PIŁKA RĘCZNAREPREZENTACJA

MŚ w Piłce Ręcznej Kobiet 2023. Rywalki Polek w fazie zasadniczej. Terminarz

The 26th IHF Women's World Championship

Poznaliśmy terminarz reprezentacji Polski w fazie zasadniczej Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023.

Biało-czerwone udział w kolejnym etapie mistrzostw rozpoczną od starcia z Serbią w czwartek (7 grudnia) o godzinie 15.30. Polki do rywalizacji w fazie zasadniczej przystąpią z dwoma punktami na koncie za zwycięstwo z Japonią.

Choć biało-czerwone rywalizację w fazie grupowej MŚ 2023 zakończyły już w poniedziałek, zapewniając sobie awans z drugiego miejsca, Polki na poznanie kolejnych rywalek musiały czekać aż do wtorku.

Wszystko za sprawą formatu rozgrywek. W drugiej rundzie czempionatu globu, czyli w fazie zasadniczej, reprezentacja Polski trafi do Grupy III, w której połączy się z zespołami występującymi wcześniej w ramach Grupy E, gdzie ostatnią kolejkę gier zaplanowano właśnie na wtorkowy wieczór.

Po dwóch seriach rywalizacji pewne awansu do drugiej rundy były już zespoły z Danii i Rumunii, które w ostatnim spotkaniu miały rozstrzygnąć między sobą sprawę zwycięstwa w grupie. O ostatnią lokatę premiowaną awansem w bezpośrednim starciu walczyły za to Serbia i Chile. We wtorkowych spotkaniach zgodnie z przewidywaniami triumfowały Dunki (39:23) oraz Serbki (30:16).

W tym momencie reprezentacja Polski poznała zatem swój terminarz gier w fazie zasadniczej. Biało-czerwone udział w kolejnym etapie mistrzostw rozpoczną od starcia z trzecią drużyną Grupy E, czyli Serbią. Mecz odbędzie się w czwartek, 7 grudnia, o godzinie 15.30. W sobotę o godz. 20.30 Polki zmierzą się ze zwyciężczyniami sąsiedniej grupy Dunkami, a w poniedziałek o godz. 18.00 z drugą drużyną Grupy E – Rumunkami.

Przypominamy, że nasza drużyna udział w fazie zasadniczej rozpocznie z dwoma punktami na koncie dzięki grupowemu zwycięstwu nad Japonią (32:20). Drużyny, które wywalczyły promocję do kolejnego etapu zmagań, rywalizację w fazie zasadniczej rozpoczynają z zachowaniem zdobytych punktów w meczach z rywalkami, które także uzyskały awans.

MŚ w piłce ręcznej kobiet. Tabela II rundy (fot. ZPRP)

Na starcie tabeli Grupy III MŚ 2023 przodują Niemki oraz Dunki – obie reprezentacje do kolejnej rundy zabrały ze sobą po cztery “oczka”. Oprócz Polek dwa punkty mają na koncie także Rumunki, a z zerowym dorobkiem do fazy zasadniczej przystępują Japonki i Serbki. Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują dwa najlepsze zespoły. Biało-czerwone swoje spotkania nadal rozgrywać będą w hali Jyske Boxen w duńskim Herning.

Historyczny start, skuteczność Kobi i popisy Ady w bramce. Oto statystyki po fazie grupowej MŚ 2023

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w fazie grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023. Biało-Czerwone rywalizację w pierwszym etapie turnieju zakończyły z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki. Co o występach Polek mówią liczby? Sprawdzamy mistrzowskie statystyki.

Najważniejsza statystyka po fazie grupowej MŚ 2023 jest tylko jedna: reprezentacja Polski awansowała do rundy zasadniczej z dwoma punktami na koncie w efekcie zwycięstw nad Iranem (35:15) i Japonią (32:30) oraz porażki z Niemkami (17:33). To najlepszy start w historii występów Polek w czempionacie globu. Biało-czerwone jeszcze nigdy nie zabrały ze sobą do kolejnej rundy dwóch “oczek”.

Dwa zwycięstwa Polek musiały przełożyć się na pozytywny bilans bramkowy. W trakcie 180 minut grupowej rywalizacji nasze reprezentantki zdobyły o sześć trafień więcej niż rywalki przeciwko nim (84 do 78). Oznacza to, że podopieczne selekcjonera Arne Senstada rzucały średnio 28 bramek na mecz, tracąc w tym czasie 26 goli.

W trakcie trzech meczów reprezentantki Polski przeprowadziły 189 ataków na bramkę przeciwniczek. Sukcesem zakończyło się 63% z nich. Jeśli chodzi o skuteczność rzutów, biało-czerwone mogą pochwalić się wskaźnikiem na poziomie 58,3%. Najczęściej drogę do siatki przeciwniczek znalazła kapitan Monika Kobylińska, autorka 17 trafień.

Zgodnie ze statystykami Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, najwięcej, bo aż dziewiętnaście bramek, Polki zdobyły ze skrzydła. Szesnaście goli nasze zawodniczki zdobyły z okolic dziewiątego metra, kolejne trzynaście trafień było efektem przedarcia się przez strefę rywalek, dwanaście goli biało-czerwone zdobyły w kontratakach, dziesięć razy oddały skuteczny rzut z szóstego metra, a dziewięć razy zapunktowały z rzutów karnych.

Jeśli chodzi o występy w defensywie, Polki zanotowały siedem przechwytów, dwanaście razy zostały ukarane dwuminutowymi wykluczeniami oraz sprokurowały siedemnaście rzutów karnych na korzyść rywalek.

Mocnym punktem w polskiej kadrze były bramkarki. Adrianna Płaczek do spółki z Barbarą Zimą zatrzymały 38 rzutów przeciwniczek, co oznacza, że zapobiegły utracie mniej więcej co trzeciej bramki (33,6% skuteczności). 15 interwencji zanotowała Zima (38%), 23 – Płaczek (31%). Co ciekawe, Ada w trzech spotkaniach obroniła aż połowę, czyli pięć rzutów karnych. To najlepszy wynik spośród wszystkich bramkarek na MŚ 2023!

Pierwsze spotkanie w ramach drugiego etapu mistrzostw świata reprezentacja Polski rozegra w czwartek 7 grudnia. Szczegółowy terminarz gier oraz wszystkie rywalki w fazie zasadniczej Polki poznają jednak dopiero we wtorek wieczorem, gdy spotkania ostatniej kolejki gier zakończy Grupa E. Już teraz wiemy jednak, że biało-czerwone w fazie zasadniczej zmierzą się z Dunkami, Rumunkami oraz zwyciężczyniami meczu Serbia – Chile.
(ZPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button