INNEPIŁKA NOŻNATENISZIMOWE

Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej 2021. Iga Świątek i Robert Lewandowski sportowcami 2020 roku

Centrum Olimpijskie PKOl w Warszawie

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej.

Ze względu na obostrzenia sanitarne – w formule zdalnej. Online w spotkaniu uczestniczyli Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Pan MIYAJIMA AKIO – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Polsce.

– Pandemia wymusiła zmianę formuły naszego spotkania. Nie możemy jak co roku spotkać się bezpośrednio w licznym gronie. Nie chcieliśmy jednak rezygnować z naszej wieloletniej tradycji i postanowiliśmy zorganizować nasze noworoczne spotkanie w zmienionej formie. Cieszę się, że jesteście dziś z nami – głównie online – i że razem możemy podsumować miniony rok i pomówić o tym, co nas czeka w najbliższym czasie. A czekają nas Igrzyska Olimpijskie w Tokio – najważniejsze sportowe wydarzenie świata. Nasi zawodnicy przygotowują się intensywnie do startów – powiedział Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl – otwierając Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej.

Prezydent Andrzej Duda przekazał wszystkim sportowcom noworoczne życzenia oraz pozdrowił całą Rodzinę Olimpijską.

– Cieszę, się że mogę spotkać się z Polską Rodziną Olimpijską – choć w innej niż zwykle formule. Ten rok był wyjątkowo trudny dla całego sportu. Wierzę, że już za kilka miesięcy będziemy świadkami wspaniałych emocji i startów polskich sportowców na olimpijskich arenach. Nasza reprezentacja z całą pewnością przyniesie nam wiele dumny i radości – podkreślił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

– Sport buduje wspólnotę, daje nam wspaniałe emocje, integruje nas wokół wspólnych wartości. Serdecznie pozdrawiam całą Rodzinę Olimpijską i życzę naszym Reprezentantom udanych przygotowań – powiedział prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Iwona Lewandowska, mama Roberta Lewandowskiego (fot. PKOl)

WIELKA HONOROWA NAGRODA SPORTOWA PKOl IM. PIOTRA NUROWSKIEGO

Podczas Spotkania Noworocznego Rodziny Olimpijskiej wręczona została Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl im. Piotra Nurowskiego. Honoruje ona największe osiągnięcia sportowe minionego roku. Od 2010 roku nosi imię tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem byłego Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego.

W kategorii zawodnik nagrodę otrzymali Iga Świątek – tenisistka, zwyciężczyni (bez straty seta) zeszłorocznego turnieju French Open w grze pojedynczej kobiet na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu, młodzieżowa Mistrzyni Olimpijska z Buenos Aires 2018 w grze podwójnej dziewcząt oraz Robert Lewandowski – kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, król strzelców wszystkich rozgrywek w jakich występował, laureat nagrody FIFA dla najlepszego piłkarza na świecie. W kategorii „Drużyna” nie przyznano nagrody.

Nasza tenisistka odebrała nagrodę kilka dni temu, przed wylotem do Australii, a w imieniu Roberta Lewandowskiego nagrodę odebrała jego mama – Iwona Lewandowska.

– Robert codziennie daje mi wiele powodów do dumy. Wiem, że ta nagroda jest dla niego szczególnie ważna bo płynie z PKOl – samego serca polskiego sportu – powiedziała Iwona Lewandowska, mama Roberta Lewandowskiego.

W kategorii trener Wielką Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego otrzymał Piotr Sierzputowski – Trener Igi Świątek.

Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl ustanowiono w roku 2009. To wyróżnienie nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-38 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Nagroda honoruje największe osiągnięcia sportowe minionego roku. W okresie międzywojennym jej laureatami byli m.in.: Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Jadwiga Wajsówna, Stanisław Petkiewicz, Stanisław Marusarz…

Pierwszymi laureatami „współczesnej” Nagrody byli: za rok 2009 – w kategorii sportowców: ex aequo – 3-krotna medalistka MŚ w Libercu i triumfatorka Pucharu Świata 2008/2009 Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) i rekordzistka i mistrzyni świata z Berlina w rzucie młotem Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), trener – Aleksander Wojciechowski (wioślarstwo) oraz reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn (brązowi medaliści MŚ).

