7 lutego rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście.
Na początek rozegrane zostaną sztafety mieszane. Reprezentacja Polski udała się do Czech w dziesięcioosobowym składzie. Na co stać biało-czerwonych?
Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście organizowane są już po raz drugi. Premierowy czempionat odbył się tam w 2013 roku. Właśnie te mistrzostwa były udane dla polskich biathlonistek. W biegu pościgowym srebrny medal zdobyła Krystyna Guzik (wówczas Pałka). Natomiast w biegu masowym brąz wywalczyła Monika Hojnisz. Całe mistrzostwa zdominowała reprezentacja Norwegii, która wywalczyła aż 11 medali, w tym 8 złotych.
W ubiegłym roku gospodarzem mistrzostw był niemiecki Oberhof. Najjaśniejszą gwiazdą tej imprezy był Norweg Johannes Thingnes Boe, który zwyciężył w trzech biegach: sprincie, biegu pościgowym i indywidualnym, a także wraz z innymi zawodnikami w sztafecie mieszanej i pojedynczej sztafecie mieszanej. U pań natomiast najwięcej medali zdobyła Szwedka Hanna Oeberg, która zwyciężyła w biegu indywidualnym i masowym, a w sprincie wywalczyła srebrny medal. Klasyfikację medalową także wygrała Norwegia, z dorobkiem 13 medali.
Na co stać reprezentację Polski?
Trener Tobias Torgersen zdecydował, iż w Novym Meście Polskę reprezentować będą: Anna Mąka, Joanna Jakieła, Natalia Sidorowicz, Daria Gembicka, Kamila Cichoń, Kacper Guńka, Marcin Zawół, Konrad Badacz, Jan Guńka i Andrzej Nędza-Kubiniec.
O szansach biało-czerwonych mistrzostwach powiedziała prezes Polskiego Związku Biathlonu Joanna Badacz.
– Jesteśmy cały czas na etapie budowania siły polskiego biathlonu. Dlatego każdy wynik lepszy od najlepszego w karierze danego zawodnika, czy zawodniczki, powinien nas cieszyć. W kadrze żeńskiej są zawodniczki, które stać nawet na miejsca w czołowej dziesiątce. Nie narzucajmy jednak dużej presji, bo zwykle przeszkadza ona w spokojnym rozwoju. Każdy zawodnik wie, jakie ma możliwości i trzymamy kciuki, aby udało mu się je zaprezentować. Mam nadzieję, że będzie lepiej niż podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata i wydaje mi się, że są na to szanse – oceniła.
Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście 2024
Środa, 7 lutego
17:20 – Sztafeta mieszana
Piątek, 9 lutego
17:20 – Sprint kobiet
Sobota, 10 lutego
17:20 – Sprint mężczyzn
Niedziela, 11 lutego
14:30 – Bieg pościgowy kobiet
17:05 – Bieg pościgowy mężczyzn
Wtorek, 13 lutego
17:10 – Bieg indywidualny kobiet
Środa, 14 lutego
17:20 – Bieg indywidualny mężczyzn
Czwartek, 15 lutego
18:00 – Pojedyncza sztafeta mieszana
Sobota, 17 lutego
13:45 – Sztafeta kobiet
16:30 – Sztafeta mężczyzn
Niedziela, 18 lutego
14:15 – Bieg masowy kobiet
16:30 – Bieg masowy mężczyzn
Mistrzostwa Europy Juniorów w Jakuszycach
Biathlonowe Mistrzostwa Europy Juniorów w dniach 7-11 lutego 2024 roku gościć będą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W programie zawodów zadebiutuje nowa konkurencja – mass start 60.
Mistrzostwa Europy Juniorów to pierwsza międzynarodowa impreza mistrzowska planowana na nowym obiekcie na Polanie Jakuszyckiej. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu nawet 250 zawodników i zawodniczek, którym towarzyszyć będzie ponad setka trenerów i pracowników technicznych. Wydarzenie potrwa tydzień, podczas którego do zdobycia będzie osiem kompletów medali w czterech konkurencjach. W programie zawodów w porównaniu z poprzednimi edycjami imprezy doszło do ważnej zmiany.
Nie dotyczyła ona biegów indywidualnych oraz sprintów, które są w programie Mistrzostw Europy Juniorów od samego początku. Pewne miejsce w harmonogramie startów mają również rozgrywane od 2018 roku sztafeta mieszana oraz supermikst. Po wielu latach z programu zawodów zniknęły za to biegi pościgowe. Zastąpi je jedna z najmłodszych konkurencji testowanych przez Międzynarodową Unię Biathlonu – mass start 60.
