WARSZAWA

Cmentarze zamknięte. Rząd gardzi samorządami. Przez PiS Warszawa straci ponad 1,1 mln zł

Akcja #kuppanchryzanteme - stolica wspiera sprzedawców

Trzy stołeczne cmentarze – Komunalny Północny, Komunalny Południowy oraz Wojskowy na Powązkach, którymi administruje Zarząd Cmentarzy Komunalnych zostały zamknięte na 3 dni.

tj. w sobotę 31 października, w dniu Wszystkich Świętych – 1 listopada i w Dzień Zaduszny, 2 listopada.

Decyzja rządu związana jest z przeciwdziałaniem rozwojowi epidemii koronawirusa. Zamknięcie cmentarzy nie dotyczy wcześniej zaplanowanych uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanymi w tych dniach.

Rząd nadal nie uprzedza o decyzjach

Choć o to apelowano od kilkunastu dni, to nagła decyzja premiera dotycząca cmentarzy jest zaskakująca. Nikt nie został o niej uprzedzony i nie miał szans przygotować się do niej wcześniej, unikając kosztów.

Koszty linii cmentarnych

Koszt przygotowania czasowej organizacji ruchu przy 14 cmentarzach to 400 tys. zł. Przygotowanie 30 linii cmentarnych (w tym 3 tramwajowe) – 500 tys. zł, a dodatkowe kursy komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych to 250 tys. zł.

Nawet jeśli autobusy nie wyjadą na ulice, to i tak te koszty zostaną poniesione – operator będzie zobowiązany ponieść koszty przygotowania pojazdów oraz wynagrodzeń kierowców. Pozostałe poniesione wydatki to koszt informacji pasażerskiej (rozkłady jazdy, plakaty, ulotki, itp.) oraz organizacja punktów sprzedaży biletów (wynajem kontenerów na punkty, zaplecze socjalne, środki ochrony epidemicznej). Łączny koszt, którego można było nie ponieść to 1 mln zł. Nie będą uruchamiane specjalne cmentarne linie autobusowe i tramwajowe.

Koszty handlowców

Zarząd Dróg Miejskich wydał 574 decyzje zezwalające na prowadzenie handlu w pasie drogowym. Podobną liczbę decyzji wydały urzędy dzielnic. W sumie wydano ponad 1 tys. decyzji zezwalających na handel przy cmentarzach. To znacznie większe straty finansowe dla osób handlujących (nawet kilkanaście milionów złotych), które pozostały z kwiatami i całym asortymentem na sprzedaż. Taka decyzja powinna być podjęta z wyprzedzeniem.

Akcja #kuppanchryzanteme – stolica wspiera sprzedawców

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy zdecydował o udostępnieniu nieodpłatnie w sobotę (31 października) i niedzielę (1 listopada) 6 dodatkowych miejsc, gdzie przedsiębiorcy będą mogli sprzedawać znicze i kwiaty.

Wydano ponad tysiąc decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego przed cmentarzami. Warszawscy przedsiębiorcy zakupili kwiaty i znicze o wartości co najmniej kilkunastu milionów złotych.

Spóźniona decyzja rządu

Od kilku tygodni kierowano apel do rządu o podjęcie jak najszybciej decyzji w sprawie dostępności cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych. Ta zapadła w ostatniej chwili, w piątek, 30 października. Cmentarze będą zamknięte na 3 dni, od 31 października do 2 listopada. Przedsiębiorcy zostali narażeni na gigantyczne straty, sięgające kilkunastu milionów złotych.

Akcja solidarnościowa #kuppanchryzanteme

Warszawa jest solidarna z przedsiębiorcami. Dlatego zachęca w ramach akcji solidarnościowej #kuppanchryzanteme do kupowania kwiatów i zniczy. By to ułatwić, w sobotę (31 października) i w niedzielę (1 listopada) udostępnia im 6 dodatkowych miejsc sprzedaży obwoźnej. Miejsca do handlu są dostępne bez dodatkowych opłat, gdyż oferta skierowana jest m.in. do podmiotów, które poniosły już opłaty za zajęcie pasa drogi czy dzierżawę terenu.

Dostępne miejsca Chryzantema 2020

  • ul. Bracka u zbiegu z ul. Kruczą – na tyłach DH Smyk
  • ul. Marszałkowska – wzdłuż domów towarowych między ul. Widok a ul. Świętokrzyską oraz przy budynku Cepelii
  • Centrum handlowe Arkadia – teren przed wejściem
  • Parking przy Hali Gwardii – pl. Wielopole
  • ul. Andersa przy czerpni Metra (okolice Arsenału) – teren zwieńczający ul. Długą
  • ul. Chmielna – teren pomiędzy ul. Nowy Świat a ul. Kruczą

Kupujmy kwiaty i znicze – bądźmy solidarni z kupcami! Pamiętajmy o noszeniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button