POLSKA

Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent Duda złożył projekt

Warszawa

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę na ręce Marszałka Sejmu RP projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Projekt ustawy zakłada odbudowę:

  • Pałacu Saskiego
  • Gmachu Pałacu Brühla
  • 3 kamienic przy ul. Królewskiej
Projekt ustawy zakłada odbudowę… (fot. KPRM)

Planowana restytucja Pałacu Saskiego ma również na celu przywrócenie pierwotnej formy Grobu Nieznanego Żołnierza odsłoniętego w 1925 r. w arkadach kolumnady Pałacu Saskiego.

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie, inicjując tym samym działania zmierzające do jego odbudowy.

– Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się ws. inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy prof. Lech Kaczyński – akcentował Prezydent i dodał: Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu „Polski Ład”. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym.

1 czerwca 2021 r. z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Nadzór nad pracami Zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Pałac Saski jest jednym z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej Polskiej. To przed nim odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia, które gromadziły tłumy, szczególnie zaś uroczystości związane z obchodami rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed II wojną światową Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego (Głównego) Wojska Polskiego.

Prezydent RP i Marszałek Sejmu RP. Uroczystość przekazania projektu Ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (6/8) (fot. KPRP)

Premier Mateusz Morawiecki podczas przekazania projektu ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie:

„Ostatnim aktem zemsty Niemców na Warszawie było zniszczenie – wysadzenie w powietrze budynków mieszkalnych i instytucji publicznych.

Niemcy działali z pełną premedytacją i musimy o tym pamiętać, że był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa.

Pierwszym aktem odbudowy było dzieło rozpoczęte przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – 60 lat od zniszczenia doprowadził do wrysowania Pałacu Saskiego w nasze plany. Aby tak się stało potrzebna jest wola polityczna i możliwości finansowe.

Niektórzy chcieliby zamknąć naszą historię w zamkniętych księgach, a przecież historia jest nicią tkaną z pamięci wcześniejszych pokoleń i tych, którzy starali się przechować to, co najlepsze z polskiej duszy i przenieść to do teraźniejszości.

Niech to będzie dzieło ponadpartyjne i ogólnonarodowe, które nas połączy. Pałac Saski ma szansę stać się bijącym sercem odrodzonej III RP. Dla mnie te budynki to coś więcej niż gmachy i budowle – to opowieść o polskiej duszy. Napiszmy tę opowieść wspólnie.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button