Od 2010 roku Nagroda nosi imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem b. Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego. W latach 2010-2019 Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotr Nurowskiego otrzymywali m.in.: Paweł Fajdek (lekkoatletyka), Kamil Stoch (skoki narciarskie), Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska (żeglarstwo, klasa 470), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (wioślarstwo), Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie), Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Michał Kwiatkowski (kolarstwo), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), czy Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska (łyżwiarstwo szybkie).

Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl, Iga Świątek i jej trener Piotr Sierzputowski (fot. PKOl)

NAGRODA „NADZIEJE OLIMPIJSKIE IM. EUGENIUSZA PIETRASIKA”

Ta nagroda przyznawana jest młodym sportowcom i ich opiekunom szkoleniowych, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.

Nagroda nosi imię Eugeniusza Pietrasika – wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezesa Polskiej Fundacji Olimpijskiej, Szefa polskiej misji olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w 1996 roku. Podczas ceremonii otwarcia – 20 lipca 1996 roku – wkroczył na czele polskiej ekipy na Stadion Olimpijski, zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala.

W tym roku to wyróżnienie otrzymała tenisistka Iga Świątek i jej trener Piotr Sierzputowski oraz biathlonista Marcin Zawół – młodzieżowy Mistrz Olimpijski z Lozanny 2020, pierwszy polski zawodnik, który podczas zimowej edycji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich wywalczył indywidualny medal dla Polski i od razu złoty oraz jego trenerka Izabela Daniło.

– Marcin jest niezwykle perspektywicznym zawodnikiem, wierzę, że zobaczymy go na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i da nam wiele powodów do dumy – powiedziała Izabela Daniło – trenerka Marcina Zawoła.

BEATA ROSOLSKA I LUIZA ZŁOTKOWSKA ZAKOŃCZYŁY KARIERĘ

Podczas spotkania Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki i Sekretarz Generalny Adam Krzesiński uhonorowali zawodniczki, które w minionym roku zakończyły karierę. Są to kajakarka Beata Rosolska i łyżwiarka szybka Luiza Złotkowska.

Beata Rosolska (fot. PKOl)

Beata Rosolska to wicemistrzyni olimpijska z Pekinu, a także dwukrotna brązowa medalistka olimpijska z Londynu i Rio de Janeiro w kajakarstwie w konkurencji K-2 na 500 metrów. W Pekinie wywalczyła srebro z Anetą Konieczną, natomiast w Londynie i Rio de Janeiro w duecie z Karoliną Nają zdobywała brąz. Na swoim koncie na medale z Pucharów Świata, mistrzostw Europy i mistrzostw świata, a także z Igrzysk Europejskich. Na torach kajakowych spędziła 25 lat.

– To dla mnie trudny moment. Niełatwo jest kończyć karierę, ale jestem spełnioną zawodniczką. Mam trzy olimpijskie medale i wierzę, że jesteście ze mnie dumni – powiedziała Beata Rosolska.

Luiza Złotkowska (fot. PKOl)

Luiza Złotkowska dwukrotnie stawała na olimpijskim podium. Za każdym razem z koleżankami z drużyny. W kanadyjskim Vancouver w 2010 roku wraz z Katarzyną Woźniak i Katarzyną Bachledą-Curuś wywalczyła brązowy medal, cztery lata później w Soczi Luiza oraz obie Katarzyny i Natalia Czerwonka zdobyły srebro. Luiza Złotkowska to także trzykrotna medalistka zimowej uniwersjady w Harbinie. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim – w krajowym czempionacie wywalczyła ponad 50 medali! Na lodowisku spędziła 24 lata. Obecnie pracuje w biurze Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Angażuje się w rozwój Ruchu Olimpijskiego.

– Nie marzyłam o olimpijskim medalu, a mam dwa – srebro i brąz. Złoto z kolei mam w nazwisku. Nie kończę przygody ze sportem. Będę intensywnie pracować na rzecz rozwoju Ruchu Olimpijskiego w Polsce i na świecie – mówi Luiza Złotkowska – dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim.

