TENIS

Narodowy Dzień Tenisa 2020. Gwiazdy w 10 miastach – szczegóły

Narodowy Dzień Tenisa

5 września Narodowy Dzień Tenisa zagości w 10 miejscowościach.

Tzn. w Bytomiu (Górnik Bytom), Gdańsku (Gdańska Akademia Tenisowa), Jankach koło Warszawy (Yanke Sport Club ), Łodzi (Miejski Klub Tenisowy), Olsztynie (KT Jakubowo i OKT Jodłowa), Poznaniu (AZS Poznań), Puławach (SKT Smecz), Szczecinie (SKT Promasters), Wrocławiu (Olimpijski Club) i Zielonej Górze (MOSiR Zielona Góra).

W każdym z miast organizujące święto kluby indywidualnie przygotowały program obchodów.

Narodowy Dzień Tenisa – Fręch i Panfil w Bytomiu

Bytom to jedno z 10 miast, w których 5 września odbędzie się Narodowy Dzień Tenisa. W najbliższą sobotę gwiazdami będą Magdalena Fręch, złota medalistka niedawnych 94. Narodowych Mistrzostw Polski w Tenisie rozgrywanych na kortach miejscowego „Górnika” oraz Grzegorz Panfil.

– Lipcowe Narodowe Mistrzostwa Polski na naszych kortach były wielkim wydarzeniem, pod względem sportowym, jak i medialnym. Miały też rekordową pulę nagród 200 tysięcy złotych. Zagrała w nich niemal cała krajowa czołówka, z Hubertem Hurkaczem, Kamilem Majchrzakiem, Kacprem Żukiem, Magdą Fręch, Mają Chwalińską czy Katarzyną Kawą na czele. Były największą imprezą tenisową w Polsce, jaką uda się rozegrać w tym sezonie w kraju, nie tylko od jego odmrożenia po pandemii – powiedział dyrektor Górnika Bytom Dariusz Łukaszewski.

– Teraz przed nami kolejne wyzwanie i duże wydarzenie w Bytomiu. Narodowy Dzień Tenisa ma przybliżyć wszystkim dyscyplinę i zachęcić do jej uprawiania najmłodszych. Wierzymy, że coraz więcej dzieci będzie uprawiać tenis na fali popularności Hurkacza, Majchrzaka, Igi Świątek czy Magdy Linette. Ta czwórka gra w tej chwili w wielkoszlemowym US Open, więc nie będzie ich w sobotę w kraju. Ale cieszy nas obecność Magdy Fręch, zawodniczki naszego klubu, która w lipcu zdobyła u nas tytuł mistrzyni Polski – dodał Łukaszewski, wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego ds. sportowych.

Fręch (PZT Team) w lipcu na bytomskich kortach triumfowała bezapelacyjnie w singlu, zgarniając najwyższą w historii MP premię dla zwycięzcy – 27 tysięcy złotych. Zdobyła też srebrny medal w deblu, w parze z Martyną Kubką. Pojawi się na Narodowym Dniu Tenisa, bo nie zdecydowała się na występ w wielkoszlemowym US Open w Nowym Jorku. Od wznowienia rozgrywek w kraju wygrała też turnieje w cyklu PZT Polish Tour we Wrocławiu w grze pojedynczej oraz w podwójnej w Gdańsku i Wrocławiu.

Oprócz niej w treningach z dziećmi i meczach pokazowych wezmą udział inni zawodnicy Górnika Bytom: aktualna mistrzyni kraju do lat 18-tu Rozalia Gruszczyńska, Xenia Lipiec, Martyn Pawelski i deblowy finalista juniorskiego Australian Open – Mikołaj Lorens (wszyscy PZT Team).

Będzie im towarzyszył wychowanek bytomskiego klubu Grzegorz Panfil, reprezentant Polski w Pucharze Davisa.

– Górnik to mój klub, przez wiele lat tu trenowałem i reprezentowałem jego barwy, więc nie może mnie zabraknąć w Bytomiu w sobotę. Tym bardziej, że Narodowy Dzień Tenisa jest fajną inicjatywą promującą tenis wśród dzieciaków, których warto zarazić pasją do tego sportu. Sam prowadzę akademię tenisową w Ustroniu i wiem jak ważne jest pokazanie dzieciom jak fajny jest tenis, jak wiele zabawy i przyjemności on daje. No i że warto znaleźć czas na treningi po szkole, zamiast siedzieć godzinami przed komputerem – podkreśla Panfil.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Bytomiu (korty KS „Górnik” Bytom, ul. Tarnogórska 5; godz. 9-16):

