WARSZAWA

Nowe zasady segregacji odpadów. Trwa kampania w Warszawie

Warszawianko, warszawiaku - segreguj właściwie

W Warszawie są stopniowo wprowadzane nowe, bardziej wymagające zasady segregacji odpadów.

Trwa drugi etap miejskiej kampanii informacyjnej, która zachęca i podpowiada, jak należy je segregować.

Przypomnijmy, w grudniu 2018 r. pierwsza odsłona kampanii pokazywała odpady zamieszane trafiające do jednego kosza. Teraz, w ramach drugiego etapu widzimy, jak sprawnie i racjonalnie należy je segregować.

– Aż 80 procent odbieranych odpadów to odpady zmieszane, dlatego tak ważna jest edukacja. Nasza kampania informacyjna będzie trwała do końca marca. Mam nadzieję, że ułatwi warszawiankom i warszawiakom rozróżnianie frakcji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W kampanii opieramy się na dwóch założeniach – czytelności informacji oraz wyrazistym i intuicyjnym odbiorze wizualnym. Komunikaty składają się z nazw i opisów poszczególnych frakcji oraz przykładów produktów, które do nich należą. Skupiając wzrok na kolorystyce oraz produktach z danej grupy, mieszkańcy poznają zasady segregacji odpadów oraz je utrwalają – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.

Kampania ma spójny system kreacji wizualnej działań miasta w tym obszarze. W tej samej stylistyce utrzymane są m.in. oznaczenia pojemników. Na wszystkich nośnikach zawsze jest adres www.czysta.um.warszawa.pl oraz Warszawa 19115. Właśnie poprzez całodobowe Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (numer 19115, bezpłatna aplikacja Warszawa 19115, portal www.warszawa19115.pl lub e-mail [email protected]) można zgłosić m.in. przypadki wandalizmu, dzikie wysypiska czy palenie odpadami w piecach.

Kampania jest widoczna m.in. w metrze, na przystankach autobusowych, Galerii Multimedialnej na stacji Świętokrzyska, w autobusach, tramwajach i SKM. W Wydziałach Obsługi Mieszkańców są dostępne materiały informacyjne (plakaty i ulotki), w bezpłatnej prasie lokalnej od 10 stycznia do końca marca zostaną opublikowane ulotki informacyjne, które mieszkańcy mogą wyciąć i zachować. Materiały na temat nowych zasad segregacji można pobrać bezpośrednio ze strony www.czysta.um.warszawa.pl: ulotka informacyjna oraz plakat informacyjny.

Nowe harmonogramy odbioru odpadów

Od piątku, 28 grudnia 2018 r. na stronach operatorów (www.mpo.com.pl, www.lekaro.pl, www.suezpolska.com oraz na stronie www.czysta.um.warszawa.pl dostępne są nowe harmonogramy odbioru odpadów komunalnych, które uwzględniają wymagania nowego system segregacji.

Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie są wdrażane stopniowo. Część obecnie używanych pojemników ma nowe oznakowanie – naklejki z opisem frakcji znajdującej się na pojemnikach. Dopóki w altanach śmietnikowych są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni.

Przypomnijmy, od 1 stycznia dotychczasowi operatorzy systemu: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie spółka z o.o., „SUEZ Polska” spółka z o.o. oraz P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska odbierają odpady od mieszkańców do czasu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów w stolicy i podpisania umów docelowych. W postępowaniu przetargowym wpłynęło 9 ofert. W styczniu odbędzie się aukcja elektroniczna, wtedy też poznamy ostateczną wartość kontraktów. Umowy wynikające z przetargu będą obowiązywać przez trzy kolejne lata, od chwili rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów.

Miasto wdroży system stopniowo

Już od grudnia 2018 r. operatorzy dostarczają mieszkańcom domów jednorodzinnych niezbędne worki na zbieranie odpadów. Do ponad 70 tysięcy punktów worki zostaną dostarczone w przeciągu kilku najbliższych dni. Operatorzy oklejają dotychczasowe pojemniki nowymi naklejkami (film – wprowadzanie nowego systemu selektywnej zbiórki w Warszawie).

W 5-pojemnikowym systemie segregacji odpadów komunalnych jest nowa frakcja bioodpadów, rozumianych jako resztki kuchenne, ale bez pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu czy kości (film – dostawianie koszy na frakcję bio w Wilanowie).

Natomiast odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika lub worka na „segregowane suche”, zostają podzielone na dwie frakcje:

  • papier” – pojemnik z niebieską naklejka lub worek,
  • metale i tworzywa sztuczne” – pojemnik z żółtą naklejką lub worek.

Odpady trafiające do czarnego pojemnika na odpady „zmieszane”, są podzielone na:

  • bio” – pojemnik z brązową naklejka lub worek,
  • zmieszane” – których nie możemy wrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi (pojemnik z czarną naklejką lub czarny worek). 

System odbioru odpadów do pięciu pojemników – podział szczegółowy na 5 frakcji (film):

  • papier – naklejka niebieska (czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy),
  • metale i tworzywa sztuczne – naklejka żółta (puste opakowania, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności),
  • szkło – naklejka zielona (puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach),
  • bio – naklejka brązowa (odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych),
  • zmieszane – naklejka czarna (resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra, tekstylia); do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało sią rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.

Dodatkowo, zgodnie z warszawskim Regulaminem utrzymania czystości i porządku, na terenie nieruchomości należy selektywnie zbierać odpady zielone (szara naklejka na pojemniku bądź szary worek) oraz odpady wielkogabarytowe (odpowiednia naklejka na pojemniku bądź wyznaczone miejsce w altanie śmietnikowej).
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button