ŚWIAT

NATO. Manewry „Northern Coasts 2023” na Bałtyku. „To jasny sygnał dla Rosji”

We are NATO

Marynarki wojenne NATO organizują coroczne ćwiczenia zbiorowej obrony północnych wybrzeży na Morzu Bałtyckim

Około 30 okrętów wojennych i 3200 członków personelu z 14 krajów weźmie udział w corocznych dwutygodniowych ćwiczeniach morskich Northern Coasts, które rozpoczęły się w sobotę (9 września 2023 r.) na Morzu Bałtyckim, głównie u wybrzeży Estonii i Łotwy. Dowodzone przez niemiecką marynarkę wojenną ćwiczenia Northern Coasts są jednymi z największych ćwiczeń w regionie i po raz pierwszy skupiają się na zaawansowanych działaniach wojennych i zbiorowej obronie sojuszników NATO.

„Siedmiu – wkrótce ośmiu – członków NATO graniczy z Morzem Bałtyckim, zatem obszar ten ma kluczowe znaczenie dla naszego Sojuszu” – powiedział pełniący obowiązki rzecznika NATO Dylan White. „Agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie radykalnie zmieniła sytuację bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, a NATO znacznie zwiększyło swoją obecność obronną w regionie na morzu, na lądzie i w powietrzu. Tego typu ćwiczenia wysyłają jasny sygnał, że NATO jest gotowe bronić każdego centymetra terytorium Sojuszu”.

Ryga. Northern Coasts 2023. Niemieckie okręty wojenne Hamburg (fot. Deutsche Marine)

W ciągu najbliższych dwóch tygodni sojusznicy będą szkolić w zakresie operacji desantowych, obrony powietrznej, uderzeń z morza na ląd i zabezpieczania szlaków morskich.

W manewrach biorą udział Stała Grupa Morska NATO nr 1 i Stała Grupa nr 1 ds. przeciwdziałania minom NATO, w których biorą udział personel państw członkowskich z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, USA i Szwecja zaproszona do NATO.

Organizowane co roku ćwiczenia są po raz pierwszy prowadzone przez nowe Dowództwo Marynarki Wojennej Niemiec w Rostocku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button