ŚWIAT

NATO. Jubileusz 75. rocznicy podpisania Paktu Północnoatlantyckiego

Bruksela. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO

75 lat temu, 4 kwietnia 1949 roku, w Waszyngtonie został podpisany Traktat Północnoatlantycki, dokument założycielski NATO.

Dziś Sojusz to kluczowy elementem architektury bezpieczeństwa międzynarodowego. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu pokoju i stabilności na świecie poprzez kolektywną obronę i współpracę z sojusznikami.

Traktat założycielski w Waszyngtonie podpisało 12 państw.

Polska do Sojuszu przystąpiła w 1999 roku – razem z Czechami i Węgrami. Dziś w NATO są 32 państwa – najmłodszym jego członkiem jest Szwecja.

Powstanie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego było odpowiedzią na narastające zagrożenie ze strony ZSRR po zakończeniu II wojny światowej oraz na rosnące obawy przed ekspansją komunizmu w Europie.


NATO jest kluczowym elementem architektury bezpieczeństwa międzynarodowego.

Sojusz Północnoatlantycki, w którego skład wchodzą 32 państwa, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu pokoju i stabilności na świecie poprzez kolektywną obronę i współpracę z sojusznikami.

W latach zimnej wojny główną misją NATO było odstraszanie środkami polityczno-wojskowymi potencjalnej agresji ze strony Związku Radzieckiego oraz przygotowania do wspólnej obrony na wypadek konfliktu. W szerszym planie politycznym NATO widziało swoją rolę jako wsparcie zasad prawa międzynarodowego i norm współpracy państw zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Trwałość i spójność NATO jest fundamentem bezpieczeństwa w regionie. Ma to szczególne znaczenie w obliczu wojny w Ukrainie i jej heroicznej walki w obronie swojej suwerenności. 


Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 r. wraz z Czechami i Węgrami i od tego czasu stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa Paktu Północnoatlantyckiego. Nasze wydatki na zbrojenia w 2023 roku wyniosły 3,9% polskiego PKB, co znacząco przewyższa wartość 2% wynikającą z zobowiązań sojuszniczych. Systematycznie budowana jest również silna i liczebna armia w myśl zasady Si vis pacem, para bellum („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”). W tym kontekście, po spotkaniu ministerialnym NATO w Brukseli minister Radosław Sikorski ocenił, że Polska jest obecnie krajem, który wydaje największą część swojego PKB na obronność w całym Sojuszu. – Mamy nadzieję, że jest to inspiracja dla innych – dodał szef polskiej dyplomacji.  

Zorganizowana dzisiaj w Brukseli ceremonia upamiętniająca tegoroczny jubileusz jest elementem dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, będącego ostatnim formalnym spotkaniem przed lipcowym szczytem Sojuszu w Waszyngtonie. W czwartkowym programie przewidziano również posiedzenie Rady NATO-Ukraina, na którym omówiona zostanie aktualna sytuacja na froncie oraz kwestia bieżących potrzeb Kijowa w zakresie dostaw uzbrojenia. Ponadto zaplanowano spotkanie z partnerami NATO: Unią Europejską oraz przedstawicielami partnerów Sojuszu z regionu Azji i Pacyfiku.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli – obchody 75. rocznicę

Ministrowie spraw zagranicznych zebrali się w czwartek (4 kwietnia 2024 r.) w Kwaterze Głównej NATO, aby uczcić 75. rocznicę podpisania dokumentu założycielskiego Sojuszu, Traktatu Północnoatlantyckiego. Od 1949 r. Sojusz zapewnia pokój, demokrację i dobrobyt swoim członkom, liczącym obecnie 32 sojuszników i miliard ludzi po obu stronach Atlantyku. Tegoroczny Dzień NATO przypada zaledwie kilka tygodni po przystąpieniu Szwecji jako trzydziestego drugiego członka Sojuszu.


W przemówieniu z okazji rocznicy Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął stwierdzenie, że „NATO jest większe, silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek”. Z zadowoleniem przyjął fakt, że traktat założycielski, zwykle przechowywany w Waszyngtonie, został po raz pierwszy wystawiony w Kwaterze Głównej NATO, mówiąc: „Nigdy żaden dokument zawierający tak niewiele słów nie znaczył tak wiele dla tak wielu ludzi. Tyle bezpieczeństwa, tak wiele dużo dobrobytu i tyle pokoju. Wszystko dzięki uroczystej obietnicy: że stoimy razem i chronimy się nawzajem, tak jak to robimy od 75 lat.

Pomniki w całej Brukseli upamiętniają rocznicę NATO. W Parc du Cinquantenaire flaga NATO powiewa pod Łukiem Pamięci, a budynki w mieście, w tym ratusz w Brukseli i pałac Egmont, są oświetlone na niebiesko NATO. Słynna statua Manneken Pis, jeden z najbardziej znanych symboli Brukseli, została ubrana w specjalny kostium z okazji Dnia NATO, aby dołączyć do uroczystości.

Inni sojusznicy również świętują tę rocznicę wydarzeniami, w tym dyskusjami publicznymi, występami muzycznymi i iluminacją budynków na niebiesko NATO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button