POLSKA

Nawałnice – pomoc dla poszkodowanych osób. Strażacy interweniowali ok. 11 tys. razy

Nawałnice nad Polską

W ostatnich dniach nad Polską przeszły nawałnice, które wyrządziły wiele szkód.

– Zarówno strażacy, którym składam ogromne podziękowania za skuteczną pomoc i niezwykłą determinację w zwalczaniu skutków nawałnic, jak i wojewodowie udzielają natychmiastowej i szybkiej pomocy wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebują – powiedział minister Mariusz Kamiński. We wtorek (23 czerwca br.) odbyła się odprawa kierownictwa MSWiA z wojewodami na temat aktualnej sytuacji po ostatnich nawałnicach.

– Od minionego weekendu nasi strażacy musieli interweniować ok. 11 tys. razy. Głównie mieliśmy do czynienia z zagrożeniami o charakterze podtopień na terenie południa Polski – poinformował minister Mariusz Kamiński. Jak dodał, na terenie województwa małopolskiego zostało już wykonane wstępne podsumowanie strat z 11 gmin. Wojewodowie wypłacili szybkie zasiłki dla osób, które zostały poszkodowane w wyniku podtopień w łącznej kwocie ponad 1 mln zł. Trwają szacunki strat związane z koniecznością remontów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

– Po oszacowaniu tych strat wszystkie zasiłki zostaną szybko wypłacone – zadeklarował minister.

Trudna sytuacja wystąpiła również na Podkarpaciu i na Śląsku. Jak poinformował szef MSWiA, wojewoda podkarpacki ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie województwa. Tam grupowane są siły i środki, by udzielić mieszkańcom efektywnej i szybkiej pomocy, zarówno tej związanej z działalnością strażaków, jak i pomocy finansowej. Minister odniósł się również do sytuacji po przejściu trąby powietrznej w Kaniowie na Śląsku.

– Bardzo konkretna pomoc została udzielona wszystkim mieszkańcom tej miejscowości. Jestem przekonany, że szybko powróci ona do pełnego funkcjonowania, a mieszkańcy szybko odbudują swoje nieruchomości – podkreślił.

Wojewodowie mogą udzielić natychmiast szybkiej pomocy w wysokości do 6 tys. zł każdemu, kto poniósł straty, a po powołaniu komisji, która je oszacuje, mogą przeznaczyć zasiłki na odbudowanie mienia. W wypadku budynków mieszkalnych, które wymagałyby remontu, naprawy czy odbudowy, kwota zasiłku wynosi do 200 tys. zł, w wypadku budynków gospodarczych do 100 tys. zł. – Na ten moment sytuację mamy pod kontrolą. Pomagamy efektywnie tym, którzy ucierpieli. W Małopolsce 250 rodzin już otrzymało szybkie zasiłki, na Podkarpaciu szacujemy straty i w tym województwie jesteśmy przygotowani na pogorszenie pogody – powiedział szef MSWiA.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej podkreślił podczas konferencji, że Państwowa Straż Pożarna jest przygotowana na walkę z żywiołami. – Mamy w odwodzie kompanie pompowe we wszystkich województwach. Razem z OSP to 12 tys. strażaków w gotowości i 3 tys. samochodów ze sprzętem. Mamy też w odwodzie 5 kompanii logistycznych – poinformował.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button