GOSPODARKAPOLITYKAPOLSKA

O tarczy antykryzysowej. Duda: apeluję o niepobieranie 500 plus przez najzamożniejszych

O tarczy antykryzysowej i 500 plus

„W ciągu 3 tygodni mamy 1,5 mln zł wniosków w ramach Tarczy antykryzysowej „– zaznaczył szef rządu podczas konferencji.

„Można powiedzieć, że te 1,5 mln wniosków, to tak jakby 1,5 mln miejsc pracy” – wyjaśnił premier.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, wszystkie działania rządu służą zmniejszeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale też zachowaniu miejsc pracy. „Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, bezpieczeństwo miejsc pracy i bezpieczeństwo gospodarcze jest dla nas najważniejsze” – podkreślił premier.

Szef rządu wyjaśnił, że ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że nasz kraj prowadzi działania we właściwy sposób. „Według raportów najważniejszych instytucji międzynarodowych, Polska angażuje jeden z najwyższych procentów PKB w ratowanie miejsc pracy i przedsiębiorców” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat ratowania miejsc pracy. „Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla” – ocenił szef rządu. „Plan Marshalla na miarę XXI w. ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść UE na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie” – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył jednocześnie, że rząd zamierza utrzymać wszystkie programy prorodzinne i społeczne. „Dzisiaj rodziny z dziećmi mogą w łatwiejszy sposób przejść przez ten trudny czas dzięki 500 plus, a emeryci dzięki trzynastej emeryturze” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak w końcu jest z tym 500 plus?

Prezydent Andrzej Duda apeluje o to „aby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały świadczenia 500 plus; apeluję, ale nie będę zabierał. Państwo polskie nie może zabierać nikomu”.

– Będzie apelował, żeby nie brać 500 plus, ale nie ma nic przeciwko wydaniu 370 tysięcy na grę na Tik Toku – Michał Szczerba, poseł na Sejm, Koalicja Obywatelska (PO).

Pojawiają się pytania, czy już oficjalnie PiS-owi brakuje gotówki na realizowanie tych świadczeń z powodu tarczy antykryzysowej, itp. w związku z walką z pandemią?!

– PiS nie jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań państwa wobec Polek i Polaków? To dlatego chcą na siłę zrobić wybory 10 maja! – czytamy na Twitterze Koalicji Obywatelskiej.

Rząd przygotuje kolejne propozycje rozwiązań dotyczących Tarczy antykryzysowej

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że do piątku rząd przygotuje kolejne propozycje rozwiązań dotyczących Tarczy antykryzysowej. „Staramy się, aby tętno polskiej gospodarki nie osłabło” – zaznaczyła minister rozwoju. Jak wyjaśniła, jedną z propozycji ma być fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego, którego celem jest wsparcie przedsiębiorców. Wicepremier podkreśliła, że nowe rozwiązania mają dotyczyć także m.in. wsparcia budżetów samorządów oraz przeciwdziałania przejęciu polskich firm przez zagraniczne fundusze.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w ramach Tarczy antykryzysowej największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie z opłacania składek ZUS. „Instrumenty Tarczy działają i pieniądze są wypłacane” – zaznaczyła szefowa resortu rodziny. „Zależy nam na tym, aby szerokie wsparcie jak najszybciej trafiało do przedsiębiorców, abyśmy ochronili miejsca pracy” – dodała.
(własne, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button