Mistrzostwa Śląska Tenis 10 – od godz. 9

kat. czerwona (w hali)

kat. zielona (mączka),

Talentiada Tenisowa – od godz. 9

Seniorzy i Amatorzy, turniej deblowy par mieszanych – w godz. 10-14

mecze pokazowe tenisa plażowego,- w godz. 12-14

mecze pokazowe blind tennis – w godz. 13-14

zabawy, konkursy, animacje dla dzieci nie biorących udziału w Tenis 10 – w godz. 11-14

spotkanie dzieci na korcie z Magdaleną Fręch, Rozalią Gruszczyńską, Xenią Lipiec, Mikołajem Lorensem, Martynem Pawelskim (wszyscy PZT Team) oraz Grzegorzem Panfilem

mecz pokazowy Gruszczyńska/ Panfil – Fręch/Lorens – w godz. 15.30- 16.30

Narodowy Dzień Tenisa: Gdańsk

Gdańska Akademia Tenisowa już w najbliższą sobotę, 5 września, będzie gościć Narodowy Dzień Tenisa, który odbywać się będzie jednocześnie w 10 miastach Polski. Klaudia Jans-Ignacik i Urszula Radwańska uświetnią obchody tego święta na kortach położonych w Gdańsku-Oliwie.

– Gdańsk w tym roku jest wyjątkowym miejscem dla polskiego tenisa. 17 czerwca, właśnie na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej, zainaugurowaliśmy PZT Polish Tour, cykl dziewięciu turniejów dla krajowej czołówki zawodowców. Była to pierwsza impreza tenisowa rozgrywana w trakcie pandemii w kraju. Dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, żeby nie był jednym z miast, w których odbędzie się Narodowy Dzień Tenisa. Dotychczasowe dwie edycje miały miejsce na PGE Narodowym, gdzie na murawie mogło przebywać aż 11 tysięcy dzieci. W dobie koronawirusa takie duże skupisko ludzi byłoby niewskazane, dlatego zdecydowaliśmy się na nową formułę i 10 lokalizacji – powiedział prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej największymi gwiazdami będą: finalistka miksta w wielkoszlemowym Roland Garros – Klaudia Jans-Ignacik oraz Urszula Radwańska, młodsza siostra Agnieszki Radwańskiej. Konferansjerem będzie dziennikarz sportowy Bartosz Ignacik znany z programu „Turbokozak”, prywatnie mąż Klaudii.

– Chociaż od kilku lat mieszkam w Warszawie, zawsze chętnie wracam do ukochanego Trójmiasta. Pochodzę przecież z Gdyni, a na gdańskich kortach przez długi czas trenowałam, więc czuję się tam jak w domu. Uwielbiam miłą atmosferę jaką wnoszą ludzie, którzy stworzyli Gdańską Akademię Tenisową, dlatego 5 września poprowadzę tam zajęcia z dziećmi i treningi. Takie święto jest doskonałą okazją do promowania tenisa wśród młodych ludzi i odciągnięcia ich od ekranów komputerów czy smartfonów. Będę chciała im pokazać, że aktywny relaks na świeżym powietrzu jest o wiele lepszy od wirtualnego świata – powiedziała Klaudia Jans-Ignacik, była 28. deblistka świata w rankingu WTA.

Jans-Ignacik wygrała trzy imprezy WTA Tour w grze podwójnej – w Marbelli, Strasbourgu i Montrealu, a także 11 turniejów ITF. W 2012 roku wystąpiła na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w finale miksta, w parze z Santiago Gonzalezem z Chile. Najlepszym jej wielkoszlemowym wynikiem w deblu był ćwierćfinał Australian Open 2015. Dwukrotnie wystąpiła na igrzyskach olimpijskich – w Pekinie (2008) i Londynie (2012).

Na kortach GAT pojawi się także Urszula Radwańska, która osiem lat temu była już 29. zawodniczką w rankingu WTA. W deblu odniosła jedno z zwycięstwo w tym cyklu, w Stambule, a także doszła do wielkoszlemowego ćwierćfinału Roland Garros 2009. Pomimo częstych kontuzji, tenisistka z Krakowa wciąż walczy o powrót do czołówki, obecnie jest sklasyfikowana w trzeciej setce na świecie. W sobotę, o godzinie 13:00, rozegra mecz pokazowy z utalentowaną juniorką Weroniką Ewald.

