ŚWIAT

Nie żyje królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II

Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II nie żyje.

Miała 96 lat. Zmarła 8 sierpnia po południu.

Najstarszy syn monarchini, tj. Karol zostanie nowym królem jednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Pierwszą osobą do brytyjskiego tronu jest książę Karol, a drugą jest jego syn, książę William.

Królowa przebywała w rezydencji na szkockim zamku Balmoral. Już w środę pojawiły się informacje o jej gorszym stanie zdrowia.

6 września jeszcze powitała nową premier Liz Truss.

Monarchini miała czworo dzieci, ośmioro wnucząt oraz dwanaścioro prawnuków.

Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii. W czerwcu na tronie zasiadała już 70 lat.

„Żegnamy królową Elżbietę II. Przez całe życie z oddaniem służyła swojemu narodowi. Służyła nam swoim przykładem jako ofiarna, mądra i rozważna przywódczyni, która potrafiła przeprowadzić swój kraj przez każdą burzę” – premier Mateusz Morawicki.

Okres żałoby w rodzinie królewskiej po śmierci Elżbiety II zakończy się siedem dni po pogrzebie monarchini.
Ceremonię pogrzebową zaplanowano w londyńskim Opactwie Westminsterskim. Potem ciało królowej zostanie pochowane w kaplicy na zamku w Windsorze obok jej męża, księcia Filipa. Tam pochowani zostali rodzice – król Jerzy VI oraz królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon.

Król Karol III i królowa małżonka Kamila przyjadą w piątek do Londynu.

„Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście umiłowanej władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów oraz przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian moją rodzinę i mnie będzie pocieszać i podtrzymywać nasza wiedza o szacunku i głębokim uczuciu, którym Królowa była tak powszechnie obdarzana” – napisał Karol.

73-letni Karol jest najstarszym monarchą na tronie w brytyjskiej historii.

Pałac Kensington potwierdził, że William i Kate będą od teraz znani jako książę i księżna Kornwalii oraz Cambridge. Prawdopodobnie też otrzymają tytuły pary książęcej Walii. Jeśli tak to Kate zostanie nową księżną Walii. Obecnie ten tytuł nadal należy do Diany.

„Życzę odwagi i wytrwałości w obliczu tej trudnej, nieodwracalnej straty. Proszę o przekazanie szczerych kondolencji i wsparcia członkom rodziny królewskiej i całemu narodowi Wielkiej Brytanii” – napisał Putin rosyjski przywódca, zbrodniarz wojenny.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button