CIEKAWOSTKI

Ogród Japoński w Parku Śląskim. Spacery i wypoczynek w orientalnym miejscu

Park Śląski na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic

Ogród Japoński, jeden z kluczowych projektów realizowanych z myślą o mieszkańcach wypoczywających w Parku Śląskim jest już dostępny dla gości.

W uroczystym otwarciu udział wziął premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek województwa, Jakub Chełstowski. Obecny był także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, parlamentarzyści oraz radni Sejmiku.

– To niezwykle piękne i urokliwe miejsce, pokazujące harmonię natury i sztuki. Urzeka, zachęca do spaceru i wypoczynku. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprosić wszystkich do Parku Śląskiego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– W przebudowie Parku Śląskiego, kluczowe są inwestycje, które finalnie będą służyły mieszkańcom. Ogród Japoński bez wątpienia będzie jedną z wizytówek Zielonych Płuc Śląska. Jest on iście bajkowy, nie mam przy tym wątpliwości, że szybko stanie się jednym z ulubionych miejsc odwiedzanych przez spacerowiczów. Park Śląski wpisuje się w strategię programu Zielone Śląskie 2030, koncentrującej się na poprawie jakości życia w regionie oraz zielonej transformacji gospodarczej. Właśnie do parku trafi tu 226 mln zł w ramach unijnej inicjatywy Jessica. Zmodernizowane zostanie kąpielisko „Fala”, metamorfozę przechodzi również Planetarium Śląskie, które już niebawem stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w kraju. To dla nas ogromny zaszczyt gościć tutaj pana premiera Mateusza Morawieckiego, który może zapoznać się z pierwszymi efektami przeobrażeń, jakie przechodzi Park Śląski. Gratuluję także determinacji zarządowi Parku Śląskiego. To świetne wykonana praca – podkreślił marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Ogród położony jest pomiędzy Halą Wystawa „Kapelusz” a Rosarium. Główną osnowę kompozycji stanowi rozbudowany układ wodny, składający się z dwupoziomowego zbiornika wodnego, strumienia oraz wodospadu. Całość systemu zaprojektowano z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Przy użyciu granitowych bloków wodę skierowano w dół, tworząc urokliwy wodospad. Całość można podziwiać z przeszklonego tarasu widokowego. W jego pobliżu znajduje się ogród Zen, w tym miejscu można zobaczyć nieregularne głazy i roślinność, które są otoczone odnowionymi murami. Tutaj też można odpocząć na drewnianych podestach.

– Realizowaliśmy modernizację Ogrodu Japońskiego w trudnych czasach pandemicznych. W czerwcu minionego roku podpisaliśmy umowę. Dziś oddajemy już ten projekt warty ponad 14 mln zł. Mam nadzieję, że stanie się jednym z ulubionych miejsc parkowych gości. Kolejne inwestycje przed nami. Liczę na to, że ich realizacja będzie równie skuteczna – przekonuje Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Ogród zdobi cudowna, zróżnicowana roślinność. Pod drzewami nasadzone zostały rododendrony, azalie, paprocie, trawy oraz funkie. Korekty florystyczne, których dokonano w czasie modernizacji ogrodu, pozwoliły na wyróżnienie charakterystycznych roślin, które można spotkać w Japonii. Różaneczniki, hortensje, kalie, magnolie Soulangeana, jodły koreańskie, krzewy pierisa, jałowców oraz irgi błyszczącej to tylko część flory, którą mogą podziwiać zwiedzający. Na uwagę zasługuje ponad 50-letnia wiśnia, która zdobi pobliski staw. Dopełnieniem stało się oświetlenie, które sprawi, iż także wieczorami będzie można podziwiać tu prawdziwą symfonię kolorów. Budowa Ogrodu Japońskiego zrealizowana została w ramach unijnego programu Jessica. Zadanie kosztowało ponad 14 mln zł. Autorom projektu zależało na wykreowaniu miejsca o niepowtarzalnym nastroju, który będzie się kojarzył nie tylko z historycznymi ogrodami japońskimi, ale także ze współczesnymi nurtami tej sztuki. Ważnym też aspektem dla projektantów było wyjątkowe potraktowanie miejsca lokalizacji ogrodu, jego historii z wszelkimi uwarunkowaniami przyrodniczymi i technicznymi oraz nawiązanie do autorskiej wizji ogrodu prof. Edwarda Bartmana poprzez zachowanie historycznego układu funkcjonalnego – przestrzennego.

Ogród Japoński w Parku Śląskim (fot. Tomasz Żak/UMWS)

Ogród Japoński – zmodernizowane miejsce wypoczynku dla mieszkańców aglomeracji górnośląskiej

Na Śląsku powstało miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli wypocząć wśród drzew i szumu wody. Wodospad i wiśniowy sad – każdy, kto odwiedzi Park Śląski na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic – przeniesie się na chwilę do Japonii. Wszystko za sprawą rozbudowanego i zmodernizowanego Ogrodu Japońskiego pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej.

– Kilka osób zapytało mnie dlaczego akurat Ogród Japoński w Parku Śląskim? Dlatego, że tak jak w Ogrodzie Japońskim można doszukiwać się równowagi, tak też w Polskim Ładzie szukamy równowagi i balansu pomiędzy wzrostem gospodarczym, dobrostanem społecznym, ale też kulturą i rekreacją – zauważył szef rządu. Premier dodał: – Japonia pokazała światu, że można być supernowoczesnym państwem, ale dbać jednocześnie o kulturę, tożsamość, obyczaje i tradycję. My idziemy podobną ścieżką. Chcemy być nowoczesnym krajem, ale zachować polską kulturę i wiarę.

Budowa Ogrodu rozpoczęła się już w 1967 r. Jednak to przedsięwzięcie nigdy nie zostało zakończone. W 2020 r. temat rozbudowy terenów zielonych nawiązujących do Kraju Kwitnącej Wiśni powrócił. Modernizacja i rozbudowa trwały rok.

W Ogrodzie powstał m.in. wodospad oraz taras widokowy. Wyjątkowego klimatu dodają rośliny, wśród których nie mogło zabraknąć różnych gatunków odmian wiśni oraz magnolii. Po przebudowie Ogród Japoński zajmuje łącznie ok. 12,5 tys. m2.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button