POLSKA

NATO. Brytyjski system Sky Saber zostanie w Polsce na dłużej

We are NATO

– Chciałbym podziękować za niezwykłe wsparcie dla Polski i wsparcie bezpieczeństwa Polski.

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest sprawą fundamentalną. Dla nas bardzo ważne jest bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Nie możemy tego zrobić sami. Liczymy na naszych sojuszników i Wielka Brytania jest tym żelaznym sojusznikiem Polski. Pan minister zadeklarował, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sky Saber zostanie w Polsce na dłużej. Jest decyzja utrzymania tego sytemu w Polsce do końca roku – poinformował wicepremier W. Kosiniak–Kamysz po spotkaniu z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii.

13 marca na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu ministrowie obrony Polski – Władysław Kosiniak–Kamysz i Wielkiej Brytanii – Grant Shapps rozmawiali o rozwoju współpracy bilateralnej, sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO.


– Ministrowie spotkali się także z polskimi i brytyjskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Dragon24, które organizowane jest w ramach natowskich ćwiczeń Steadfast Defender. Jesteśmy w trakcie polskiego ćwiczenia Dragon, które jest częścią ćwiczeń NATO Steadfast Defender. Biorą w nim udział brytyjscy żołnierze. (…) Te ćwiczenia zwiększają nasze zdolności bojowe i współpracę między naszymi państwami – zaznaczał szef polskiego MON.


W polskim ćwiczeniu Dragon 24 bierze udział łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3 500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy z Polski.

Orzysz. Grant Shapps i Władysław Kosiniak–Kamysz (fot. st. kpr. Wojciech Król/CO MON)

Jak poinformował wicepremier Kosiniak – Kamysz wśród omawianych tematów były też te, które dotyczyły wsparcia Ukrainy.

– Rozmawialiśmy o naszym wsparciu dla Ukrainy. To sprawa fundamentalna i trzeba działać szybko. Nie tylko rozmawiać w wielu formatach, to też jest ważne, ale dla Ukrainy niezbędna jest amunicja. Dziękuję Wielkiej Brytanii do dołączenia do koalicji zdolności opancerzonych – zaznaczył minister Kosiniak–Kamysz.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button