– Chyba nie ma żadnej większej tenisowej imprezy na naszych kortach, na której by się Klaudia nie pojawiła i czynnie uczestniczyła w niej. Tym razem będzie się dzielić swoim doświadczeniem i poprowadzi treningi z dziećmi na korcie. Również w zajęciach z najmłodszymi weźmie udział Ula Radwańska, a potem zagra mecz pokazowy. W Kąciku Historycznym Niepodległa miłośnicy tenisa będą mogli porozmawiać z naszym trenerem Henrykiem Dondajewskim, który również jest przyjacielem naszej akademii. Warto zobaczyć pokaz blind tenisa w ramach programu integracji ludzi niedowidzących. Będą też konkursy i nagrody dla najwytrwalszych uczestników, którzy odwiedzą stanowiska wszystkich trójmiejskich klubów – podkreśla Marta Kurzacz organizator NDT z ramienia Gdańskiej Akademii Tenisowej.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Gdańsku (korty Gdańskiej Akademii Tenisowej, ul. Kazimierza Górskiego 1; godz. 9.30-15.30):

Talentiada Tenisowa – od godz. 9
Kącik Historyczny Niepodległa z udziałem trenera Henryka Dondajewskiego – od godz. 10
Prezentacja trójmiejskich klubów tenisowych połączona z konkursem – od godz. 10
Animacje dla najmłodszych, treningi, bezpłatne konsultacje trenerskie – w godz. 10-15
Warsztaty Tenis 10 z Klaudią Jans-Ignacik, Filipem Pieczonką i Maciejem Kosem (obaj LOTOS PZT Team) – od godz. 11
Mecze pokazowe blind tennis – 12-12:30
Mecz pokazowy Urszula Radwańska – Weronika Ewald – o godz. 13

Narodowy Dzień Tenisa w Jankach z gwiazdami i panią minister

W Jankach pod Warszawą, już jutro podczas Narodowego Dnia Tenisa zobaczymy Mariusza Fyrstenberga, Daniela Michalskiego, Jana Zielińskiego i Maksa Kaśnikowskiego. Na obiekcie Yanke Sport Club pojawi się też Minister Sportu – Danuta Dmowska-Andrzejuk.

– To bardzo miła wizyta, ponieważ pani minister objęła patronatem honorowym Narodowy Dzień Tenisa, a imprezą odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu. Trzeba mieć świadomość, że tenis jako jedna z pierwszych dyscyplin w kraju, został przywrócony po pandemii koronawirusa. Było to możliwe dzięki naszej bliskiej współpracy z ministerstwem i wspólnym wypracowaniu procedur umożliwiających bezpieczny powrót na korty – powiedział Prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Minister Sportu, była mistrzyni świata i Europy w szpadzie, była obecna w sierpniu na warszawskiej konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną edycję Narodowego Dnia Tenisa. W kuluarach zdradziła, że potrafi grać w tenisa, że w przeszłości miała zajęcia z trenerem na korcie, ale… No właśnie, ponoć jej mąż – również były szpadzista – uważa, że brakuje jej cierpliwości, bo uderza piłki zbyt szybko i za mocno, na czym cierpi celność.

Czy tak jest faktycznie? Być może będzie okazja się przekonać już jutro, podczas jej wizyty w Jankach. Problemem może się okazać dokonanie wyboru z grona potencjalnych partnerów do sprawdzenia formy pani minister na korcie.

– Już dawno zdecydowałem się, że wezmę udział w Narodowym Dniu Tenisa w Yanke Sport Club, ale dopiero teraz zaczynam odczuwać prawdziwą presję. Będę musiał poważniej potrenować przed świętem, bo w takim towarzystwie wypada się naprawdę dobrze zaprezentować. To bardzo dobre dla tenisa, że pani minister weźmie udział w naszym święcie i podniesie rangę wydarzenia – powiedział były szósty deblista świata Mariusz Fyrstenberg, który od stycznia pełni funkcję kapitana reprezentacji Polski w Pucharze Davisa.

Fyrstenberg w sobotę rozegra w Jankach pokazowe mecze, podobnie jak zawodnicy PZT Team. Michalski po „odmrożeniu” rozgrywek zdobył w Bytomiu srebrny medal mistrzostw Polski seniorów w singlu, a także wygrał dwie imprezy PZT Polish Tour – w Bydgoszczy i Poznaniu.

Zieliński za to triumfował w deblu we Wrocławiu, Kozerkach, Bydgoszczy i Poznaniu, a także został mistrzem Polski w parze z Kamilem Majchrzakiem.
Za to Kaśnikowski sprawił w Bytomiu największą niespodziankę, eliminując w drugiej rundzie najwyżej rozstawionego Huberta Hurkacza,

Oprócz gwiazd na kortach Yanke Sport Club będzie można zobaczyć mecze pokazowe Blind Tenisa zorganizowane przez Fundację Widzimy Inaczej oraz śledzić turniej tenisa na wózkach. Od rana toczyć się będzie rywalizacja dzieci w ramach Talentiady Tenisowej oraz w mini turnieju Tenis 10.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Jankach koło Warszawy (korty Yankee Sport Club, Al. Krakowska 16; godz 10-16)

