ŚWIAT

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Kamala Harris rozmawiała z Zełenskim

Niemcy

– Nie pytajcie Ukrainy, kiedy wojna się skończy, zadajcie sobie pytanie, dlaczego Putin wciąż jest w stanie ją kontynuować – przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

„24 lutego mógł być końcem świata, jaki wszyscy znamy. Świat rządzi. Zasady, które powinny chronić życie.

Nasz opór, wspierany przez naszych partnerów, powstrzymał destrukcję tego systemu – porządku świata opartego na zasadach.

Rok 2024 powinien być czasem całkowitego przywrócenia porządku świata opartego na zasadach.

Panie i Panowie!

To nie zasady definiujące życie świata powinny pozostać przeszłością, lecz Rosja, która nie uznaje zasad, powinna pozostać przeszłością. I możemy to zapewnić. Nie tylko coś robić. I robi wszystko, co konieczne.

Na konferencji reprezentowane są obecnie różne części świata i wiele narodów. A wśród nas nie ma takich, którym nie zagraża tocząca się w Europie wojna. Ta wojna określa nie tylko miejsce Ukrainy czy całej Europy w świecie. To jest wojna Rosji przeciwko jakimkolwiek zasadom.

Ale jak długo świat będzie pozwalał Rosji na taki stan rzeczy? To jest dziś główne pytanie.

Im dłużej trwa rosyjska agresja przeciwko światowemu porządkowi opartemu na zasadach, tym więcej prowokowanych jest zmian.

Być może ludzie będą musieli żyć w świecie, w którym lokalne wojny nie pozostaną tylko lokalne. Każdy wybuch wojny groziłby przekształceniem się w globalną katastrofę.

Być może przekształcenie żywności lub migracji w broń złamie istniejącą równowagę regionalną i podważy wiele systemów politycznych. I to nie tylko w Europie, ale także na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w obu Amerykach.

Być może Europa znalazła się u progu czasu, w którym kwestia stosowania art. 5 Traktatu NATO nie będzie już w ogóle sprawą Waszyngtonu, ale raczej europejskich stolic.

Takich „być może” są setki. 23 lutego 2022 roku wszystkich już nie było. Teraz są częścią rzeczywistości. A czego nie ma w tej rzeczywistości? Bezpieczeństwo Ani dla największych, ani dla najmniejszych państw. Musimy ponownie sprawić, że bezpieczeństwo stanie się rzeczywistością.”

Zrobimy wszystko, aby przybliżyć Ukrainę do członkostwa w NATO – Wołodymyr Zełenski na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Głównym celem Ukrainy jest członkostwo w NATO, a nasze państwo zrobi wszystko, aby zbliżyć się do członkostwa w Sojuszu i wzmocnić relacje z sojusznikami, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa i uzbrojenia. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział to podczas swojego udziału w panelu dyskusyjnym Ukraina w Świecie podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

„Czego oczekujemy od Sojuszu? Szczyt w Wilnie był ważny. Zaczęliśmy pracować. Mamy Radę – to naprawdę praktyczna platforma dyskusji i pomocy” – powiedziała głowa państwa, odpowiadając na pytania uczestników panelu komunikacyjnego.

Według Zełenskiego na marginesie szczytu NATO w Wilnie odbyła się dyskusja i przyjęcie Wspólnej Deklaracji w sprawie wsparcia Ukrainy dla Grupy Siedmiu, do której przystąpiło około 30 krajów. Dwustronne umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy zostały już podpisane z trzema państwami. Zatem, jak zauważył Prezydent, szczyt NATO w Wilnie dał pozytywny wynik dla naszego kraju.

„Konkretna broń, konkretne pieniądze, określone warunki. Myślę, że to ważne” – dodał.

Jeśli zaś chodzi o zaproszenie do Sojuszu, to – jak podkreślił głowa państwa – jest to główny cel Ukrainy.

„Naszym celem jest bycie członkami NATO. Myślę, że na to zasługujemy. Zrobimy wszystko, aby przybliżyć Ukrainę do Sojuszu” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zauważył, że zaproszenie Ukrainy do NATO jest decyzją sojuszniczą i nie wszyscy przywódcy ją jeszcze popierają. Dlatego prace w tym kierunku będą kontynuowane.

„W każdym razie spodziewamy się wzmocnienia naszych stosunków, wzmocnienia w zakresie broni. Prawdopodobnie dla nas dzisiaj najważniejsze są pakiety broni, pakiety obrony powietrznej, powiem szczerze. Szczególnie ze strony tych państw, które wahają się, czy zaprosić nas do NATO” – powiedział Prezydent Ukrainy.

