WARSZAWA

Neonowy ptaków blask. Sylwestrowy pokaz świetlny nad Wisłą

Warszawa

W ostatni dzień roku, bulwar gen. G.S. Pattona w Warszawie rozbłyśnie nie tylko od zimnych ogni, ale także światłami neonowych ptaków.

Kolejna odsłona Nadwiślańskiej Galerii Świateł poświęcona będzie skrzydlatym bohaterom warszawskich brzegów rzeki. Pokaz świetlny odbędzie się w ramach sylwestrowego wydarzenia „Przełom Roku nad Wisłą”.

W najbliższą niedzielę, 31 grudnia, w przeszklonych kubikach na bulwarze przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą, będzie można podziwiać neonowe projekcje.

Ptaki Wisły – neon (fot. UMW)

Instalacja prezentuje cztery nadwiślańskie ptaki, które jednocześnie są patronami promów i w sezonie letnim przeprawiają pasażerki oraz pasażerów między warszawskimi brzegami: Wilgę, Słonkę, Pliszkę i Dudka.

Zapraszamy na spacery brzegiem Wisły. Wiślana Galeria Świateł to wyjątkowa podróż rozświetlonym neonami bulwarem połączony z odniesieniem do Warszawy lat 60. i 70. XX. Całość instalacji oglądać można bezpłatnie całą dobę – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Neonowe instalacje ptaków powstały z materiałów z recyclingu oraz darów natury: starej folii, blach oraz piasku, konarów drzew, kamieni, a nawet pestek ze słonecznika. Część materiałów przyniosła sama rzeka.

Wernisaż wystawy zaplanowany jest na ostatni dzień 2023 roku, na godz. 20:30, podczas wydarzenia Przełom Roku w Dzielnicy Wisła. Dla pierwszych 30 osób, które wstawią na swoje media społecznościowe zdjęcie wystawy oznaczone hasztagami: #DzielnicaWisła oraz #ZZW przygotowane zostały upominki: plakaty ptaków autorstwa Oli Jasionowskiej – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły – Pierwotnie w przestrzeni publicznej neony miały zastosowanie nie jako reklamy, ale jako dekoracje urozmaicające stolicę po zmroku. Tak powstał nieodłączny element elewacji i budynków. Właśnie do tej tradycji nawiązujemy w Dzielnicy Wisła.

Ptaki Wisły – neon (fot. UMW)

Świetlnym instalacjom ptaków towarzyszy wystawa archiwalnych warszawskich pocztówek ze stołecznymi neonami. Za dobór fotografii do ekspozycji odpowiada Stowarzyszenie Filokartystów Varsaviana oraz Okręgowa Izba Architektów, która we współpracy Zarządem Zieleni m.st. Warszawy realizuje kolejną wystawę opowiadającą historię Warszawy. Tym razem wyselekcjonowane zostały pocztówki, które utrwaliły neony z lat 60. i 70. XX wieku.

Reklamy na elewacjach budynków z zastosowaniem neonu pojawiły się w Polsce w okresie międzywojennym. Trudno stwierdzić, gdzie dokładnie pojawił się pierwszy neon w naszym kraju, ale miało to miejsce w połowie lat 20. XX wieku. W Warszawie była to butelka pe

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button