Talentiada Tenisowa – w godz. 10-16
mini turniej Tenis 10 – w godz. 10-16
turniej Tenis na Wózkach – godz. 10-16
mecze pokazowe tenisa na wózkach – w godz. 12-13
mecze pokazowe Blind Tennisa – Fundacja Widzimy Inaczej – w godz. 12-13
pokazowe mecze z udziałem Mariusza Fyrstenberga oraz Daniela Michalskiego, Jana Zielińskiego i Maksymiliana Kaśnikowskiego (wszyscy PZT Team) – w godz. 11–13

Narodowy Dzień Tenisa: Łódź

Jednym z 10 miast w Polsce, które w najbliższą sobotę będą organizować Narodowy Dzień Tenisa będzie Łódź. Na kortach Miejskiego Klubu Tenisowego odbywać się będą turnieje amatorów. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i młodzieży.

W Łodzi startujemy o godzinie 10, a głównym punktem jest Talentiada Tenisowa, która będzie rozgrywana cały dzień. Dzieci nie startujące w niej będą mogły wziąć udział w konkursach, animacjach, zabawach ruchowych, bezpłatnych treningach na korcie z profesjonalnymi szkoleniowcami czy zagrać w turnieju Tenis 10.
Na obiekcie MKT będą też rywalizować seniorzy i amatorzy w ramach turnieju deblowego mężczyzn Tenis Open Polska. Będzie można też zobaczyć mecze pokazowe z udziałem zawodników PZT Team – Aleksandra Orlikowskiego i Szymona Kielana.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Łodzi (korty MKT, S.Żeromskiego 117; godz. 10-18):

Talentiada Tenisowa – od godz. 10
zabawy, konkursy, animacje dla dzieci nie biorących udziału w Talentiadzie, w godz. 10-15
Seniorzy i Amatorzy, turniej deblowy mężczyzn Tenis Open Polska – w godz. 10-16
mecze pokazowe z udziałem Aleksandra Orlikowskiego i Szymona Kielana (PZT Team)
mini turniej Tenis 10 – w godz. 15–18

Narodowy Dzień Tenisa w Olsztynie, a dokładnie trzy dni

Program zaplanowanego na sobotę 5 września Narodowego Dnia Tenisa w Olsztynie będzie się różnił od pozostałych dziewięciu miast goszczących to święto. Impreza potrwa trzy dni i będzie pełna rywalizacji amatorów oraz piknikowej atmosfery.

Już w piątek, o godzinie 10, na olsztyńskich kortach KT Jakubowo rozpoczną się mecze pokazowe i piknik tenisowy. W jego ramach będzie można spróbować swoich sił na korcie, skorzystać z bezpłatnych porad trenerskich, ale też posłuchać koncertu Andrzeja Brzozowskiego i Sax&Guitar Cafe czy obejrzeć prace fotograficzne Marcina Poroszewskiego.

Ze wszystkich dziesięciu miast wcześniej sportowe „zamieszanie” rozpocznie się tyko we Wrocławiu, gdzie w piątek o godzinie 9, odbędą się pierwsze mecze 31. Branżowych Mistrzostw Polski Firm Naftowych, Gazowniczych i Energetycznych w Tenisie o Puchar Prezesa.

W drugiej odsłonie olsztyńskiego pikniku, czyli w trakcie właściwego Narodowego Dnia Tenisa, nastąpi prawdziwa kumulacja atrakcji, w dodatku na dwóch obiektach jednocześnie.

Korty OKT Jodłowa, już od godziny 9, opanują dzieci uczestniczących w Talentiadzie Tenisowej oraz w mini turnieju Tenis 10. Uzdolniona młodzież będzie też miała okazję obejrzeć pokazowe mecze z udziałem zawodników PZT Team – Olafa Pieczkowskiego i Gabriela Matuszewskiego.

Natomiast na obiekcie KT Jakubowo o tej samej porze rozpoczną się mecze „dorosłych” graczy: w turnieju o Puchar Św. Jakuba, rywalizacja w mikście w imprezie Seniorzy i Amatorzy oraz Tenis Open Polska w grze pojedynczej i podwójnej mężczyzn w dwóch kategoriach wiekowych – do lat 50 i powyżej 50 lat.

Na koniec trzydniowego święta tenisa w Olsztynie, w niedzielę, wczesnym popołudniem, poznamy zwycięzców turnieju z cyklu Seniorzy i Amatorzy. Półfinały wystartują o godz. 9, a po nich zostaną rozegrane finały.

