POLSKA

Morawiecki: „Polacy są uśpieni tą dobrą sytuacją. Już czai się mutacja Lambda”

Pandemia koronawirusa

„Mamy dużo mniej zakażeń, dużo mniej zgonów. Polacy są dzisiaj trochę uśpieni tą dobrą sytuacją” – stwierdził premier Morawiecki.

W Polsce jest 166 stwierdzonych przypadków mutacji alertowych – Delty, Bety i Gammy. Dominuje Delta – 115 przypadków.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Musimy szykować się na trudne scenariusze i brać po uwagę to, że czas, kiedy mamy dużo mniej zakażeń, może zostać odwrócony. Jesteśmy uśpieni tą nową sytuacją i to nie jest dobre. Musimy zachować czujność.

Dyskutowaliśmy dzisiaj o tym, co należy robić oprócz szczepień. Przede wszystkim utrzymujemy infrastrukturę dla najgorszych scenariuszy.

Musimy także brać pod uwagę, że sytuacja może się odwrócić i zdecydowaliśmy się z ministrem zdrowia Niedzielskim na utrzymanie części szpitali tymczasowych i zmianę infrastruktury szpitali, aby być gotowym na ewentualną kolejną falę.

Eksperci przedstawili najgorsze możliwe scenariusze na jesień, to nawet kilkanaście tysięcy zakażeń.

Widzimy, jaka jest sytuacja w odniesieniu do osób niezaszczepionych. 99,2% osób, które w USA umiera na COVID-19 to osoby niezaszczepione. W Holandii czy Francji te wskaźniki są bardzo podobne. Zaszczepieni są znacząco bezpieczniejsi.

Dziś mowa jest o mutacji Delta, ale już czai się mutacja Lambda.

My dzisiaj jesteśmy gotowi na najgorszy scenariusz, ale możemy go uniknąć poprzez szczepienia i zachowywanie zasad. Przygotowujemy się, aby w dużej skali móc sekwencjonować wirusa pod kątem jego mutacji.

To są ryzyka, których można uniknąć, więc i po stronie medycznej i sanitarno-epidemiologicznej przygotowujemy się cały czas.

W temacie wypadku spowodowanego przez osobę pod wpływem alkoholu – dzisiaj rano zakończyłem proces przyznawania rent dla osieroconych dzieci. Przystąpimy szybko do prac legislacyjnych, które będą określały odpowiedzialność prowadzących pod wpływem alkoholu.

To nie tylko odpowiedzialność karna, ale i płacenie alimentów osobom z rodziny, które pozostały przy życiu, osobom poszkodowanym. Chcemy zwiększyć zdecydowanie karę.”

– Większość prognoz zgadza się z tym, że na przełomie września/października/ listopada możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem zakażeń. Najlepszą formą przygotowania i ograniczenia możliwości wzrostu zakażeń jest szczepienie.

Przeanalizowaliśmy okres od końca stycznia do dzisiaj. 98,8% zgonów z powodu COVID-19 w Polsce dotyczy osób niezaszczepionych – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button