CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Koronawirus – Słowem Roku 2020! Słowo Dekady wybrane. Kolejne miejsca w plebiscycie

Słowo Roku 2020 i Słowo Dekady!

„Koronawirus” w Polsce został Słowem Roku 2020!

Kapituła językoznawców oraz internauci wybrali je w głosowaniu.

Na drugim miejscu wybrano słowo: kobieta / kobiety. Trzecia pozycja w głosowaniu internautów: apostazja, a kapituły: pandemia.

Kolejne słowa internautów to m.in. lockdown, COVID-19, pandemia, aborcja, kwarantanna, zdalny, strajk, protest, LGBT, maseczka, ozdrowieniec, ścieki (w stolicy), epidemia, neutratyw czy miękiszon.

Nie uwzględniono słowa, np. Sasin.

Słowo Dekady

500 plus” zostało Słowem Dekady! W 2016 roku to słowo wygrało też w plebiscycie internautów.

2. miejsce – LGBT, 3. – Konstytucja.

Zadaliśmy pytania kapitule konkursowej.

Czy te wyniki są miarodajne? W plebiscycie tym wzięła udział mała ilość osób/internautów.

– Słowa opisują naszą rzeczywistość. Nie da się tutaj mówić o miarodajności. W Polsce w plebiscycie bierze udział więcej internautów, niż w danym kraju na świecie. Ciężko stwierdzić, które słowo jest tym najpopularniejszym w danym roku. Plebiscyt ten jest tak samo wiarygodny jak inne tego typu, które odbywają się na świecie. Są to różne instytucje, które tym zajmują się.

Dlaczego kapituła nie wybierała Słowa Dekady?

– Do końca nie wiem jak na to pytanie odpowiedzieć. Ciężko wybrać Słowo Roku, a co dopiero Słowo Dekady.

Słowa 2020 na świecie

Słowa roku w Australii: KAREN i DOOMSCROLLING (niecovidowe), COVIDIOT i RONA (covidowe), ISO (ANDC)

Ze względu na to, że pandemia całkowicie zdominowała życie we wszystkich zakątkach globu, australijscy słownikarze postanowili wybrać słowa pandemiczne i niepandemiczne mijającego roku.

Niepandemicznym słowem roku 2020 w plebiscycie zostało imię Karen. Zostało ono również wyróżnione przez leksykografów, ajuż w zeszłym roku zostało dostrzeżone przez American Dialect Society w wyrażeniu Karen generation. Karen to pejoratywne określenie białej kobiety z klasy średniej, mniej więcej 35-50-letniej, zarozumiałej, uprzedzonej do ludzi o innym kolorze skóry, poglądach i pochodzeniu społecznym.

W tej kategorii komitet wybrał wyraz doomscrolling ‘przewijanie ekranu w poszukiwaniu złych wiadomości’, uzasadniając ten wybór tym, że wyraz ten łączy nasze przywiązanie do urządzeń elektronicznych z zalewem złych wiadomości, jakie przynosiły kolejne miesiące mijającego roku — od pożarów w styczniu poczynając.

Słowa roku 2020 Oxford Dictionaries

W roku 2020 leksykografowie z Oksfordu postanowili nie wybierać jednego słowa. Ich decyzja powodowana była tym, że „szybko okazało się, że 2020 nie jest rokiem, który można by gładko opisać jednym słowem”.

Rosyjskie słowo roku 2020: ОБНУЛЕНИЕ ‘wyzerowanie’

Najważniejsze słowo roku to обнуление ‘wyzerowanie’, czyli liczenie od nowa kadencji prezydenta, które Duma przegłosowała, by umożliwić Władimirowi Putinowi kandydowanie po raz kolejny.
Na drugim miejscu jest коронавирус ‘koronawirus’, a na trzecim i czwartym ex aequo ковид ‘COVID’ i самоизоляция ‘samoizolacja’.