– Plan wydarzeń Narodowego Dnia Tenisa w Olsztynie różni się w stosunku do innych miast. Olsztyn od jakiegoś czasu zaczyna poważnie pisać swoją tenisową historię w oparciu o młode, ale już prężnie działające ośrodki. Organizatorzy postanowili przyciągnąć lokalną społeczność przez trzy dni, stawiając mocno na rekreację, jako główny motyw, a także zarażenie dzieci i młodzieży pasją do tenisa. To ciekawa inicjatywa i trzymam kciuki, żeby od piątku do niedzieli dopisała pogoda – powiedział prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Olsztynie (korty KT Jakubowo, Olimpijska 9a; OKT Jodłowo, ul. Radiowa 3):

4 września (KT Jakubowo) – od godz. 10

mecze pokazowe

piknik tenisowy

występ Andrzeja Brzozowskiego i Sax&Guitar Cafe

wystawa prac fotograficznych Marcina Poroszewskiego

5 września (OKT Jodłowa) – od godz. 9i

Talentiada Tenisowa

mini turniej Tenis 10 (kat. czerwona)

mecze pokazowe z udziałem Olafa Pieczkowskiego i Gabriela Matuszewskiego (obaj PZT Team)

bezpłatne porady najlepszych trenerów

5 września (KT Jakubowo; od godz. 9.00)

turniej o puchar św. Jakuba

Seniorzy i Amatorzy – turniej deblowy par mieszanych

Tenis Open Polska
turniej gry pojedynczej oraz podwójnej mężczyzn do lat 50
turniej gry pojedynczej oraz podwójnej powyżej lat 50

6 września (KT Jakubowo, ul. Radiowa 3; od godz. 9.00)

mecze półfinałowe oraz finałowe turnieju Seniorzy i Amatorzy

Narodowy Dzień Tenisa z Wojciechem Fibakiem w Poznaniu

W sobotę 5 września Narodowy Dzień Tenisa zagości na kortach AZS Poznań.
To miasto zajmuje szczególne miejsce na mapie, bo w 1921 roku tam powstał Polski Związek Tenisowy, który za rok będzie obchodził 100-lecie istnienia. A właśnie z Poznania pochodzi Wojciech Fibak.

Na tym obiekcie w ubiegłym tygodniu rozgrywano jedyny w tym sezonie – przerwanym na kilka miesięcy przez pandemię = międzynarodowy turniej w Polsce, zaliczany do cyklu ITF Men’s Circuit. Talex Open miał w puli nagród 25 tysięcy dolarów, a najwięcej z tej sumy uszczknął Kacper Żuk (PZT Team), który triumfował w nim w singlu i deblu, w parze z Janem Zielińskim.

– Gratuluję Kacprowi sukcesu, bo widać, że świetnie sobie radzi w tym trudnym dla wszystkich sezonie. Z przyjemnością się patrzy na jego grę, a zwycięstwa, jakie odnosił w turniejach PZT Polish Tour dobrze rokują na przyszłość. Widać, że ma duży potencjał i trzeba trzymać kciuki, żeby szybko dogonił Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka. Być może niedługo będziemy mieli trzech Polaków w czołowej setce rankingu ATP – powiedział Wojciech Fibak, który w niedzielę obchodził 68. urodziny.

– Mam nadzieję, że sukcesy i popularność Kacpra, Huberta czy Kamila zmotywują kolejnych zawodników do jeszcze lepszej gry i wysiłku, który przyniesie im jak najlepsze wyniki. Ważne jest, żeby popularyzować tenis wśród najmłodszych, przyciągać ich na korty, przekonać do treningów, bo w dzisiejszych czasach młodzież woli siedzenie przy komputerze czy w telefonie. Dlatego bardzo ciekawym pomysłem jest organizacja Narodowego Dnia Tenisa w kilku miastach, bo w ten sposób można dotrzeć do szerszych kręgów – dodał były wicelider deblowego rankingu ATP i zwycięzca wielkoszlemowego Australian Open 1979 w grze podwójnej.

W singlu Fibak był dziesiątym tenisistą świata, zdobył 15 tytułów, a najlepszy wynik osiągnął dochodząc do finału turnieju masters – Tour Finals w 1976 roku. W Wielkim Szlemie czterokrotnie dochodził do ćwierćfinałów, w tym dwukrotnie w Roland Garros. W grze podwójnej wygrał 52 turnieje, w tym dwa razy Tour Finals.

5 września na kortach poznańskiego AZS-u będzie można zobaczyć m.in. dwójkę zawodników PZT Team – Zuzannę Kubachę i Piotra Matuszewskiego, który w sierpniu wygrał w deblu dwa turnieje z cyklu PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski, w Bydgoszczy i na kortach Olimpii Poznań. Obydwoje będą trenować z dziećmi oraz rozegrają mecze pokazowe.

