CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

NASA – misja Artemis. Człowiek wraca na Księżyc. Pierwsza kobieta na Srebrnym Globie

SpaceX wybuduje statek kosmiczny

NASA przygotowuje się do wysłania astronautów do zbadania większej części Księżyca w ramach programu Artemis.

  • Agencja wybrała SpaceX (firmę Muska) do kontynuowania rozwoju pierwszego komercyjnego ludzkiego lądownika (statku), który bezpiecznie przeniesie dwóch amerykańskich astronautów na powierzchnię Księżyca  w 2024 roku.
  • Przynajmniej jeden z tych astronautów przejdzie do historii, gdyż będzie to… pierwsza kobieta na Księżycu.
  • Kolejnym celem programu Artemis jest wylądowanie pierwszej osoby o innym kolorze skóry, niż białym na powierzchni Księżyca.

Potężna rakieta agencji Space Launch System wystrzeli czterech astronautów na pokład statku kosmicznego Orion w ich kilkudniową podróż na orbitę księżycową. Tam dwóch członków załogi przeniesie się do SpaceX (HLS) na ostatni etap podróży na powierzchnię Księżyca. Po około tygodniu eksploracji powierzchni wejdą na pokład lądownika i udadzą się z powrotem na orbitę, gdzie powrócą do Oriona i ich kolegów przed powrotem na Ziemię.

Projekt ludzkiego lądownika (statku) SpaceX Starship, który przeniesie astronautów NASA na powierzchnię Księżyca podczas misji Artemis (fot. SpaceX)

Całkowita wartość zamówienia wyniesie 2,89 miliarda USD.

SpaceX ściśle współpracował z ekspertami NASA podczas podstawowego okresu wydajności HLS, aby przedstawić projekt swojego lądownika i upewnić się, że spełnia on wymagania wydajnościowe NASA i standardy lotów kosmicznych dla ludzi. Te uzgodnione normy, będące kluczową zasadą bezpiecznych systemów, obejmują obszary inżynierii, bezpieczeństwa, zdrowia i techniki medycznej.

Statek kosmiczny HLS SpaceX, zaprojektowany do lądowania na Księżycu, opiera się na przetestowanych przez firmę silnikach Raptor i doświadczeniu lotniczym pojazdów Falcon i Dragon. Statek kosmiczny zawiera przestronną kabinę i dwie śluzy powietrzne dla astronautów podczas księżycowych spacerach. Architektura statku kosmicznego ma ewoluować do w pełni wielokrotnego użytku systemu startu i lądowania, zaprojektowanego do podróży na Księżyc, Marsa i do innych miejsc.

Z rakietą NASA Space Launch System, statkiem kosmicznym Orion, HLS i placówką księżycową Gateway, NASA i jej partnerzy komercyjni oraz międzynarodowi powracają na Księżyc w poszukiwaniu odkryć naukowych, korzyści ekonomicznych i inspiracji dla nowego pokolenia. Współpracując ze swoimi partnerami w ramach programu Artemis, agencja dopracuje technologie precyzyjnego lądowania i opracuje nowe możliwości mobilności, aby umożliwić eksplorację nowych regionów Księżyca. Na powierzchni agencja zaproponowała budowę nowego siedliska i łazików, testowanie nowych systemów zasilania i nie tylko. Te i inne innowacje i postępy dokonane w ramach programu Artemis zapewnią, że NASA i jej partnerzy będą gotowi na kolejny duży krok w eksploracji przez człowieka – eksplorację Marsa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button