POLSKAŚWIAT

Ochrona budżetu UE. Europosłowie do PE z wizytą w Polsce

Fundusze unijne

Delegacja Parlamentu Europejskiego z wizytą w Warszawie odbędzie się w dniach 18-20 lipca.

  • Nacisk na należyte zarządzanie finansami i równy dostęp do funduszy UE
  • Planowane spotkania z odbiorcami funduszy unijnych, instytucją audytową i polskim parlamentem
  • Wizyta w siedzibie Frontexu w celu rozmów na temat absolutorium budżetowego agencji

Delegacja siedmiu eurodeputowanych pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Kontroli Budżetowej Moniki Hohlmeier (PPE, DE) uda się do Warszawy, aby zbadać kwestię wydatkowania funduszy unijnych.

Podczas wizyty w dniach 18-20 lipca eurodeputowani chcą zapoznać się w terenie z zarządzaniem i dystrybucją funduszy unijnych w Polsce oraz rozmawiać bezpośrednio z interesariuszami. Mają spotkać się z członkami polskiego parlamentu (SEJM), Ministerstwem Funduszy i Polityki regionalnej, instytucją audytu, a także z profesjonalnymi stowarzyszeniami sędziów i prokuratorów. Posłowie odwiedzą też udany projekt finansowany z funduszy spójności UE — drugą linię warszawskiego metra.

POSP odwiedzą również Europejską Agencję Graniczną i Agencję Straży Przybrzeżnej w Warszawie, aby kontynuować rozmowy z nimi po wstępnej decyzji Parlamentu o odłożeniu zatwierdzenia kont Frontex. Parlament ponownie oceni, czy agencja uwzględniła uwagi Parlamentu w drugim głosowaniu w październiku 2022 r.

„W tej chwili ważne jest, aby eurodeputowani zobaczyli na własne oczy, w jaki sposób fundusze UE są wydawane w terenie i co robi się na poziomie państw członkowskich w celu ochrony interesów finansowych UE. Ta misja rozpoznawcza do Polski koncentruje się na należytym zarządzaniu finansowym pieniędzmi podatników oraz na tym, czy istnieją systemy i procedury zarządzania, które pozwolą dostosować kraj do nadchodzącego wyzwania, jakim jest zarządzanie funduszami windykacyjnymi – powiedziała przewodnicząca delegacji Monika Hohlmeier (PPE, DE) przed wizytą.

„W szczególności przyjrzymy się, czy istnieje sprawiedliwy i równy dostęp do funduszy dla wszystkich wnioskodawców. Dlatego spotkamy się z organami audytowymi, kolegami z polskiego parlamentu, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi stronami i jak zawsze pozostajemy w pełni zaangażowani we właściwe stosowanie mechanizmu warunkowości praworządności” – podsumowała pani Hohlmeier.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button