RÓŻNOŚCI

Monety kolekcjonerskie złote i srebrne: Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt III Waza

Monety kolekcjonerskie

23 stycznia 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z serii Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt III Waza: złotą o nominale 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł.

Zygmunt III toczył liczne wojny i rozszerzył terytorium Polski do największych w dziejach rozmiarów. Był to także okres wielkiej prosperity gospodarczej Rzeczypospolitej, choć sam król nie zyskał pochwały ani u współczesnych, ani u potomnych. (…) Przeniósł swą rezydencję do Warszawy oraz zapisał się jako wybitny mecenas i protektor sztuki czasu manieryzmu i wczesnego baroku. Zmarł w Warszawie w 1632 r. i został pochowany na Wawelu – pisze Marta Męclewska w folderze emisyjnym.

Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt III Waza , 500 zł, rewers (fot. NBP)

Na rewersie monety widnieje przeniesione z medalu, wchodzącego w skład osiemnastowiecznej serii medalierskiej z wizerunkami królów Polski wykonanej na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w prawo, z wąsami i bródką, w wysokim kapeluszu ze szkofią, w dużym koronkowym kołnierzu, w kaftanie z guzkami i płaszczu z haftem oraz z Orderem Złotego Runa na łańcuchu.

Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt III Waza , 500 zł, awers (fot. NBP)

Na awersie monety umieszczono nieznacznie skrócony tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Jana króla szwedzkiego syn, Zygmunta I z matki Katarzyny wnuk, obrany Roku Pańskiego 1587 dnia 19 sierpnia, pojmawszy w niewolę Maksymiliana Austriaka, współzawodnika do tronu, koronowany 27 grudnia, królestwo szwedzkie utracił dla stałości w wierze katolickiej. Za jego panowania sąsiedni Polsce nieprzyjaciele po wielekroć zgromieni, Smoleńsk przez niego samego wzięty, z Turkami chwalebny pokój zawarty, wojny domowe przytłumione. Umarł w Warszawie na Zamku, który odnowił, roku pańskiego 1632, mając lat 66, w 45. roku panowania, dnia 30 kwietnia.

Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt III Waza, 50 zł, rewers (fot. NBP)

Złota moneta o nominale 500 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 600 sztuk. Moneta srebrna o nominale 50 zł w nakładzie do 5000 sztuk. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt III Waza, 50 zł, detal awersu (fot. NBP)

Kolejna emisja zaplanowana jest na 6 lutego 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 50 zł: 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem.
(NBP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button