POLSKAŚWIAT

Nowy ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zaprzysiężony

Nowy ambasador USA w Polsce

Mark Brzezinski został nowym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Wiceprezydent USA Kamala Harris oficjalnie dokonała zaprzysiężenia go na tym stanowisku.

Ceremonia ta odbyła się w budynku Eisenhowera (to kompleks Białego Domu). Brzezinskiemu towarzyszyli: jego brat Ian, córka Aurora oraz siostra Mika.


Po roku braku ambasadora USA w Warszawie w końcu Mark Brzezinski będzie sprawował tę funkcję.

Ceremonia z 19 stycznia była tylko formalnością, bo został on już wcześniej administracyjnie zaprzysiężony 22 grudnia 2021 roku. 18 grudnia Senat USA przez aklamację zatwierdził nominację Brzezinskiego na ambasadora w Polsce.


Prawnik z wykształcenia zapewnia, że będzie dbać o praworządność czy prawa wszystkich osób.

Jest to już druga zagraniczna misja tego dyplomaty. Za czasów prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji.

Mark Brzezinski jest synem Zbigniewa Brzezińskiego (byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera). Był także dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona.

W 2009 r. odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Brzeziński mówi też dobrze po francusku i polsku.


Od września 2018 r. do stycznia 2021 r. w Polsce ambasadorem USA była Georgette Mosbacher. Przez ostatni rok placówką kierował charge d’affaires Bix Aliu.

– Służenie jako Chargé d’Affaires, a.i. było dla mnie zaszczytem. Dziękuję wszystkim, którzy czytali i komentowali moje wpisy. Razem z Ambasadorem Brzezinskim będę dalej pracować nad wzmacnianiem więzi między Stanami Zjednoczonymi a Polską i rozwijaniem obustronnej współpracy – powiedział Bix Aliu.

21 grudnia Mark Brzezinski spotkał się w Waszyngtonie z nowym ambasadorem Polski w USA Markiem Magierowskim. „Nasi dwaj nowi ambasadorowie po pierwszym spotkaniu w Waszyngtonie gotowi do pracy, aby dalej wzmacniać i intensyfikować nasze historycznie silne, obustronne więzi! Powodzenia dla was obu!” – napisał na Twitterze chargé d’affaires ambasady USA Bix Aliu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button