RÓŻNOŚCI

Opolskie. 18 lat Master Truck Show

Ciężarówki z całej Polski i Europy

Trzy dni ekstremalnych wrażeń, ale i promocja bezpieczeństwa.

Setki osób, w tym przede wszystkim kierowców ciężarówek, odwiedziło stoisko Inspekcji Transportu Drogowego na Master Truck Show, na lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi koło Opola. Po raz 18. odbywał się tam motoryzacyjny zlot.

Ciężarówki z całej Polski i Europy zjechały już po raz 18. do Polskiej Nowej Wsi koło Opola, gdzie odbywa się Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych Master Truck Show. Master Truck to też liczne pokazy m.in. motocyklowy trial, stunt motocyklowy, jazdy off-roadowe, pokazy lotnicze, specjalistycznego sprzętu, w tym ratownictwa drogowego. W tym roku odwiedzający zlot mogli podziwiać ponad 1200 ciężarówek, które – jak oceniano – są „dziełami sztuki na kołach”.

– Podziwiam sprzęt, który tutaj jest wystawiony. Ile trzeba mieć samozaparcia, ile trzeba mieć woli ducha, żeby w taki sposób dbać o swoje samochody. Wszyscy którzy dbają o swoje auta, te małe i te większe, którzy starają się przedstawić je jak najlepiej, którzy dbają o ich stan techniczny, to wszyscy tworzą elitę kierowców, a państwo na pewno do tej elity nie tylko należycie ale trendy tej elity wyznaczacie. Dziękuję za bezpieczne samochody na polskich drogach – podkreślał w trakcie uroczystego otwarcia minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O bezpieczeństwie, kierowcy ciężarówek mogli porozmawiać na stoisku Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy z Opola i Katowic udzielali porad i wyjaśniali wątpliwości dotyczące przepisów transportowych.

– To wspaniała impreza, która integruje środowisko trackerów, jest atrakcją dla miłośników motoryzacji, przyciąga całe rodziny. Ale jest też tu miejsce na promowanie bezpieczeństwa. W bezpośrednich rozmowach z kierowcami i przewoźnikami, inspektorzy wyjaśniają wątpliwości dotyczące przepisów regulujących transport drogowy, praw oraz obowiązków kierowców i przewoźników, czasu pracy, warunków przewozów drogowych, stanu technicznego pojazdów oraz nowych przepisów. Ta impreza łączy więc przyjemne z pożytecznym – ocenił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Na stoisku ITD były atrakcje dla najmłodszych i dorosłych. Kolejka ustawiała się do trenażera, który umożliwia sprawdzenie czasu reakcji. W strefie edukacyjnej Krokodylka Tirka, nie zabrakło zagadek, krzyżówek, rebusów i malowanek. Najmłodsi otrzymali od Inspekcji drobne upominki, w tym elementy odblaskowe. Jak co roku, był również konkurs przeciągania pojazdu ITD. Wśród pięciu śmiałków, była też kobieta. Przeciągnięcie furgonu zajęło jej 17,5 s. Zwycięzca rywalizacji wśród mężczyzn, przeciągnął furgon w 9,97 s. Inspekcja Transportu Drogowego uczestnicy w największej w Europie imprezie motoryzacyjnej Master Truck Show od wielu lat. Jest też Honorowym Patronem wydarzenia.

Master Truck Show. Konkurs przeciągania pojazdu ITD na czas (fot. GITD)

Master Truck Show ma 18 lat

Największa w Europie impreza motoryzacyjna osiągnęła pełnoletność. Od 18 lat Master Truck Show skupia truckerów, fanów motoryzacji i ich rodziny. Ponad 1200 wyjątkowych ciężarówek zjechało w tym roku do Polskiej Nowej Wsi koło Opola. W otwarciu imprezy uczestniczyli minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

– Wobec wszystkich, którzy są obecni na zlocie, wobec tych, którzy obserwują nas przez internet i w telewizji, ogłaszam 18. zlot Master Truck Show za otwarty. Niech się dzieje – ogłosił minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. I dzieje się już od 18 lat.

Początkowo wydarzenie miało być zlotem truckerów, ale z biegiem lat Master Truck ewoluował, przekształcając się w jedno z największych i najciekawszych wydarzeń w branży transportu ciężkiego. Dziś to nie tylko pokazy pojazdów ciężarowych, ale też targi, wystawy, konkursy, koncerty – to motoryzacyjne show, które przyciąga tysiące miłośników ciężarówek.

– Pamiętam początki Master Truck Show, kiedy zlot odbywał się na terenie campusu Politechniki Opolskiej i już wtedy robił wrażenie – było wówczas bodajże 200 samochodów, dziś jest ponad 1200, wielki teren i rzesze odwiedzających. Cieszymy się, że ta impreza tak dynamicznie się rozwija. Jesteście Państwo elitą wśród kierowców – piękne samochody, piękne motywy, to są perełki, którymi przemierzacie polskie i europejskie drogi – mówił w trakcie otwarcia wydarzenia Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Master Truck Show to swojego rodzaju święto branży transportu ciężkiego. Pokazy unikatowych, misternie pomalowanych i doskonale wyposażonych samochodów. Prezentowane są nie tylko nowoczesne ciężarówki, ale też pojazdy militarne, oldtimery, czy pojazdy specjalistyczne. Dziś mówiono nie tylko o historii zlotu i jego pozycji wśród motoryzacyjnych imprez, ale przede wszystkim o kierowcach i przewoźnikach oraz ich pracy.

– Współpracuję na co dzień z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców transportu międzynarodowego. Wiem ile siły, ile zaangażowania polscy kierowcy i przedsiębiorcy włożyli żebyśmy wszyscy Polacy mogli dumnie powiedzieć – polskie samochody ciężarowe, polscy przedsiębiorcy wiodą prym w Europie. Za tę ciężką pracę bardzo dziękuję. Dziękuję wam, bo to przecież ponad 100 tys. miejsc pracy, to wypracowane przez was każdego dnia, każdego miesiąca, w każdym roku, wartości dodane. A to co robiliście w czasie pandemii – wiemy, jak ciężko pracowaliście i to w trudnych warunkach, ale dzięki wam mieliśmy ciągłe zaopatrzenie. Za to również bardzo dziękuję – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Na jubileuszowym zlocie nie mogło zabraknąć Inspekcji Transportu Drogowego. Atrakcją, która od lat budzi ogromne emocje, jest konkurs – przeciąganie samochodu ITD. W tym roku najlepszy z zawodników przeciągnął furgon w 9,97 s. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali inspekcyjne upominki. Kierowcy i przedsiębiorcy, na stanowisku ITD, mogą porozmawiać z inspektorami o przepisach i dobrych praktykach niezbędnych do prawidłowego wykonywania operacji transportowych. Prezentowane są pojazdy służbowe ITD. Atrakcje czekają również na najmłodszych – gry, zabawy, kolorowanki i miasteczko ruchu drogowego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button