RÓŻNOŚCI

mObywatel w pociągach PKP Intercity. Jak to jest z okazaniem w trakcie kontroli dokumentu ze zdjęciem?

mObywatel w pociągach PKP Intercity

Przybywa miejsc, w których zamiast dowodu osobistego można skorzystać z aplikacji mObywatel.

Do m.in. hoteli, sklepów, wypożyczalni, lokali wyborczych i poczty dołączyły pociągi PKP Intercity.

Dzięki niej możesz wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w siłowniach, przychodniach, hotelach, czy przy odbieraniu karty wyborczej. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony. A od teraz nie musimy mieć go także w pociągach PKP Intercity.

PKP Intercity honoruje aplikację mObywatel w swoich pociągach. Dzięki temu podróżni mogą potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy smartfona.

Pasażer kupujący bilet elektroniczny – zgodnie z regulaminem e-IC – wyraża zgodę na okazanie w trakcie kontroli dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość.

Dokument ze zdjęciem! Tak naprawdę może to być dowolna legitymacja, karta biblioteczna, a nawet wydrukowane coś na kartce papieru pokazujące nasze zdjęcie z imieniem i nazwiskiem.

Gdyby ktoś z Was miałby z tym problem to należy kontrolerowi przypomnieć o regulaminie e-IC. Prawnicy wręcz domagają się, by edukować pracowników kolei, którzy nie znają swoich wewnętrznych przepisów.

Jak zwykle rząd PiS robi wielkie halo z niczego/z igły widły!

mTożsamość to usługa dostępna w bezpłatnej publicznej aplikacji mobilnej mObywatel, która w niektórych przypadkach pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, zdjęcia użytkownika, numeru dowodu osobistego, terminu jego ważności oraz informacji o tym, kto wydał dowód osobisty. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Wprowadzona przez PKP Intercity zmiana to ułatwienie przede wszystkim dla osób kupujących bilety przez internet, jak również korzystających np. z ulg przysługujących z racji wieku. W pierwszym przypadku można okazać mTożsamość zamiast dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugim można okazać mLegitymację, która również jest częścią aplikacji mObywatel.

– To duże ułatwienie, dzięki któremu do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi mTożsamości wyświetlonej przez podróżnego na ekranie smartfona. Funkcjonalność w aplikacji mObywatel będzie także uznawana przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.
– Cieszy nas, że teraz z mTożsamości korzystać można także w pociągach PKP Intercity. Pasażerowie, którzy są użytkownikami aplikacji od dawna czekali na ten moment. Rośnie dzięki temu liczba miejsc, w których wystarczy smartfon, by potwierdzić tożsamość – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

mObywatel to oficjalna aplikacja rządowa, która ma umocowanie ustawowe. Za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Z aplikacji korzysta już ponad 300 tysięcy osób. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play (Android 6.0 wzwyż) i App Store (iOS). Aktywacja odbywa się poprzez potwierdzenie danych Profilem Zaufanym. Więcej na stronie https://www.gov.pl/mobywatel
(własne,MI)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button