CIEKAWOSTKI

NASA z misją po skarb w kosmosie. Asteroida „16 Psyche” jest warta 10 tys. kwadrylionów dolarów

Asteroida "16 Psyche" warta niewyobrażalne pieniądze

„Psyche” to zarówno nazwa asteroidy krążącej wokół Słońca między Marsem a Jowiszem – jak i nazwa misji kosmicznej NASA mającej na celu zbadanie tej asteroidy.

Asteroida „16 Psyche” ma szerokość 140 mil (226 km) i znajduje się w głównym pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Sonda kosmiczna Psyche ma wystartować w sierpniu 2022 r. i dotrzeć do asteroidy w 2026 roku, gdzie będzie orbitować przez 21 miesięcy i badać jej skład.

Asteroida „16 Psyche” – wizualizacja (fot. Peter Rubin/NASA/JPL-Caltech/ASU)

Planetoida ta może być warta ok. 10 tys. kwadrylionów dolarów (10 000 000 000 000 000 dolarów).

Statek kosmiczny Psyche ma podróżować do asteroidy za pomocą napędu słoneczno-elektrycznego (o niskim ciągu). Całkowity koszt wystrzelenia Psyche i dodatkowych ładunków przez NASA wyniesie około 117 milionów dolarów.

Statek kosmiczny Psyche – wizualizacja (fot. Peter Rubin/NASA/JPL-Caltech/ASU)

Naukowcy uważają, że Psyche, w przeciwieństwie do większości innych asteroid, które są skalistymi lub lodowymi ciałami, składa się głównie z żelaza i niklu – podobnie jak jądro Ziemi. Badanie asteroidy może dać cenny wgląd w to, jak powstała nasza planeta. Zespół Psyche użyje magnetometru do pomiaru pola magnetycznego asteroidy. Obraz wielospektralny przechwyci obrazy powierzchni, a także dane o składzie i topografii Psyche. Spektrometry przeanalizują neutrony i promienie gamma wychodzące z powierzchni, aby odkryć elementy składające się na samą asteroidę.

Psyche została odkryta w 1852 roku przez włoskiego astronoma Annibale de Gasparis, który nazwał ją na cześć bogini – uosobienia duszy ludzkiej z mitologii greckiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button