Warto będzie też zatrzymać się w kąciku historycznym prowadzoną przez Niepodległą, w którym będzie można sięgnąć do czasów powstania Polskiego Związku Tenisowego w 1921 roku, w ramach rodzącej się państwowości Polskiej po 123 latach zaborów.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Poznaniu (korty AZS Poznań, ul.Noskowskiego 25; godz. 10-16):

Talentiada Tenisowa – w godz. 10-16
mecze pokazowe z udziałem Zuzanny Kubachy i Piotra Matuszewskiego (oboje
LOTOS PZT Team)
zabawy, konkursy, animacje dla dzieci nie biorących udziału w
Talentiadzie – w godz. 10-15
kącik historyczny Niepodległa – w godz. 10-16
turniej z cyklu Seniorzy i Amatorzy – w godz. 10-16
turniej deblowy kobiet w ramach Tenis Open Polska – w godz. 10-15

Narodowy Dzień Tenisa w Puławach ze wschodzącym gwiazdami

Puławy są dość nowym miejscem na tenisowej mapie Polski, ale w najbliższą sobotę 5 września będą gościć Narodowy Dzień Tenisa, podobnie jak dziewięć innych miast w kraju. Na kortach Szkolnego Klubu Tenisowego „Smecz” zobaczymy wschodzące gwiazdy tej dyscypliny.

Weronika Falkowska to aktualna mistrzyni Polski do lat 23, która w lipcu dotarła do finału turnieju zaliczanego do PZT Polish Tour na kortach Olimpii Poznań. Stefania Rogozińska-Dzik, mimo młodego wieku, przed rokiem zdobyła złoty medal mistrzostw Polski seniorek w Gliwicach.
Natomiast Michał Dembek w tym cyklu trzykrotnie dochodził w singlu do półfinałów, w Gdańsku, Kozerkach i Łodzi, a w deblu triumfował we Wrocławiu (w parze z Janem Zielińskim).

– Szczere, w imieniu zawodników, mogę powiedzieć, że to było świetne posunięcie. Podczas, kiedy władze światowego tenisa przesuwały ciągle restart międzynarodowego Touru, polscy zawodnicy mogli grać na punkty i walczyć o premie finansowe. To było ważne dla nich, bo wcześniej przez trzy miesiące nie mieli możliwości nigdzie grać, ani zarabiać pieniędzy.
Poza tym od czerwca do sierpnia mieli szansę budować formę i zdobywać ogranie w warunkach meczowych, co umożliwiło im wejście z marszu rytm startowy i wyrównaną walkę z zagranicznymi rywalami. Świetnie tę szansę wykorzystał choćby Kacper Żuk, mistrz Polski z Bytomia, wygrywając nie tylko trzy krajowe turnieje w ramach PZT Polish Tour, ale i międzynarodową imprezę w Talex Open w Poznaniu, zamykającą cykl. Wierzę, że tę formę utrzyma na dłużej – uważa kapitan reprezentacji Polski w Pucharze Davisa Mariusz Fyrstenberg.

Na kortach Szkolnego Klubu Tenisowego „Smecz” trójka zawodników PZT Team wystąpi w meczach pokazowych z zaproszonymi gośćmi, ale też poodbija piłki z najmłodszymi adeptami tenisa.

Głównym punktem programu dnia będzie Talentiada Tenisowa. Oprócz tego zostanie rozegrany turniej Family Cup.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Puławach (Szkolny Klub Tenisowy „Smecz”, ul. Wróblewskiego 1; godz 10-16)

Talentiada Tenisowa – w godz. – 10-16
Family Cup – w godz. 10-16
konkursy, zabawy i animacje dla dzieci
bezpłatne konsultacje z zawodowymi trenerami
mecze pokazowe z udziałem Weroniki Falkowskiej, Stefanii Rogozińskiej-Dzik i Michała Dembka (wszyscy PZT Team)

Narodowy Dzień Tenisa: Szczecin

5 września na kortach SKT Promasters w Szczecinie odbędzie się Narodowy Dzień Tenisa, podobnie jak w innych 9 miastach Polski. Mecze pokazowe rozegrają Natalia Kołat i Piotr Galus (PZT Team), a ważnym punktem programu dnia będzie integracja ludzi z zespołem Downa oraz tenisistów na wózkach.

