POLSKAŚWIAT

Obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Duda: dzisiaj Polska i Litwa już bez mieczy

610. rocznica bitwy pod Grunwaldem

Prezydenci Polski Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda wzieli udział w obchodach 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

– Dzisiaj Polska i Litwa już bez mieczy, ale w przyjaźni współtworzą razem Europę, Sojusz Północnoatlantycki, rozwijający się świat – mówił Andrzej Duda.

– Jest dla mnie wielką radością, że możemy się spotkać tutaj, na Polach Grunwaldu, po to, by po raz kolejny zademonstrować przyjaźń polsko-litewską i przyjaźń europejską – powiedział. Jak zaznaczył, dzisiejsza rocznica, jest dla niego, ale też dla Polaków nie tyle symbolem wielkiej średniowiecznej bitwy, ale przede wszystkim symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa.


610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Litwy (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że w obchodach uczestniczy prezydent Litwy, razem z szefem rządu i ministrami. Zwrócił uwagę też, że po objęciu urzędu prezydent Litwy pierwszą wizytę złożył w Polsce.

Prezydenci złożyli wieńce przed Pomnikiem Grunwaldzkim, a następnie odsłonili kamień upamiętniający bitwę pod Grunwaldem.

Odsłonięcie kamienia upamiętniającego bitwę pod Grunwaldem (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

610 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego; była to jedna z największych bitew średniowiecza.

Potęga zjednoczonych sił Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego

Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem podkreślił wagę tego zwycięstwa, które było możliwe dzięki bliskiej współpracy Polaków i Litwinów.

Szef polskiego rządu przypomniał, że relacje polsko-litewskie opierały się na wzajemnym szacunku i przenikaniu się wpływów wielu społeczności etniczno-kulturowych. Na jednej ziemi, obok siebie zamieszkiwali Polacy, Litwini, Rusini, a także Niemcy, Żydzi, Karaimowie, czy Tatarzy. Zbudowana została pierwsza wspólnota europejska, która pokazywała, że można żyć ze sobą w pokoju, tworzyć jedno państwo, jeden organizm, wspólne instytucje – kontynuował.

Pamięć o braterstwie i solidarności

Doświadczenia historii to jeden z filarów obecnych relacji obu państw. Władze Polski i Litwy pielęgnują tradycje i dziedzictwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W 2019 r. wspólnie świętowaliśmy 450-lecie unii lubelskiej. Teraz przygotowujemy się już do uroczystości
230-lecia Konstytucji 3 maja.

Współczesne wymiary współpracy

Obecnie Polska i Litwa umacniają relacje w szerokim zakresie: od współpracy gospodarczej, poprzez kulturalną, naukową, po transgraniczną. Bliskie sąsiedztwo to wspólne interesy i poglądy na wiele spraw. Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki reprezentujemy wspólną i niemal jednakową strategię interesów w UE i pełną wspólnotę w obszarze Sojuszu Północnoatlantyckiego.
To też współpraca w kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz kluczowych dla całego regionu i całej UE wspólnych projektów infrastrukturalnych. Są wśród nich m.in.:

  • projekt Trójmorza,
  • polsko-litewski interkonektor gazowy,
  • synchronizacja elektroenergetyczna państw bałtyckich z Europą kontynentalną,
  • projekty kolejowe i drogowe: Rail Baltica i Via Carpatia.

Obchody są doskonałym dowodem na to, jak żywy i intensywny jest dialog polsko-litewski. Jestem pewien, że przyczyni się do dobrobytu, wzmocnienia siły i solidarności naszych dwóch państw i narodów – dodał premier.

Bitwa pod Grunwaldem

15 lipca 1410 r. została stoczona jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Pod Grunwaldem do walki stanęły połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla polskiego Władysława Jagiełłę i wielkiego księcia litewskiego Witolda oraz wojska Zakonu Krzyżackiego, dowodzonego przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

Zwycięstwo grunwaldzkie uznawane jest za przełom z zmaganiach z Zakonem Krzyżackim, który już nigdy nie osiągnął dawnej świetności.

Słynną bitwę upamiętnia granitowy pomnik oraz obelisk z jedenastoma stalowymi masztami. Nawiązują one do proporców chorągwi. W pobliżu mieści się kamienny amfiteatr z makietą przedstawiającą położenie wojsk przed walką.

W uroczystościach obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem uczestniczyli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda, premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki, premier Republiki Litewskiej Saulius Skvernelis oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.

W ramach tegorocznych obchodów rocznicowych odsłonięto obelisk podarowany przez naród litewski upamiętniający udział Litwinów w bitwie pod Grunwaldem. Na wielkim głazie znajduje się wyrzeźbiony herb Pogoni oraz dwujęzyczny napis: Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button