POLSKAŚWIAT

Mniejsze dostawy szczepionek Pfizer do krajów UE

Polska otrzymała połowę mniejszą partię specyfiku

Pfizer w sposób znaczący zmniejszył dostawy szczepionek na covid-19 do krajów UE.

Mają być one zwiększone w przyszłości, ale póki co nie ma precyzyjnej informacji w tej kwestii.

Dzisiaj rano przyleciała partia szczepionek, która jest o połowę mniejsza, niż zwykle.

W piątek Pfizer poinformował, że w wyniku reorganizacji produkcji zmniejszy dostawy szczepionki przeciwko COVID-19. Pod koniec stycznia firma ta ma produkować więcej tego specyfiku.

Z grupy 0 do szpitali węzłowych miało wyjechać 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Zdecydowano się wstrzymać ten transport i zmienić logistykę do momentu zaktualizowania harmonogramu dostaw.

W tym tygodniu 50 tys. szczepionek pojedzie do punktów, które mają wykonać drugie szczepienie i to się nie zmienia. 120 tys. szczepionek ma jechać do DPS i tu też nic się nie zmienia.

„Pfizer poinformowała o czasowym zmniejszeniu dostaw do krajów UE i najprawdopodobniej te zmniejszone dostawy będą miały miejsce między 18 a 25 stycznia. Do tej pory nie otrzymaliśmy zaktualizowanego harmonogramu dostaw.

Nie zmieniamy nic jeżeli chodzi o szczepienia populacyjne. Seniorzy powyżej 70 r.ż. rozpoczną szczepienia po 25 stycznia. Nie zmienia się również harmonogram rejestracji.

Podjęliśmy działania, które mają zabezpieczyć dalszy proces szczepień. Wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, otrzymają na pewno drugą dawkę” – stwierdził Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

„Rząd nie zakontraktował 6 milionów szczepionek od Moderny, ponieważ uznał, że nie ma to sensu. Lepiej brać u jednego producenta (zaraz będzie 7 różnych). Pfizer ogranicza dostawy, aby zwiększyć produkcje. I jesteśmy tam gdzie z testami i respiratorami” – powiedział Cezary Tomczy, poseł KO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button