Najpopularniejszymi imionami żeńskimi w Polsce do 18 lipca 2019 roku są: Anna (ponad milion), Maria (ponad 625 tys.) i Katarzyna (ponad 600 tys.).
Wśród męskich imion królują: Piotr (ponad 700 tys.), Krzysztof (prawie 660 tys.) oraz Andrzej (ponad 578 tys.).
W lipcu polskie miasta zaczęły podsumowywać pierwsze półrocze 2019 r.
Pierwszym z nich jest Kraków.
Julia, Hanna i Zofia wśród dziewczynek oraz Jakub, Jan i Franciszek dla chłopców – te imiona królują wśród nadawanych nowo narodzonym krakowianom w pierwszym półroczu tego roku.
Od stycznia do czerwca krakowski Urząd Stanu Cywilnego sporządził 9403 akty urodzenia, w tym ponad tysiąc aktów dla osób, które urodziły się poza granicami Polski. W analogicznym okresie roku ubiegłego sporządzono ogółem 9667 aktów urodzenia, a liczba aktów urodzenia zarejestrowanych z zagranicy była na podobnym poziomie co tym roku.
Najpopularniejsze imiona dla chłopców:
Jakub
Jan
Franciszek
Szymon
Antoni
Adam
Filip
Wojciech
Mikołaj
Aleksander
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek:
Julia
Hanna
Zofia
Zuzanna
Alicja
Oliwia
Maja
Emilia
Aleksandra
Laura
W 2018 roku do najpopularniejszych imion dziecięcych należały: Antoni, Jakub, Jan, Zuzanna, Julia oraz Zofia.
Najpopularniejszym żeńskim imieniem na świecie jest Sofia, którego polskim odpowiednikiem jest Zofia.
Ranking imion dla dzieci w Wielkiej Brytanii w 2019 roku
Najpopularniejsze imiona dla chłopców:
Muhammad
Noah
George
Oliver
Charlie
Harry
Leo
Arthur
Jack
Freddie
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek:
Olivia
Sophia
Lily
Ava
Mia
Isla
Amelia
Freya
Isabella
Emily
Dwa dni, dwa miliony solenizantów
Ależ to będą imieniny! Już 25 lipca świętować będzie niemal 660 tysięcy Krzysztofów i niemal 400 tysięcy Jakubów, a dzień później ponad milion Ann. To dwa miliony solenizantów. Skąd znamy te liczby? Z portalu dane.gov.pl.
Na dane.gov.pl znajdziecie nie tylko listę najpopularniejszych imion w Polsce, ale także wiele innych interesujących danych. Jakich? O tym za chwilę. Wróćmy do imion.
O Anno!
Anna – najpewniej tak ma na imię jedna z Twoich koleżanek, koleżanka koleżanki, a może mama, żona lub siostra. Zgadza się? A czy znasz jakąkolwiek osobę w Polsce, która nie znałaby choćby jednego Krzysztofa? To chyba niemożliwe. I nic w tym dziwnego.
Trendy w imionach zmieniają się dość często, ale jak się okazuje Anna to imię ponadczasowe i wciąż najbardziej popularne w Polsce. Ań, Anusi i Aneczek jest w naszym kraju najwięcej, bo ponad milion (dokładnie 1 063 017)! Na drugim miejscu jest imię Maria. Nazywa się tak ponad 625 tysiące Polek.
Obchodzący 25 lipca imię Krzysztof zajmuje drugie miejsce pod względem największej liczby osób noszących to imię. Mamy w Polsce niemal 660 tysięcy Krzyśków (dokładnie 659 470 osób). Liczba spektakularna, dlaczego więc drugie miejsce? Po prostu więcej jest Piotrów – ponad 700 tysięcy (700 289 panów nosi to imię). Drugi z czwartkowych solenizantów – Jakub – zajmuje 10. miejsce w tym rankingu. Tak nazywa się niemal 400 tysięcy Polaków (dokładnie 399 271).
Pełna otwartość
Jeśli chcielibyście sprawdzić, ile osób w Polsce ma na imię tak samo jak Wy, wejdźcie na www.dane.gov.pl. Znajdziecie tam także wiele innych ciekawych danych.
– To jedyne miejsce, w którym można znaleźć wiarygodne i aktualne dane z ponad 100 instytucji. Udostępniamy je za darmo, do ponownego wykorzystania. Stworzyliśmy ten portal z myślą o obywatelach zainteresowanych działaniami państwa, ale także o firmach, organizacjach pozarządowych i naukowcach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało już wiele użytecznych aplikacji dla obywateli. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.
(własne,MC)