienawiść nie mają nad nami władzy. W ten sposób sprawimy, że dobro zwycięży.

Dobrych, błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy.

Mateusz Morawiecki”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button