POLSKAŚWIAT

Duda, Hołownia, Sikorski i Tusk o ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy. Ambasador Izraela Jaakow Liwne wezwany do MSZ

Zbrodnia wojenna

– Ambasador Izraela Jaakow Liwne został wezwany do MSZ na piątek 5 kwietnia na godzinę 10 – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

Radosław Sikorski szef MSZ: „Jeśli celowo zaatakowano konwój, bo miał tam być terrorysta i dlatego poświęcono życie cywilów, to nie znam systemu, w którym miałoby to być usprawiedliwione. Jeśli tak było, Izrael musi przeprosić i wypłacić odszkodowanie rodzinom ofiar.


Uznajemy prawo Izraela do obrony własnej, ale nie uznajemy prawa do nadużywania siły i nielegalnego osadnictwa. Uznajemy też prawo Palestyny do państwowości i stworzenia ram instytucjonalnych, do życia w pokoju. W obecnej sytuacji obie strony tracą.

Zażądałem od strony izraelskiej pełnej współpracy z naszą prokuraturą. Jako MSZ będziemy wspierać. Nasz departament konsularny i ambasada są do dyspozycji ministerstwa sprawiedliwości.”

Prezydent Andrzej Duda: W wyniku izraelskiego ataku zginął młody Polak, który pomagał z potrzeby serca. Sprawa jest jasna: potrzeba wyjaśnienia w szczegółach, dlaczego doszło do tej sytuacji. Nie mam wątpliwości, że Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie naszego obywatela.


Jest niestety szereg różnych wypowiedzi, które są oburzające. Władze Izraela zachowują się w sposób stonowany, a niestety ich ambasador w Polsce nie potrafi ich wyczucia zachować. Znacząco utrudnia nasze wzajemne relacje.


Oświadczenie marszałka Sejmu Szymona Hołowni:

„Moje najszczersze kondolencje dla rodziny i przyjaciół polskiego wolontariusza, Damiana Sobóla, który zginął tragicznie w ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy.

Apeluję o przeprowadzenie bezstronnego śledztwa, które doprowadzi do pełnego wyjaśnienia sprawy.

Należy jednoznacznie podkreślić, że życie cywilów po obu stronach – palestyńskiej i izraelskiej – musi być chronione zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym.

Stała się rzecz straszna, która nigdy nie powinna mieć miejsca.”

„Panie premierze Netanjahu, panie ambasadorze Liwne, zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu. Dzisiaj poddajecie tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie. Tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość” – napisał premier Tusk.

Premier Tusk o tragicznej śmierci polskiego wolontariusza w Strefie Gazy: „Absolutnie nie akceptuję sposobu komunikowania w tej sprawie ze strony pana Ambasadora. Jeśli już decyduje się on na wystąpienia publiczne, to powinien wykorzystać okazję, żeby powiedzieć zwykłe, ludzkie „przepraszam”. To naprawdę nic nie kosztuje.”

Senat podjął uchwałę ws. izraelskiego ataku rakietowego na konwój humanitarny w Strefie Gazy i śmierci wolontariuszy

4 kwietnia br. Senat jednomyślnie, 86 głosami, podjął uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. Senatorowie potępiają atak i składają najgłębsze kondolencje wszystkim rodzinom i bliskim ofiar.

W uchwale przypomniano, że 1 kwietnia 2024 r. w Strefie Gazy w wyniku izraelskiego ataku rakietowego na konwój pojazdów należących do organizacji humanitarnej World Central Kitchen śmierć poniosło 7 wolontariuszy, w tym obywatel Rzeczypospolitej Polskiej Damian Soból.

„Wolontariusze, którzy ponieśli śmierć w wyniku ostrzału nieśli pomoc ludności Strefy Gazy dotkniętej głębokim kryzysem humanitarnym. To tragiczne zdarzenie wymaga pełnego i wnikliwego wyjaśnienia oraz wyciągnięcia właściwych konsekwencji wobec osób za nie odpowiedzialnych” – czytamy w uchwale. Senatorowie podkreślają, że zdają sobie sprawę, iż Izrael toczy wojnę z organizacją terrorystyczną, która dopuściła się barbarzyńskich ataków na jego obywateli 7 października 2023 r., ale prawo międzynarodowe i humanitarne musi być przestrzegane, a ludność cywilna chroniona. Zwracają uwagę, że niezależnie od okoliczności niedopuszczalne jest kierowanie ognia wobec pracowników humanitarnych.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej domaga się, aby Izrael umożliwił pełny dostęp dla pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Jednocześnie wzywamy Hamas do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o pilne doprowadzenie do zawieszenia broni” – napisano w uchwale.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button