POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Morawiecki w Londynie i Oslo. „Wkrótce będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu”

Wielka Brytania i Norwegia

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Wielkiej Brytanii w Londynie.

Tematem spotkania była rosyjska agresja na Ukrainę oraz jej wpływ na bezpieczeństwo Europy. Po zakończonych rozmowach szef polskiego rządu udał się na spotkanie z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Støre w Oslo. Obaj przywódcy rozmawiali o obecnej sytuacji na Ukrainie oraz o sankcjach wobec Rosji.

– Celem mojej wizyty dzisiaj w Londynie, po południu w Oslo, jutro w Wiedniu to jest także cel, o który sami nasi sojusznicy pytają, a mianowicie w jaki sposób mogą nam pomóc w tym wielkim dziele przyjmowania uchodźców, bo dziś ratujemy również i my życie kobiet i dzieci. Ratujemy od bomb – powiedział szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczący w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Borisem Johnsonem (fot. KPRM)

Współpraca V4 i Wielkiej Brytanii ws. sankcji wobec Rosji

Premier Mateusz Morawiecki w ramach wizyty w Londynie uczestniczył w szczycie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Wielkiej Brytanii. Przedmiotem rozmów premierów była inwazja Rosji na Ukrainę i wynikające z niej konsekwencje. Przywódcy omówili skutki konfliktu zbrojnego dla bezpieczeństwa państw europejskich, w tym energetycznego oraz cyberbezpieczeństwa. Rozmawiali również o sposobach wsparcia dla Ukrainy oraz pomocy udzielanej jej obywatelom.

Ważnym elementem rozmów było omówienie sankcji wobec Rosji. Po spotkaniu V4 szef polskiego rządu odbył spotkanie dwustronne z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Szef polskiego rządu spotykał się w Londynie z premierami Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji i Węgier w ramach formatu Grupy Wyszehradzkiej plus Wielka Brytania.

Dlaczego tylko na jednym z tych oficjalnych zdjęć został pokazany Orban? Czy PiS już go wstydzi się?

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczący w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Borisem Johnsonem (fot. KPRM)

Spotkanie premierów Polski i Norwegii

Po zakończeniu szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej i Wielkiej Brytanii w Londynie szef polskiego rządu udał się do Norwegii na spotkanie z premierem Jonasem Gahrem Støre. Premierzy rozmawiali o dalszej reakcji państw europejskich wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Spotkanie było kontynuacją i poszerzeniem rozmowy telefonicznej, którą premierzy odbyli kilka dni temu. Omówili wówczas tematy wzmocnienia i koordynacji pomocy dla Ukrainy, pomocy humanitarnej dla ofiar konfliktu, zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz bezpieczeństwa energetycznego w kontekście szczególnej roli, jaką Norwegia odgrywa w europejskim systemie dostaw.

– Nasza współpraca z Norwegią opiera się na dwóch filarach. Jednym z nich jest bezpieczeństwo, a drugi opiera się na energetyce – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Norwegia graniczy z Rosją, również Finlandią, podobnie jak państwa bałtyckie i Polska, właśnie dlatego na wschodniej flance NATO musimy być silni i zjednoczeni. Dlatego dziękuję panu premierowi za tą bardzo ścisłą współpracę. Wkrótce będziemy prowadzili ćwiczenia wojskowe w ramach NATO, rozmawialiśmy również na temat wzmocnienia flanki wschodniej NATO, ponieważ chcemy być możliwie najbardziej zjednoczeni i silni.

Premier Mateusz Morawiecki i premier Królestwa Norwegii Jonas Gahr Støre (fot. KPRM)

Morawiecki w Wiedniu

W środę, 9 marca premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Wiedniu, gdzie spotka się z kanclerzem Republiki Austrii Karlem Nehammerem. Wizyta w Austrii odbędzie się w ramach bieżących działań koordynacyjnych podejmowanych przez polskiego premiera na rzecz solidarnej odpowiedzi Europy na niczym nieuzasadnioną agresję militarną Rosji na Ukrainę.

Tematem spotkania będzie wzmocnienie i koordynacja wszechstronnej pomocy dla Ukrainy, pomoc humanitarna wobec osób chroniących się przed działaniami wojennymi oraz wzmocnienie sankcji wobec Rosji m.in. w sektorze energetycznym.

Reakcje Austrii na rosyjską agresję

Austria jest krajem neutralnym militarnie. W publicznych wypowiedziach, po inwazji Rosji na Ukrainę, rząd Austrii zadeklarował pomoc humanitarną dla Ukrainy, m.in. wyposażenie ochronne dla służb ratunkowych oraz paliwo. Kanclerz zapowiedział również, że Austria zrobi wszystko, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button