PRZYGOTOWANIA DO IGRZYSK W TOKIO

Stan przygotowań do Igrzysk w Tokio przedstawił Marcin Nowak – Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020.

– Jesteśmy w połowie kwalifikacji. Nasi sportowcy przygotowują się do Igrzysk. Przeprowadzamy cały proces akredytacji. Wierzymy, że Igrzyska się odbędą – jedynie, co może się zmienić to ich formuła – powiedział Marcin Nowak.

Jedną z najważniejszych wartości sportu jest fair play. Tylko czysta, wolna od dopingu rywalizacja daje prawdziwą satysfakcję.

– Życzę Wam wszystkim udanych startów, czystej rywalizacji i spełnienia sportowych marzeń. Zdobywajcie medale i bądźcie nasza dumą – powiedział do sportowców Witold Bańka – Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej, minister sportu i turystyki w latach 2015-2019.

Wręczono nagrody Nadziei Olimpijskich, Zawół wśród laureatów

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej podczas którego wręczono nagrody Nadziei Olimpijskich im. E. Pietrasika. Laureatem tegorocznej edycji konkursu jest Marcin Zawół – młodzieżowy mistrz olimpijski w biathlonie. Nagrodę w imieniu zawodnika odebrała jego trenerka klubowa Izabela Daniło.

Przypomnijmy, że kandydatura 18-latka z MKS Karkonosze Jelenia Góra zwyciężyła w konkursie miażdżącą przewagą. Młody biathlonista otrzymał aż 27 z 31 głosów członków zarządu PKOl. Identyczną liczbę wskazań wśród kobiet otrzymała Iga Świątek, zwyciężczyni tenisowego French Open.

Największym sukcesem Zawoła w 2020 roku był złoty medal Youth Olympic Games w Lozannie. Nasz reprezentant okazał się bezkonkurencyjny w sprincie, w którym to o 12,6 sekundy pokonał Denisa Irodowa z Rosji. Był to pierwszy medal w historii startów reprezentacji Polski na tej imprezie.

– To, że Marcin Zawół jest zawodnikiem o ogromnym potencjale było wiadomo już od dłuższego czasu. W lutym 2018 roku jeszcze jako szesnastolatek zwyciężył w dorocznych zawodach międzynarodowych „Nadzieje Olimpijskie” rozgrywanych w czeskim Letohradzie. Dwa miesiące później podczas Liatoppen Festival nie dał najmniejszych szans ponad setce norweskich rówieśników. Wspomniane sukcesy były jednak tylko wstępem do tego, co młody zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra dokonał w 2020 roku. Zawół został pierwszym polskim młodzieżowym mistrzem olimpijskim, a swój rozwój sportowy przypieczętował tytułami mistrza Polski seniorów – napisano w zgłoszeniu jego kandydatury do PKOl.

Trenerem Marcina Zawoła w kadrze młodzieżowej jest Rafał Lepel. Obaj przebywają aktualnie w Arber, gdzie w środę rozpoczynają się zawody Pucharu IBU. W klubie MKS Karkonosze Jelenia Góra zawodnik jest pod opieką trenerki Izabeli Daniło.

– Obserwuję poczynania i rozwój Marcina już od pięciu lat. Jest to bardzo utalentowany, młody i przede wszystkim pracowity sportowiec. Mam nadzieję, że jego sukces pozwoli uwierzyć innym młodym zawodnikom, nie tylko biathlonistom, że marzenia są po to by je spełniać – powiedziała Daniło podczas ceremonii wręczenia nagrody.

– Chciałem bardzo podziękować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za to wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że moje wysiłki zostały docenione. Ta nagroda jest dodatkową motywacją do dalszej ciężkiej pracy – powiedział Zawół.

Nagroda im. E. Pietrasika przyznawana jest od 1999 roku. Otrzymują je Ci sportowcy, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.

Marcin Zawół jest dopiero drugim laureatem tej nagrody reprezentującym dyscypliny zimowe. W 2012 roku podobne wyróżnienie otrzymała biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga.
(PKOl)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button