POLSKA

MON – kolejna umowa. Nowe Wozy Amunicyjne i Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia

Wojsko Polskie

22 maja, w Hucie Stalowa Wola szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umowy na dostawy 21 egzemplarzy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych oraz 7 egzemplarzy Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia wraz z pakietem szkoleniowym.

Dostawy będą realizowane w latach 2022-2024.

– Przed chwilą została podpisana kolejna umowa, która stanowi o modernizacji, o nabyciu nowoczesnego sprzętu produkowanego w Polsce, w Hucie Stalowa Wola. Zamawiając Artyleryjskie Wozy Amunicyjne oraz Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia dopełniamy kompanijne moduły RAK, które są już na wyposażeniu Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości podpisania umowy na dostawy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych.

– To nie jest ostatnia umowa, którą zawieramy z Hutą Stalowa Wola. Huta produkuje dobrą broń. Obok moździerza samobieżnego RAK, produktem flagowym Huty jest armatohaubica Krab, która także jest na wyposażaniu w Wojsku Polskim, tylko jeszcze wciąż w zbyt małej ilości egzemplarzy. Wojsko Polskie będzie zamawiać broń produkowaną w Hucie Stalowa Wola, dlatego, że jest to broń produkowana w Polsce, a więc potencjał polski jest dzięki temu wykorzystywany, dlatego, że jest to broń dobrej jakości, dlatego, że jest sprawdzona i spełnia wymagania Wojska Polskiego – powiedział po podpisaniu umowy minister M. Błaszczak.

Stronami podpisanej umowy są Inspektorat Uzbrojenia oraz Huta Stalowa Wola S.A., a wartość zamówienia wynosi 186 mln złotych brutto. Zakupione pojazdy stanowić będą element składowy kompanijnych modułów ogniowych moździerzy samobieżnych RAK

Szef MON przypomniał, że zamówienia składane na potrzeby Wojska Polskiego w Hucie Stalowa Wola pozwalają także utrzymać miejsca pracy. – Podpisana dziś umowa to także dobra informacja ze względu na miejsca pracy, które podtrzymujemy i tworzymy. Zawsze tam, gdzie mamy potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego, zawsze tam z niego korzystamy – powiedział szef MON.

W Hucie Stalowa Wola szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umowy na dostawy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych oraz Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia (fot. MON)

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne i Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia stanowią elementy kompanijnego modułu ogniowego RAK, który w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych RAK, czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO Rosomak, dwóch artyleryjskich wozów rozpoznania (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), jednego Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU).

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne oparte są na samochodzie ciężarowym Jelcz 882.53 z dwuosobową opancerzoną kabiną i służą do przewozu amunicji oraz zautomatyzowanego załadunku i rozładunku amunicji. Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia, oparte na samochodzie ciężarowym Jelcz P662D.35 z czteroosobową opancerzoną kabiną Jelcz 144 i wyposażone w kontener z niezbędnym sprzętem, służą do wykonywania diagnostyki oraz napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych.

W docelowej konfiguracji moduł będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych RAK, czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO Rosomak, dwóch artyleryjskich wozów rozpoznania (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) i jednego artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU).
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button