– Szczecin ma ogromne tenisowe tradycje. Od ponad ćwierćwiecza organizuje największy i najstarszy turniej tenisowy w kraju Pekao Szczecin Open. W tym roku niestety ta impreza się nie odbędzie w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Tym bardziej ważne jest, że w tym mieście zagości Narodowy Dzień Tenisa, który w nowej formule odbywać się będzie 5 września w 10 miastach. Takie rozwiązanie powstało po konsultacjach z Ministerstwem Sportu i przy aprobacie pani minister Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, która objęła nasze święto honorowym patronatem – tłumaczy prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

III edycja Narodowego Dnia Tenisa odbywać się będzie równolegle w: Bytomiu (Górnik Bytom), Gdańsku (Gdańska Akademia Tenisowa), Jankach koło Warszawy (Yanke Sport Club), Łodzi (Miejski Klub Tenisowy), Olsztynie (KT Jakubowo i OKT Jodłowa), Poznaniu (AZS Poznań), Puławach (SKT Smecz), Szczecinie (SKT Promasters), Wrocławiu (Olimpijski Club) i Zielonej Górze (MOSiR Zielona Góra).

– Wierzymy, że rozwiązanie, które powstało w wyniku skomplikowanej sytuacji związanej z pandemią, okaże się strzałem w dziesiątkę i pozwoli dotrzeć do jeszcze szerszego grona miłośników tenisa. Dwie pierwsze edycje miały miejsce na PGE Narodowym, gdzie jednocześnie na murawie przebywało ponad 10 tysięcy dzieci. W tej chwili takie skupisko ludzi jest niemożliwe przez pandemię, dlatego postanowiliśmy zorganizować Narodowy Dzień Tenisa w 10 różnych miejscach, z zachowaniem niezbędnych procedur sanitarnych dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom – dodał Skrzypczyński.

Tak jak w pozostałych dziewięciu lokalizacjach, również w Szczecinie najważniejszym punktem święta będzie Talentiada Tenisowa. Osoby odwiedzające korty przy Al Wojska Polskiego 127 będą mogły wziąć udział w bezpłatnych treningach, skorzystać z darmowych porad szkoleniowców, spróbować sił na korcie.

Ważnym punktem programu będzie też integracja społeczna, bowiem na obiekcie SKT odbędą się mecze pokazowe tenisa na wózkach oraz pokazowy trening dla osób z zespołem Downa.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Szczecinie (korty SKT Promasters, Al. Wojska Polskiego 127; godz. 9-15.30):

Talentiada Tenisowa – od godz. 9
mini turniej Tenis 10 – w godz. 10–15
trening oraz mecze pokazowe tenisa na wózkach
trening pokazowy dla osób z zespołem Downa
mecze pokazowe z udziałem Natalii Kołat i Piotra Galusa (PZT Team)

Narodowy Dzień Tenisa: Wrocław

W sobotę Olimpijski Club we Wrocławiu będzie gościł Narodowy Dzień Tenisa, odbywający się w tym roku jednocześnie w 10 miastach. Obchodom tym towarzyszyć będą 31. Branżowe Mistrzostwa Polski Firm Naftowych, Gazowniczych i Energetycznych w Tenisie o Puchar Prezesa.

W każdym z 10 miast podstawą ramowego programu Narodowego Dnia Tenisa będą Talentiada Tenisowa, turnieje Tenis 10, bezpłatne treningi i konsultacje szkoleniowe, animacje, konkursy i zabawy ruchowe, a także pokazowe mecze z udziałem zawodników PZT Polish Tour. Natomiast we Wrocławiu odbędzie się także Tenisowe Pożegnanie Lata organizowane przez Fundację Aktywni dla Polski.

Otwarcie mistrzostw nastąpi już w piątek, o godz. 9.00, a finałowe mecze rywalizacji pracowników firm gazowych i paliwowych zostaną rozegrane w sobotę późnym popołudniem. Impreza organizowana jest dzięki środkom Ministerstwa Sportu.

W sobotę, 5 września, Narodowy Dzień Tenisa odbywać się będzie równolegle w 10 miastach, oprócz Wrocławia także w: Bytomiu (Górnik Bytom), Gdańsku (Gdańska Akademia Tenisowa), Jankach koło Warszawy (Yanke Sport Club ), Łodzi (Miejski Klub Tenisowy), Olsztynie (KT Jakubowo i OKT Jodłowa), Poznaniu (AZS Poznań), Puławach (SKT Smecz), Szczecinie (SKT Promasters) i Zielonej Górze (MOSiR Zielona Góra)

– Cieszę się, że po raz kolejny jesteśmy patronem tej imprezy organizowanej przez Polski Związek Tenisowy. Ministerstwo Sportu wspiera Narodowy Dzień Tenisa w ramach Programu „Sport Wszystkich Dzieci”. Jestem przekonana, że przyjęta w tym roku formuła jest lepsza i odpowiada obecnym wymogom i zaleceniom w zakresie COVID-19. Jako ministerstwo staramy się pomóc organizatorom imprez odnaleźć się w nowej rzeczywistości sportowej podczas pandemii. Będzie promowany między innymi tenis bez barier, bo integracja jest bardzo ważna – mówiła Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk podczas konferencji prasowej Narodowego Dnia Tenisa.

