MOTOSPORT

Najlepsza żużlowa liga świata. Ekstraliga postrzegana jest lepiej niż piłkarska Ekstraklasa

Ekstraliga

Najlepsza żużlowa liga świata to atrakcyjna rozrywka, a w ramach dyscypliny sportowej, którą jest żużel – nie ma sobie równych.

To w Ekstralidze wychowywane są gwiazdy światowego żużla. W porównaniu z innymi rozgrywkami ligowymi, Ekstraliga postrzegana jest pozytywnie, lepiej niż piłkarska Ekstraklasa.

Badanie profilu kibica oraz wizerunku Ekstraligi przeprowadzono w drugiej połowie października.

Jakie są wnioski? Ekstraliga cieszy się największą popularnością spośród rozgrywek żużlowych – kibicuje jej ponad 88 proc. fanów żużla. Kolejnymi rozgrywkami pod względem popularności są: Indywidualne Mistrzostwa Polski, Speedway of Nations oraz Speedway Grand Prix (po około 83 – 85 proc.).

Zdecydowana większość kibiców żużlowych interesuję się tą dyscypliną dłużej niż 10 lat. Wynika to z rodzinnego charakteru kibicowania, gdzie zainteresowanie żużlem przekazywane jest z pokolenia na pokolenie.

Wizerunek Ekstraligi na tle wybranych lig sportowych

W oczach kibiców sportowych Ekstraliga przedstawia się przede wszystkim jako liga, która wychowuje gwiazdy reprezentacji Polski (72 proc.) oraz dostarcza widowisk sportowych na wysokim poziomie (70 proc.). Jeszcze bardziej pozytywnie Ekstraligę – co oczywiste – postrzegają jej fani. Według ok. 90 proc. kibiców żużla jest to liga, która wychowuje gwiazdy reprezentujące Polskę na arenie międzynarodowej.

Z badań wynika, że w oczach ogółu kibiców sportowych Ekstraliga ma zdecydowanie korzystniejszy wizerunek niż Ekstraklasa. Miłośnicy żużla mają inne priorytety niż ogół kibiców. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o zainteresowaniu rozgrywkami sportowymi wśród kibiców żużlowych jest obecność w lidze zespołu z miasta lub okolicy, w której mieszka kibic. Rozgrywki muszą naturalnie dotyczyć kibica ulubionej dyscypliny sportu, a także dostarczać dobrych widowisk sportowych.

Poziom zaangażowania w kibicowanie

Zdecydowana większość kibiców na poziomie deklaratywnym postrzega żużel i kibicowanie rozgrywkom żużlowym jako atrakcyjną rozrywkę. Aż 93 proc. kibiców żużlowych twierdzi, iż interesowanie się żużlem sprawia im sporą przyjemność. Ponadto 9 na 10 miłośników tej dyscypliny deklaruje, że kibicując żużlowcom czują się naprawdę sobą.

Niemal każdy kibic oglądał w sezonie 2020 przez co najmniej 30 minut przynajmniej jedną transmisję meczu Ekstraligi. Natomiast 60 proc. badanych interesujących się rozgrywkami oglądała co najmniej 30 transmisji. W deklaracjach badanych widoczny jest w sezonie 2020 Ekstraligi wzrost zainteresowania transmisjami, co może wynikać ze znacznego ograniczenia możliwości obserwowania rozgrywek na stadionach (COVID-19).

W próbie ogólnopolskiej najwięcej fanów żużla zadeklarowało, że są kibicami RM SOLAR Falubazu Zielona Góra (23 proc.), a następnie: MOJE BERMUDY Stali Gorzów (21), Motoru Lublin (19), FOGO Unii Leszno (18), MRGARDEN GKM Grudziądz (12), BETARD Sparty Wrocław (9), ELTROX Włókniarza Częstochowa (9) i PGG ROW Rybnik (6).

Jeśli chodzi o profil demograficzny kibiców Ekstraligi, to zauważalne są zmiany w porównaniu z latami poprzednimi. Aktualnie 64 proc. kibiców to mężczyźni. Najwięcej kibiców znajduje się w przedziale wiekowym 30 – 39 lat (32 proc.) oraz mniej niż 24 lata (29 proc.). Wyższe lub średnie wykształcenie deklaruje 85 proc. ankietowanych. Pod względem lokalizacyjnym po 19 proc. kibiców zadeklarowało, że zamieszkują wsie, a także miasta o wielkości 200 – 500 mieszkańców i powyżej 500 tys.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button