LOTNICZE NEWSY

Nowoczesny sprzęt dla funkcjonariuszy Straży Granicznej Warszawa-Okęcie

Uruchomiono kolejnych 10 bramek do automatycznej odprawy granicznej

28 grudnia na Lotnisku Chopina odbyło się oficjalne uruchomienie kolejnych 10 bramek do automatycznej odprawy granicznej.

Był to trzeci – ostatni etap, wieńczący proces automatyzacji odprawy granicznej w obecnej infrastrukturze lotniska. Ponadto PSG Warszawa-Okęcie wzbogaciła się o nowoczesny ambulans pirotechniczny oraz przenośny system RTG. Zarówno bramki, jak i specjalistyczny sprzęt pirotechniczny, został zakupiony przez Wojewodę Mazowieckiego za kwotę blisko 4,9 mln złotych.

Bramki ABC na lotnisku Chopina (fot. SG)

W czerwcu ubiegłego roku na Lotnisku Chopina oddanych zostało 10 bramek do automatycznej odprawy granicznej dla pasażerów odlatujących i 10 bramek dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen – odprawianych na górnym poziomie przylotów. Od teraz pasażerowie przylatujący na warszawskie lotnisko mogą również odprawiać się automatycznie na poziomie 100 – przyloty, dzięki zainstalowaniu kolejnych 10 bramek. Tym sposobem, proces automatyzacji odprawy granicznej w obecnej infrastrukturze Lotniska Chopina został, więc zakończony.

Bramki ABC na lotnisku Chopina (fot. SG)

Od momentu uruchomienia bramek ABC tj. od 27 czerwca 2019 roku do chwili obecnej (mimo ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią) odprawiło się łącznie 1 607 877 pasażerów uprawnionych do korzystania z tego typu kontroli.

Bramki ABC na lotnisku Chopina (fot. SG)

Przypomnijmy, z bramek ABC (ang. Automated Border Control) mogą korzystać pełnoletni podróżni, będący obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadający paszporty biometryczne, jak również Polacy posiadający polskie biometryczne dowody osobiste.

Ambulans pirotechniczny (fot. SG)

Spotkanie związane było również z symbolicznym przekazaniem funkcjonariuszom z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie nowoczesnego ambulansu pirotechnicznego oraz przenośnego systemu RTG. Główny cel zakupu, to przede wszystkim zapewnienie mobilności funkcjonariuszy oraz sprzętu specjalistycznego, wykorzystywanego w bojowych działaniach minersko – pirotechnicznych. W odniesieniu do obecnie posiadanego, wysłużonego starszej generacji ambulansu, nowy – ze względu na swoje nowoczesne rozwiązania techniczne z pewnością podniesie efektywność działań funkcjonariuszy, jak również przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na terenie portu lotniczego. Ambulans zakupiony został za kwotę około 1,2 mln złotych.

Ambulans pirotechniczny (fot. SG)

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia minerów – pirotechników, realizujących zadania w największym lotniczym przejściu granicznym w Polsce jest przenośny system RTG. Tym razem, funkcjonariusze wzbogacili się o izraelski produkt o nazwie Guardian 17. System RTG wykorzystywany jest głównie podczas rozpoznania pozostawionych bez opieki bagaży lub przedmiotów, szczególnie na terenie Lotniska Chopina, gdzie tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często w związku, z czym mobilne RTG stanowi nieodłączny element wyposażenia pirotechnika. Urządzenie przede wszystkim pozwala na dokonanie oceny zawartości pozostawionego bagażu/przedmiotu, praktycznie w każdych warunkach (celem ewentualnego potwierdzenia, że w bagażu znajduje się improwizowane urządzenie wybuchowe), co niewątpliwie zwiększa poczucie bezpieczeństwa interweniujących funkcjonariuszy SG, a także zmniejsza realne wystąpienie zagrożenia dla zdrowia i życia osób przebywających w strefie zagrożenia.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button