Me And That Man, stanowiące połączenie sił Nergala, Johna Portera i uznanych międzynarodowych instrumentalistów, to kolejna formacja, którą usłyszymy na Pol’and’Rock Festival.
Klimat folku, bluesa i country zagości na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.
Nergal znany jest z szerokich horyzontów muzycznych. Lider legendarnego Behemoth nigdy nie krył swojej sympatii do lżejszej, klimatycznej muzyki, chociażby spod znaku country, folku, bluesa. Na samej fascynacji się nie skończyło. Dowodem jest zespół Me And That Man.
Formacja narodziła się w 2016 roku i przez dłuższy czas prym w niej wiedli Nergal i John Porter. W 2017 roku premierę miała debiutancka płyta MATM, na której to płycie muzycy świetnie zmieszali wpływy wspomnianych gatunków, tworząc całość nawiązującą do twórczości Nicka Cave’a, Toma Waitsa, Johnny’ego Casha, czy Davida Allana Coe i silnie naznaczoną bliskim liderowi kapeli diabelskim pierwiastkiem. Współpraca Nergala i Portera jednak zakończyła się w 2018 roku. Na dwóch kolejnych wydawnictwach Me And That Man („New Man, New Songs, SameShit, Vol. 1” i „New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2”) Nergal oddał wokale swoim licznym znanym zagranicznym znajomym, by wymienić, chociażby Coreya Taylora ze Slipknot, Abbatha, Tobiasa Forge z Ghost, Myrkur, Devina Townsenda, Matta Heafy. Łukasz Kumański pozostał w grupie, której międzynarodowy status utrzymują włoski basista Matteo Massoli (eks-Blindead) i Sasha Boole (gitara, wokal).
Zespół Blenders zagra na 28. Pol’and’Rock Festival
Po latach ciszy Blendersi wracają w swoim oryginalnym składzie! Zespół wystąpił w styczniu w studio koncertowym 30. Finału WOŚP, a w sierpniu zagrają na Małej Scenie 28 edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.
1 kwietnia swą oficjalną premierę w serwisach streamingowych miał singiel „Za pokojem”, pochodzący z wydanej prawie 27 lat temu debiutanckiej płyty zespołu Blenders – „Kaszëbë”. Od 8 kwietnia w cyfrze dostępny jest już cały album.
Początek grupy Blenders to 1991 rok. Debiut koncertowy kapeli nastąpił zaledwie w dwa miesiące od utworzenia składu i miał miejsce na jednym z bardziej kultowych wydarzeń artystycznych – na scenie festiwalu Yach Film. Po niespełna 4 latach – w kwietniu 1995 roku – ukazał się debiutancki album grupy, „Kaszëbë”. Wydawnictwo zostało świetnie przyjęte, doczekując się uznania ze strony branży w formie nominacji do nagrody Fryderyki (kategoria: Fonograficzny Debiut Roku).
Blenders to kapela, o której dużo się pisało, która grała na wielu wydarzeniach telewizyjnych, gościła na wielu studenckich juwenaliach, festiwalach, z czego największy był Przystanek Woodstock, a zapracowała sobie na to żywiołową, świeżą muzyką, porywającą do zabawy do dzisiaj, niezależnie od wieku słuchacza. Zespół występował na jednej scenie m.in. z Foo Fighters, Alphaville czy Ice-T, dał łącznie blisko 800 koncertów.
„Ciągnik”, „Biribomba”, „Czuję, że ja muszę”, „Włos to Włos”, „Punkt G” „Poniedziałek”, „Ona tu jest” to tylko kilka numerów z wydanych łącznie 4 albumów, które przypomną się prawie każdemu, a tym, którzy ich nie znają – wpadną w ucho i nie pozwolą o sobie zapomnieć na długo.
Luxtorpeda
Występ na Festiwalu wywalczyli sobie udziałem w Eliminacjach, wystąpili na Dużej Scenie w 2011 roku i publiczność festiwalowa od razu doceniła ich granie – jeszcze w tym samym roku wygrali plebiscyt Złotego Bączka! Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zagrali jeszcze dwa razy – w 2012 roku, kiedy odbierali swoją nagrodę publiczności oraz na otwarciu Festiwalu w 2016 roku. Zagrają również na 28. Pol’and’Rock Festival.
Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.
Debiutancki album zatytułowany Luxtorpeda ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów „Niezalogowany”, „Autystyczny” i „Za wolność”.
Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock w 2011 roku.
W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pism „Metal Hammer” i „Teraz Rock”, gdzie została uznana za najlepszy zespół roku. Luxtorpeda otrzymała również 4 nominacje do nagrody „Fryderyk” za 2011 rok, otrzymując statuetkę w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa.
Wydali 7 albumów studyjnych, a ich najnowsza płyta “Omega” miała swoją premierę 27 kwietnia 2022 roku i została świetnie przyjęta przez fanów zespołu.
Warto wspomnieć, że lider zespołu, Robert „Litza” Friedrich, nie ukrywa swojej fascynacji zespołem Clutch, a w tym roku na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zespół Luxtorpeda będzie miał niesamowitą okazję zagrania na Dużej Scenie tuż przed swoimi idolami.
28 edycja Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek – Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka, w województwie zachodniopomorskim.
Festiwal będzie mieć formę pokojowej manifestacji – przesłaniem wydarzenia jest: wojnie NIE! Na dwóch scenach wystąpi 42 wykonawców z Polski i świata, m.in. Jinjer, Wolf Alice, King Gizzard & The Lizard Wizard, Clutch, Laura Cox, Stake, GWAR, Me And That Man, Spięty, Sztywny Pal Azji, Strachy na Lachy i Voo Voo.