Słowa Roku 2020 w Austrii

Słowem roku 2020 w Austrii, oprócz słowa Corona został leksem Babyelefant ‘słoniątko’, którego wielkość stała się synonimem minimalnego dystansu, jaki obywatele powinni zachować między sobą w czasie pandemii. Motyw słoniątka został wykorzystany w kampanii informacyjnej rządu poświęconej zasadom organizacji życia w czasie pandemii. Na trzecim miejscu wśród słów roku uplasował się czasownik verblümeln, neologizm pochodzący od nazwiska ministra finansów Gernota Blümela i oznacza on tyle, co ‘upiększać coś’, ‘idealizować’, ‘brać kogoś za głupka’, ale również ‘pomylić się w planowaniu budżetu’.

Antysłowem roku 2020 został neologizm Coronaparty, określający osoby, które mimo narzuconego przez państwo zakazu spotykania się organizowały imprezy, narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem.

Słowo roku słownika Merriam-Webster: PANDEMIA

Najciekawszą chyba w tym roku listę słów zaproponowali leksykografowie Merriam-Webster. Choć niezaskakująco słowem została pandemia (ang. pandemic), kolejne pozycje są mniej zdominowane przez dotykający cały świat COVID-19.

Pierwszym z 11 wyrazów na krótkiej liście, jest — co nie jest niespodzianką — koronawirus.

Miejsce trzecie to mamba — nazwa kilku gatunków węży z rodziny zdradnicowatych, spośród których najbardziej chyba znanym jest czarna mamba. Jej niezwykła szybkość i jadowitość były źródłem przydomka wybitnego koszykarza Kobe Bryanta. W styczniu zginął on wraz z córką i kilkoma innymi osobami w katastrofie śmigłowca.

Słowo roku słownika Collinsa: LOCKDOWN

Redakcja Słownika Collinsa na słowo roku wybrała lockdown. Na krótkiej liście wiele słów jest związanych bezpośrednio lub pośrednio z pandemią: koronawirus (ang. coronavirus), samoizolacja (ang. self-isolation), dystans społeczny (ang. social distancing), kluczowy pracownik (key worker), przestój (ang. furlough), rozrywkami on-line: tiktokowicz (ang. tik-toker) i obżarstwo na wizji (ang. mukbang), czysto brytyjski problem wyprowadzki królewskiego wnuka Harry’ego i jego żony Megan, czyli Megxit.

Słowo roku 2020 w RPA: LOCKDOWN

W Republice Południowej Afryki słowo roku jest wybierane przez Pan South African Language Board (Radę Języków Południowej Afryki), a ogłoszenie ma miejsce w Międzynarodowy Dzień Leksykografii, ustanowiony w rocznicę urodzin Noah Webstera, 16 października. W tym roku wybrane zostało słowo lockdown.

Dziecięce słowo roku 2020 w Wielkiej Brytanii: KORONAWIRUS

Chociaż nie ma jeszcze zapowiedzi (krótkich list) większości plebiscytów na Słowo roku, znamy już dwa słowa roku młodszych użytkowników języka — niemieckie Młodzieżowe słowo roku (nm. Jugendwort des Jahres) i Oksfordzkie dziecięce słowo roku, którym został rzeczownik coronavirus ‘koronawirus’.

Słowo 2019 Roku

W poprzedniej edycji plebiscytu słowem roku wybranym przez kapitułę został klimat. Internauci zagłosowali natomiast na akronim LGBT.

Tuż za nim (wśród internautów) na drugim miejscu znalazł się rzeczownik klimat. Trzecie miejsce zdobyło słowo hulajnoga.

Zakończyło się głosowanie na najważniejsze słowo minionego roku oraz dekady. Wyniki internetowego plebiscytu i rozstrzygnięcie kapituły językoznawców poznaliśmy 5 stycznia.

Plebiscyt Słowo Roku organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy składa się z głosowania internetowego oraz wyboru kapituły językoznawców. W tym roku internauci wybierali także Słowo Dekady.

Głosowanie w konkursie internetowym zakończyło się 31 grudnia. Uczestnicy plebiscytu mogli oddać swój głos na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji. Zagłosować mógł każdy, obowiązywał jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button