PIŁKA RĘCZNA

Mistrzostwa Świata piłkarek ręcznych. Złote Francuzki

The 26th IHF Women's World Championship

17 grudnia poznaliśmy nowe mistrzynie świata w piłce ręcznej.

W wielkim finale 26. w historii czempionatu globu szczypiornistek, rozgrywanym na terenie Danii, Norwegii i Szwecji, reprezentantki Francji pokonały Norwegię wynikiem 31:28. Brązowe medale trafiły w ręce Dunek.

Ponad dwa tygodnie zmagań w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023 zwieńczone zostało w niedzielę, podczas finałowego dnia imprezy. W meczu o 3. miejsce Szwedki zmierzyły się z Dunkami, w wielkim finale doszło natomiast do powtórki sprzed dwóch lat: sprawę tytułu mistrzyń świata ponownie rozstrzygnąć miały między sobą reprezentantki Francji i Norwegii.

Jak się później okazało, Trójkolorowe skutecznie zrewanżowały się rywalkom za porażkę w Hiszpanii. Francuzki zwyciężyły w niedzielę 31:28 i zdobyły trzeci w historii kraju tytuł mistrzyń świata w piłce ręcznej.

Pierwszy kwadrans meczu należał do Norweżek, które prowadziły dwiema bramkami (8:6). Od tego momentu Trójkolorowe kontrolowały jednak przebieg boiskowych zdarzeń. Najpierw doprowadziły do remisu (9:9), potem do przerwy wypracowały trzy “oczka” zaliczki (20:17), a po zmianie stron konsekwentnie i skutecznie pilnowały różnicy.

W meczu o brązowy medal minimalną przewagą triumfowały Dunki (28:27). Początek meczu wskazywał na jednostronne spotkanie (5:1), ale do przerwy Szwedki potrafiły nieco odrobić straty (15:18). Po powrocie do gry reprezentantki Trzech Koron doprowadziły nawet do remisu (23:23), ale w emocjonującej końcówce więcej zimnej krwi zachowały Dunki.

Polska została sklasyfikowana na 16. miejscu.

Gospodarzami kolejnego mundialu w 2025 roku będą Niemcy i Holandia.