POLSKA

Opozycja w sprawie szczepionek. „Co, do cholery, robił PiS przez ostatnie 60 dni?”

Szczepienia przeciw Covid-19

Każdy Polak musi poznać datę, kiedy może zostać zaszczepiony.

W wielu krajach wystarczy wypełnić odpowiednią ankietę, by dowiedzieć się. W Polsce nikt z nas nie wie, kiedy wypadnie jego kolej. Natomiast dowiadujemy się, że osoby spoza kolejki są już szczepione.

Katarzyna Lubnauer i Cezary Tomczyk z Nowoczesnej wysłali pytania do premiera w sprawie Narodowego Programu Szczepień.

– Rząd pokazał, że ostatnie 2 miesiące kompletnie zmarnował. Nie ma Narodowego Programu Szczepień, ponieważ nie ma przygotowań związanych z zapisami, raportowaniem i szczelnością systemu. System zawiódł. Komisja Zdrowia. Po 25 stycznia maja ruszyć szczepienia grupy 70+. System zapisów ruszy dopiero 15 stycznia, bo wcześniej nie będzie przygotowany.

Nie czekajmy do 15.01! Już powinien ruszyć system zapisywania się kolejnych grup na szczepienia covid-19, tak, żeby zawsze można było zacząć szczepić osoby z kolejnego etapu, gdy brakuje chętnych z poprzedniego. Żadna szczepionka nie może się zmarnować

Żądamy, aby program masowego szczepienia Polaków rozpoczął się jak najszybciej. Rząd miał 60 dni, żeby przygotować program szczepienia Polaków. Składamy wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Zdrowia, by dowiedzieć się od ministra zdrowia, jak przebiega program szczepień – stwierdziła Lubnauer.


– Do Polski za sprawą UE trafiło już 670 tys. szczepionek. Użyto 50391. Ponad pół miliona szczepionek jeszcze nie wykorzystano. Minister Dworczyk mówi, że opracowują program dystrybucji… Słucham?! Opracowują? Nie za wcześnie?!! Najmniej testów, najwięcej zgonów. Szczepień brak.

Ponad pół miliona szczepionek leży gdzieś w magazynach, to znaczy, że pół miliona osób nie zostało zaszczepionych, mimo że mogą. Tempo zaszczepienia ludzi w Polsce jest dramatycznie niskie, jesteśmy daleko za Danią, Niemcami, Izraelem.

Do cholery, co rząd robił w ciągu tych 60 dni? To teraz rząd i minister Dworczyk zastanawiają się, jak rozdysponować szczepionki i kto ma być szczepiony? Przecież na całym świecie te programy zostały przygotowane w ciągu tych 60 dni.

A co z 3 mln szczepionkę na grypę, które zapowiadał Morawiecki? Są tam gdzie milion samochodów elektrycznych i 100 tys mieszkań? – powiedział Tomczyk.

Pięć pytań Lubnauer i Tomczyka do Mateusza Morawieckiego:

  1. Dlaczego dokładne dane dzienne o szczepieniach nie są publikowane?
  2. Dlaczego powszechne zapisy na szczepienia ruszają dopiero 15 stycznia?
  3. Kiedy osiągniemy odporność populacyjną?
  4. Kiedy obywatele zainteresowani szczepionką poznają termin swojego szczepienia?
  5. Dlaczego możliwe jest zgodnie z wytycznymi NFZ szczepienie osób spoza grupy zero, ale nie osób z kolejnego etapu?

– To jest niebywały skandal. TEMPO SZCZEPIEŃ jest dziś najważniejsze nie tylko dla życia i zdrowia milionów Polaków, ale i dla gospodarki narodowej.
A ten rząd nieudaczników nie potrafi zorganizować szczepień, przeciwnie: „nie chce rozbudzać zainteresowania szczepionkami”… – Marcin Bosacki, senator RP.

System szczepień musi być uczciwy, przejrzysty i sprawny. Każdy Polak musi wiedzieć, kiedy może liczyć na swoją szczepionkę!

Interpelacja przewodniczącego Nowoczesnej Adama Szłapki do premiera Mateusza Morawieckiego ws. odbywających się szczepień przeciwko COVID-19

„Dotyczy: szczepienia na COVID-19 przedstawicieli rządu i parlamentu

Szanowny Panie Premierze,

pod koniec grudnia 2020 r. rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Zgodnie z tzw. Narodowym Programem Szczepień w pierwszej fazie szczepienia mają objąć osoby należącego do grupy „zero”, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracowników Domów Pomocy Społecznej i pracowników Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W drugiej kolejności szczepienia mają być pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele. Powszechne szczepienia pozostałej część dorosłej populacji nastąpią dopiero w etapie trzecim, najprawdopodobniej pod koniec tego roku.

Niepokojące jest tempo szczepień. Pod koniec grudnia do Polski przyleciało 300 tys. szczepionek, które witał na lotnisku osobiście Pan Premier. Do 3 stycznia, czyli przez 4 dni zaszczepiono około 50 tys. osób. Izrael tyle osób zaszczepił w pół dnia. Jeśli to tempo utrzymałoby się, to zaszczepienie wszystkich osób z Etapu I (seniorzy, pensjonariusze DPSów – łącznie 10 mln osób) zajęłoby 800 dni, dni czyli ponad 2 lata (!). W dostępie do szczepień dochodzić również do nadużyć (szczepienia poza kolejnością), co zmusza do postawienia szeregu pytań do Pana Premiera. Proszę o informację:

1. Jak zorganizowana będzie procedura szczepienia, by nie można jej było „obejść” lub „przeskoczyć”?
2. W jaki sposób w proces organizacji i przeprowadzania szczepień zaangażowane będą samorządy? Czy otrzymają one na to dodatkowe środki finansowe? Już dziś docierają do nas sygnały o braku wiedzy na temat oczekiwań wobec samorządów ze strony rządu, pomimo, że zostały one wpisane do Narodowego Programu Szczepień jako jeden z podmiotów zaangażowanych w realizację programu.
3. Jak rząd planuje rozwiązać problem z rejestracją na szczepienia, która w przypadku seniorów najprawdopodobniej będzie odbywać się drogą telefoniczną, skoro już dziś linie w przychodniach są ogromnie przeciążone?
4. Czy planowane są szkolenia dla osób przeprowadzających szczepienia, by przyśpieszyć proces szczepień, podobnie jak miało to miejsce w Niemczech czy Wielkiej Brytanii?
5. Co się stało ze szczepionkami, które podczas kampanii wyborczej „załatwił” Andrzej Duda podczas czerwcowej wizyty u Donalda Trumpa? Jakiego typu są to szczepionki? Ile ich trafiło do Polski?
6. Czy zaszczepieni już zostali członkowie rządu? Jeśli tak, to którzy?
7. Czy szczepienia objęły posłów i senatorów RP? Jeśli tak, to których?
8. Czy w trosce o ważny interes publiczny planuje Pan publikację informacji na temat szczepień, którymi objęci zostali członkowie rządu oraz parlamentarzyści?

Licząc na wyczerpujące odpowiedzi, łączę wyrazy szacunku,

Adam Szłapka
Poseł na Sejm RP”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button