Ten niezwykle widowiskowy format już od kilku lat gości w kalendarzu zawodów niższej rangi: w Pucharze IBU oraz Pucharze IBU Juniorów. Decyzją światowej federacji w lutym 2024 roku w Jakuszycach będzie miała swoją premierą w zawodach rangi mistrzowskiej. Czym jest mass start 60? To nic innego jak doskonale znany z Pucharów Świata bieg ze startu wspólnego, ale z udziałem aż 60 zawodników wyłonionych na podstawie dwóch wcześniej rozegranych konkurencji indywidualnych.
Jak to możliwe, że na starcie stawi się jednocześnie tak liczna grupa zawodników, podczas gdy na strzelnicy w dalszym ciągu będzie tylko 30 stanowisk? Problem ten rozwiązano dzieląc zawodników na dwie grupy – numery od 1. do 30. strzelają po pierwszej rundzie biegowej, numery od 31. do 60. meldują się na strzelnicy po raz pierwszy po przebiegnięciu dwóch okrążeń. Wówczas następuje wyrównanie, a stawka jest już na tyle rozciągnięta, że zawodnicy nie mają problemów z pomieszczeniem się na strzelnicy podczas kolejnych wizyt na strzelnicy. Jednoczesny start aż 60 zawodników sprawia, że będzie to bez wątpienia najbardziej widowiskowa konkurencja zawodów w Jakuszycach.
Zawody rozpoczną dwa dni treningów. Biegi indywidualne planowane są na środę 7 lutego, nazajutrz odbędą się wyścigi sztafet, a po dniu przerwy 10 lutego odbędzie się rywalizacja w sprintach. Zwieńczeniem mistrzostw będą biegi ze startu wspólnego. Konkurencje żeńskie każdorazowo będą rozpoczynać się o godzinie 10:30, mężczyźni do walki o medale będą przystępować o godzinie 14:00.
Trasy turystyczne otwarte w trakcie zawodów
Podczas trwania mistrzostw Europy juniorów i poprzedzających je zawodów w ramach IBU Junior Cup, zawodnicy zajmą niewielką część jakuszyckich tras narciarskich. Rywalizować będą tylko na trasach wyczynowych o długości około 7,5 kilometra oraz na samej Polanie Jakuszyckiej. Miejsce rozgrywania zawodów będzie wygrodzone siatkami i dostępne wyłącznie dla zawodników od godziny 16.30 w dniu 28 stycznia do zakończenia mistrzostw.
Pozostałe trasy – łącznie 88 kilometrów – będą ogólnodostępne i utrzymywane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Wejść na nie będzie można w 8 punktach: Parkingi Stowarzyszenia Bieg Piastów, Polana Maliszewskiego, Huta, Chatka Robaczka, Czerwony Potok, stacja kolejowa Harrachov, Novy Svet – Harrachov – trasą Partyzancką do Działu Izerskiego. Dodatkowo możliwe będzie wejście na trasę na Orle przez peron kolejowy Polana Jakuszycka.
Program zawodów Mistrzostw Europy Juniorów w biathlonie:
7 lutego, g. 10:30 – bieg indywidualny kobiet (12,5 km)
7 lutego, g. 14:00 – bieg indywidualny mężczyzn (15 km)
8 lutego, g. 10:30 – sztafeta mieszana (4×6 km)
8 lutego, g. 14:00 – supermikst (6 km+7,5 km)
10 lutego, g. 10:30 – sprint kobiet (7,5 km)
10 lutego, g. 14:00 – sprint mężczyzn (10 km)
11 lutego, g. 10:30 – mass start 60 kobiet (9 km)
11 lutego, g. 14:00 – mass start 60 mężczyzn (12 km)
Otwarte w 2022 r. Dolnośląskie Centrum Sportu jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. To obiekt powstały z myślą zarówno o amatorach, którzy chcą się cieszyć kilkudziesięcioma kilometrami tras narciarskich w Górach Izerskich, ale także jako miejsce treningu dla zawodowców przygotowujących się do najważniejszych zawodów. W trakcie swej niedługiej jeszcze działalności DCS sprawdził się już jako miejsce krajowych oraz międzynarodowych zawodów biathlonowych i biegów narciarskich, z należącym do federacji Worldloppet Biegiem Piastów na czele.