We Wrocławiu, w ramach Narodowego Dnia Tenisa, zostanie rozegrany także turniej tenisa na wózkach.

Ramowy program Narodowego Dnia Tenisa we Wrocławiu (Olimpijski Club, Al. Paderewskiego 35; godz. 10-16):

4-5 września

31. Branżowe Mistrzostwa Polski Firm Naftowych, Gazowych i Energetycznych w Tenisie o Puchar Prezesa

5 września

Talentiada Tenisowa – w godz. 10-16
zabawy, animacje, konkursy, bezpłatne porady trenerskie – w godz. 10-16
turniej tenisa na wózkach – godz. 10-16
turniej Tenisa Plażowego – w godz. 12-16
mecze pokazowe z udziałem zawodników PZT Team – w godz. 12-14

Narodowy Dzień Tenisa: Zielona Góra

W Zielonej Górze zagości na kortach miejscowego MOSiR-u, a tam zapowiada się wiele atrakcji, poważnych meczów i zobaczymy gwiazdy sportu lubuskiego grające w tenisa.

W Zielonej Górze jednym z najważniejszych punktów będzie mecz, w którym miasto będzie reprezentować jego prezydent – Janusz Kubicki i szef MOSiR-u Robert Jagiełowicz. Natomiast po drugiej stronie siatki staną przedstawiciele Gorzowa Wielkopolskiego w osobach senatora Władysława Komarnickiego i posła Jerzego Wierchowicza.

– Będzie to mecz w formule deblowej, a wszystkim panom należą się wyrazy uznania za to, że odważyli się przyjąć wyzwanie i wyjść na kort. To będzie mecz dnia u nas i rozpocznie się o godzinie 10. To nie są jedyne znane osoby, które się pojawią na obiekcie MOSiR-u, bo na kort wyjdzie kapitan naszej zielonogórskiej drużyny żużlowej Piotr Protasiewicz czy znany koszykarz Łukasz Koszarek, również dobrze grający w tenisa. Ale także jedną z gwiazd będzie nasza utalentowana tenisistka z Zielonej Góry Martyna Kubka, reprezentantka kraju w rozgrywkach Fed Cup i tegoroczna wicemistrzyni Polski w deblu. Rozegra ona mecz pokazowy z posłem Waldemarem Sługockim. Poza tym będzie Talentiada Tenisowa, Program Identyfikacji Talentów PZT, turnieje dziecięce, bezpłatne konsultacje z trenerami i wiele innych atrakcji – uważa Mirosław Skrzypczyński.

– Ale pamiętajmy, że Narodowy Dzień Tenisa będzie się odbywał też w innych miastach, których wybór nie był przypadkowy. Każde z nich ma ciekawy obiekt, tradycje tenisowe, albo je z pasją tworzy, jak na przykład Puławy. Tam jest nowy, prężny ośrodek, w którym także będziemy popularyzować tenis. Dlatego tam pojawią się na korcie np. aktualna mistrzyni kraju do lat 23 Weronika Falkowska, Stefania Rogozińska-Dzik czy Michał Dembek. W ramach tego święta staramy się w każdym z miast prezentować naszych reprezentantów, być może wschodzące gwiazdy tenisa. Choćby w Jankach pod Warszawą zobaczymy Kacpra Żuka, zwycięzcę czterech turniejów tegorocznego PZT Polish Tour, w tym Narodowych Mistrzostw Polski w Bytomiu. Na Śląsku pojawi się złota medalistka tych samych mistrzostw Magdalena Fręch, która nie występuje w US Open – dodał prezes PZT.

Ramowy plan Narodowego Dnia Tenisa w Zielonej Górze (korty MOSiR Zielona Góra,ul. Sulechowska 41; godz. 9.30-15.30)

Talentiada Tenisowa – w godz. 9.30–15.30
mini turniej Tenis 10, – w godz. 10–15
– chłopcy do lat 8
– dziewczynki do lat 8
– chłopcy do lat 10
– dziewczynki do lat 10
Seniorzy i Amatorzy, początek o godz. 10
– Zielona Góra vs Kołobrzeg
– Zielona Góra vs Gorzów Wielkopolski – Zieloną Górę reprezentować w parze deblowej będą prezydent miasta Janusz Kubicki oraz dyrektor MOSiRu Robert Jagiełowicz, a Gorzów Wielkopolski senator Władysław Komarnicki oraz poseł Jerzy Wierchowicz
po zakończonym pojedynku deblowym mecz pokazowy gwiazd sportu lubuskiego
mecz pokazowy z udziałem Martyny Kubki (PZT Team) z posłem Waldemarem Sługockim – od godz. 11
konkurencje sprawnościowe – od godz. 12
treningi pokazowe – od godz. 13
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button