INNEZIMOWE

Mistrzostwa Europy Juniorów w Jakuszycach. Ruszają mistrzostwa świata w biathlonie w Novym Mescie

Sporty zimowe

7 lutego rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście.

Na początek rozegrane zostaną sztafety mieszane. Reprezentacja Polski udała się do Czech w dziesięcioosobowym składzie. Na co stać biało-czerwonych?

Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście organizowane są już po raz drugi. Premierowy czempionat odbył się tam w 2013 roku. Właśnie te mistrzostwa były udane dla polskich biathlonistek. W biegu pościgowym srebrny medal zdobyła Krystyna Guzik (wówczas Pałka). Natomiast w biegu masowym brąz wywalczyła Monika Hojnisz. Całe mistrzostwa zdominowała reprezentacja Norwegii, która wywalczyła aż 11 medali, w tym 8 złotych.

W ubiegłym roku gospodarzem mistrzostw był niemiecki Oberhof. Najjaśniejszą gwiazdą tej imprezy był Norweg Johannes Thingnes Boe, który zwyciężył w trzech biegach: sprincie, biegu pościgowym i indywidualnym, a także wraz z innymi zawodnikami w sztafecie mieszanej i pojedynczej sztafecie mieszanej. U pań natomiast najwięcej medali zdobyła Szwedka Hanna Oeberg, która zwyciężyła w biegu indywidualnym i masowym, a w sprincie wywalczyła srebrny medal. Klasyfikację medalową także wygrała Norwegia, z dorobkiem 13 medali.

Na co stać reprezentację Polski?

Trener Tobias Torgersen zdecydował, iż w Novym Meście Polskę reprezentować będą: Anna Mąka, Joanna Jakieła, Natalia Sidorowicz, Daria Gembicka, Kamila Cichoń, Kacper Guńka, Marcin Zawół, Konrad Badacz, Jan Guńka i Andrzej Nędza-Kubiniec.

O szansach biało-czerwonych mistrzostwach powiedziała prezes Polskiego Związku Biathlonu Joanna Badacz.

– Jesteśmy cały czas na etapie budowania siły polskiego biathlonu. Dlatego każdy wynik lepszy od najlepszego w karierze danego zawodnika, czy zawodniczki, powinien nas cieszyć. W kadrze żeńskiej są zawodniczki, które stać nawet na miejsca w czołowej dziesiątce. Nie narzucajmy jednak dużej presji, bo zwykle przeszkadza ona w spokojnym rozwoju. Każdy zawodnik wie, jakie ma możliwości i trzymamy kciuki, aby udało mu się je zaprezentować. Mam nadzieję, że będzie lepiej niż podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata i wydaje mi się, że są na to szanse – oceniła.

Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście 2024

Środa, 7 lutego

17:20 – Sztafeta mieszana

Piątek, 9 lutego

17:20 – Sprint kobiet

Sobota, 10 lutego

17:20 – Sprint mężczyzn

Niedziela, 11 lutego

14:30 – Bieg pościgowy kobiet

17:05 – Bieg pościgowy mężczyzn

Wtorek, 13 lutego

17:10 – Bieg indywidualny kobiet

Środa, 14 lutego

17:20 – Bieg indywidualny mężczyzn

Czwartek, 15 lutego

18:00 – Pojedyncza sztafeta mieszana

Sobota, 17 lutego

13:45 – Sztafeta kobiet

16:30 – Sztafeta mężczyzn

Niedziela, 18 lutego

14:15 – Bieg masowy kobiet

16:30 – Bieg masowy mężczyzn

Mistrzostwa Europy Juniorów w Jakuszycach

Biathlonowe Mistrzostwa Europy Juniorów w dniach 7-11 lutego 2024 roku gościć będą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W programie zawodów zadebiutuje nowa konkurencja – mass start 60.

Mistrzostwa Europy Juniorów to pierwsza międzynarodowa impreza mistrzowska planowana na nowym obiekcie na Polanie Jakuszyckiej. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu nawet 250 zawodników i zawodniczek, którym towarzyszyć będzie ponad setka trenerów i pracowników technicznych. Wydarzenie potrwa tydzień, podczas którego do zdobycia będzie osiem kompletów medali w czterech konkurencjach. W programie zawodów w porównaniu z poprzednimi edycjami imprezy doszło do ważnej zmiany.

