POLSKAŚWIAT

NATO. Polska chce przekazać myśliwce MIG-29 do dyspozycji USA. Pentagon reaguje

Wojna na Ukrainie

Od dwóch tygodni trwa wojna między Rosją a Ukrainą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie przekazania samolotów Ukrainie.

Podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland powiedziała, że „to na zaskakujący ruch Polaków”. „Decyzja Polski o gotowości do przekazania myśliwców do dyspozycji Stanów Zjednoczonych nie była wcześniej konsultowana z Waszyngtonem”.

W Polsce zostaną rozmieszczone dodatkowe baterie systemu Patriot. Należy zapewnić „pełne bezpieczeństwo powietrzne” dla Polski i innych sojuszników”.

– Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego – stwierdził rzecznik Pentagonu John Kirby.

W Redzikowie powstaje amerykańska baza systemu rakietowego Patriot. Wcześniej Polska kupiła dwie baterie i system ten będzie działał do końca 2022 roku. Zaś osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) zaplanowano na przełom 2023 i 2024 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Wyrzutnie PATRIOT dotrą do Polski w 2022 roku

Patrioty to systemy rakietowe obrony powietrznej. Będą zwalczać i niszczyć nadlatujące pociski manewrujące, balistyczne krótkiego zasięgu, rakiety samosterujące oraz zaawansowane technicznie samoloty czy bezpilotowe statki powietrzne.

Rząd RP ustali w negocjacjach z Amerykanami jakie dokładnie samoloty (prawdopodobnie F-16) trafią do Polski w zamian za MIG-i.

Piloci ukraińscy szkolili się na proradzieckich maszynach. Na amerykańskich maszynach musieliby się szkolić, a na to nie mają czasu.

Polska, przekazując je bezpośrednio USA/NATO pokazuje, że dostarczenie tych samolotów będzie wspólną decyzją całego Sojuszu Północnoatlentyckiego. Chce być „neutralna” w tych działaniach.

Do tej pory przekazano Ukrainie broń defensywną, tj. rakiety przeciwpancerne, rakiety przeciwlotnicze czy amunicję.

Samoloty to już broń ofensywna.

Co ciekawe, Stany Zjednoczone w trakcie trwającej wojny przekazały już swoje śmigłowce stronie ukraińskiej.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że „Polska musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. Poprę Polaków i będziemy chronić Polskę, pomożemy im we wszystkim, czego będą potrzebować”. Zagrożenie to jest związane z potencjalną eskalacją konfliktu.
„Polacy nie tylko bezpośrednio pomogą Ukrainie, ale także mogą wprowadzić ją na bezpośrednią linię ognia ze strony krajów takich jak Rosja czy Białoruś”.

Z krajów Unii Europejskiej na Ukrainę może trafi 70 myśliwców:

  • Bułgaria – 30 myśliwców (MiG-29 – 16 sztuk i Su-25 – 14 sztuk),
  • Polska – 28 MiG-29,
  • Słowacja – 12 myśliwców MiG-29.

Oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wypowiedzią Sekretarza Stanu USA w sprawie przekazania samolotów Ukrainie

„Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.

Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button