Berlin. Wołodymyr Zełenski i Kamala Harris (fot. president.gov.ua/)

Kluczową kwestią jest teraz utrzymanie pryncypialnego amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy – prezydent po spotkaniu z wiceprezydentem USA w Monachium

W ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Zełenski spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Kamalą Harris.

Głowa państwa podziękowała rozmówczyni za szacunek dla narodu ukraińskiego i żołnierzy, za istotne wsparcie i przywództwo Stanów Zjednoczonych, które pomogły naszemu krajowi zjednoczyć świat i przeciwstawić się rosyjskim atakom.

„Musimy nadal być razem – Ukraina i Ameryka, cały świat, wszyscy nasi partnerzy. Musimy w dalszym ciągu zapewniać absolutnie niezbędne bezpieczeństwo, osiągać wspólne rezultaty, zwiększać stabilność naszego oporu wobec rosyjskiej agresji i codziennie udowadniać Putinowi, że jego nienawiść do ludzi i wolności nigdy nie pokona jedności wolnego świata” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Według Prezydenta głównymi tematami tej rozmowy było bezpieczeństwo i stabilność.

„Oczywiście kluczową kwestią dla nas jest teraz utrzymanie pryncypialnego amerykańskiego wsparcia. Ukraina i wszyscy nasi żołnierze potrzebują odpowiedniego pozytywnego głosowania w sprawie pakietu wsparcia i z niecierpliwością czekają na takie pozytywne głosowanie. Dziękuję każdemu, kto zdaje sobie sprawę, jak wiele zależy od tego jednego głosu” – powiedziała głowa państwa.

Rozmówcy poruszyli także kwestię kontynuacji współpracy z USA i innymi partnerami w zakresie wzmacniania obrony powietrznej Ukrainy.

„Każdy system Patriot nie tylko ratuje życie setek i tysięcy ludzi, ale także umożliwia normalne funkcjonowanie naszych miast, a co za tym idzie naszej gospodarki” – zauważył prezydent, dodając, że obrona powietrzna jest głównym elementem wzmacniania niezależności gospodarczej naszego państwa.

Wołodymyr Zełenski poinformował także Kamalę Harris o sytuacji na froncie oraz o możliwościach i perspektywach Sił Obronnych Ukrainy pod warunkiem odpowiedniego wsparcia.

Opowiedział wiceprezydentowi USA o kontynuacji transformacji Ukrainy i przygotowaniach do Światowego Szczytu Pokojowego na szczeblu przywódców w Szwajcarii.

Osobno rozmówcy skupili się na temacie przywrócenia sprawiedliwości i dalszej presji we wszystkich kierunkach na Władimira Putina i jego reżim.

„W szczególności w tym roku musimy zapewnić konfiskatę i wykorzystanie rosyjskiego mienia na rzecz ochrony przed rosyjskim terroryzmem. Putin nie ceni życia ludzi, nie rozumie i nie przestrzega żadnych zasad. Dla Putina liczą się tylko pieniądze i władza. Potrzebna jest zdecydowana decyzja, która skonfiskuje zamrożone aktywa Rosji. Konieczna jest dalsza presja na pełną skalę w postaci sankcji na Rosję, aby ograniczyć zdolność Putina do finansowania tej wojny” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa odnotowała bliskość poglądów Ukrainy i USA w podstawowych kwestiach i podziękowała narodowi amerykańskiemu, prezydentowi Josephowi Bidenowi, obu partiom i izbom Kongresu za ich istotne wsparcie.

Ze swojej strony Kamala Harris zapewniła o dalszym wsparciu Ukrainy.

„Musimy pokazać takim agresorom jak Putin, że nie można bezkarnie przejmować cudzej ziemi” – powiedziała.

Zdaniem wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w obu izbach Kongresu USA istnieje ponadpartyjne poparcie dla Ukrainy, a zespół prezydenta Joe Bidena będzie w dalszym ciągu pracować nad zapewnieniem Ukrainie zasobów niezbędnych do osiągnięcia sukcesu.

„Będziemy nadal wspierać Wasze wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju na sprawiedliwych warunkach. Wyznajemy zasadę, że Rosja zapłaci za to, co zrobiła, za to, czego się dopuściła. I zobaczymy Ukrainę wychodzącą z tej wojny jako wolny, demokratyczny i niezależny kraj” – podkreśliła Kamala Harris.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button