Nie dotyczyła ona biegów indywidualnych oraz sprintów, które są w programie Mistrzostw Europy Juniorów od samego początku. Pewne miejsce w harmonogramie startów mają również rozgrywane od 2018 roku sztafeta mieszana oraz supermikst. Po wielu latach z programu zawodów zniknęły za to biegi pościgowe. Zastąpi je jedna z najmłodszych konkurencji testowanych przez Międzynarodową Unię Biathlonu – mass start 60.

Ten niezwykle widowiskowy format już od kilku lat gości w kalendarzu zawodów niższej rangi: w Pucharze IBU oraz Pucharze IBU Juniorów. Decyzją światowej federacji w lutym 2024 roku w Jakuszycach będzie miała swoją premierą w zawodach rangi mistrzowskiej. Czym jest mass start 60? To nic innego jak doskonale znany z Pucharów Świata bieg ze startu wspólnego, ale z udziałem aż 60 zawodników wyłonionych na podstawie dwóch wcześniej rozegranych konkurencji indywidualnych.

Jak to możliwe, że na starcie stawi się jednocześnie tak liczna grupa zawodników, podczas gdy na strzelnicy w dalszym ciągu będzie tylko 30 stanowisk? Problem ten rozwiązano dzieląc zawodników na dwie grupy – numery od 1. do 30. strzelają po pierwszej rundzie biegowej, numery od 31. do 60. meldują się na strzelnicy po raz pierwszy po przebiegnięciu dwóch okrążeń. Wówczas następuje wyrównanie, a stawka jest już na tyle rozciągnięta, że zawodnicy nie mają problemów z pomieszczeniem się na strzelnicy podczas kolejnych wizyt na strzelnicy. Jednoczesny start aż 60 zawodników sprawia, że będzie to bez wątpienia najbardziej widowiskowa konkurencja zawodów w Jakuszycach.

Zawody rozpoczną dwa dni treningów. Biegi indywidualne planowane są na środę 7 lutego, nazajutrz odbędą się wyścigi sztafet, a po dniu przerwy 10 lutego odbędzie się rywalizacja w sprintach. Zwieńczeniem mistrzostw będą biegi ze startu wspólnego. Konkurencje żeńskie każdorazowo będą rozpoczynać się o godzinie 10:30, mężczyźni do walki o medale będą przystępować o godzinie 14:00.

Trasy turystyczne otwarte w trakcie zawodów

Podczas trwania mistrzostw Europy juniorów i poprzedzających je zawodów w ramach IBU Junior Cup, zawodnicy zajmą niewielką część jakuszyckich tras narciarskich. Rywalizować będą tylko na trasach wyczynowych o długości około 7,5 kilometra oraz na samej Polanie Jakuszyckiej. Miejsce rozgrywania zawodów będzie wygrodzone siatkami i dostępne wyłącznie dla zawodników od godziny 16.30 w dniu 28 stycznia do zakończenia mistrzostw.

Pozostałe trasy – łącznie 88 kilometrów – będą ogólnodostępne i utrzymywane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Wejść na nie będzie można w 8 punktach: Parkingi Stowarzyszenia Bieg Piastów, Polana Maliszewskiego, Huta, Chatka Robaczka, Czerwony Potok, stacja kolejowa Harrachov, Novy Svet – Harrachov – trasą Partyzancką do Działu Izerskiego. Dodatkowo możliwe będzie wejście na trasę na Orle przez peron kolejowy Polana Jakuszycka.

Program zawodów Mistrzostw Europy Juniorów w biathlonie:

7 lutego, g. 10:30 – bieg indywidualny kobiet (12,5 km)

7 lutego, g. 14:00 – bieg indywidualny mężczyzn (15 km)

8 lutego, g. 10:30 – sztafeta mieszana (4×6 km)

8 lutego, g. 14:00 – supermikst (6 km+7,5 km)

10 lutego, g. 10:30 – sprint kobiet (7,5 km)

10 lutego, g. 14:00 – sprint mężczyzn (10 km)

11 lutego, g. 10:30 – mass start 60 kobiet (9 km)

11 lutego, g. 14:00 – mass start 60 mężczyzn (12 km)

Otwarte w 2022 r. Dolnośląskie Centrum Sportu jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. To obiekt powstały z myślą zarówno o amatorach, którzy chcą się cieszyć kilkudziesięcioma kilometrami tras narciarskich w Górach Izerskich, ale także jako miejsce treningu dla zawodowców przygotowujących się do najważniejszych zawodów. W trakcie swej niedługiej jeszcze działalności DCS sprawdził się już jako miejsce krajowych oraz międzynarodowych zawodów biathlonowych i biegów narciarskich, z należącym do federacji Worldloppet Biegiem Piastów na czele.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button