POLSKA

Minister Środowiska Woś z koronawirusem. Najnowsze informacje dot. COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2

W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u Ministra Środowiska Michała Wosia podjęto działania wynikające z procedur Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani wczoraj wieczorem standardowym testom, którym poddawani są wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną.

Wyniki testów powinny być znane dzisiaj, tj. 17 marca. Do tego czasu, przez najbliższe godziny, ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu, pracują w powszechnie obowiązującym trybie kwarantanny. Następnie zastosują się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przez kontakt z Wosiem zakaziła się co najmniej jedna osoba. Jest to szczeciński radny PiS, Dariusz Matecki, który przebywa w szczecińskim szpitalu zakaźnym.

Prezydent: Rada Gabinetowa przełożona

„Wczoraj po południu zapowiedziałem na dziś zwołanie Rady Gabinetowej, na której mieliśmy wraz z rządem omawiać kwestie gospodarcze, a mianowicie – kwestie związane z pakietem pomocowym dla przedsiębiorców, dla pracowników i generalnie dla gospodarki. Pakietem, który w konsultacji ze mną został przygotowany przez Radę Ministrów. Mieliśmy mówić o szczegółach tego programu.

Natomiast – jak Państwo wiedzą – ogłoszono oficjalnie, że jeden z ministrów w rządzie, pan minister Michał Woś, miał dodatni wynik badania, czyli jest zakażony koronawirusem. To wywołało, oczywiście, konieczność uruchomienia procedur wewnątrz rządu wobec wszystkich osób, które stykały się z Panem Ministrem – i te procedury trwają.

Po konsultacjach z Ministrem Zdrowia, z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Panem Premierem, które zresztą trwały też wczoraj w nocy, podjąłem decyzję, że dzisiejsza Rada Gabinetowa nie odbędzie się z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników – z uwagi na to, by zachować procedury. Prawdopodobnie będzie przesunięta na jutro, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta jeszcze dzisiaj w ciągu dnia.”

Więcej przypadków koronawirusa w Polsce. Przejścia graniczne

W Polsce potwierdzono 205 przypadków koronawirusa, zmarła też piąta osoba zakażona.

Przejście graniczne w Świecku 16 marca wieczorem zablokowali kierowcy z Litwy i Estonii. Domagali się transportu tranzytowego i po kilku godzinach negocjacji zorganizowano im przejazd w eskorcie policji.

17 marca: 34-kilometrowy korek przed granicą polsko-niemiecką. Trzy samochody ciężarowe w Briesen zablokowały drogę i podróżni nie mogą dostać się w kierunku Polski. TIRy, które blokują dojazd do granicy naszego państwa, stoją na czternastym kilometrze. Kierowcy domagają się pierwszeństwa w transporcie z żywymi zwierzętami i produktami szybko psującymi się.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy (17 marca, stan na godz. 07.00):

z Niemcami:
Jędrzychowice – 15 godzin
Świecko – 7 godzin
Olszyna – 9 godzin
Kołbaskowo – 1 godzina

z Litwą:
Budzisko – 14 godzin

z Czechami:
Gorzyczki – 8 godzin
Cieszyn – 10 godzin
Kudowa Słone – 8 godzin
Nowe Chałupki – 8 godzin

ze Słowacją
Barwinek – 7 godzin

Powroty do Polski. Przerwa w szkołach

W ramach organizowanej przez rząd akcji „LOT do domu” zaplanowano na dziś 16 rejsów do Polski, m.in. z Tbilisi, Malagi, Dublinu i Londynu, Chicago, TelAwiwu czy Aten.

– Najprawdopodobniej przerwa w działaniu szkół będzie wydłużona aż do świąt wielkanocnych (do końca kwietnia) – minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Znane osoby zarażone koronawirusem

Aktor Tom Hanks i jego żona Rita, którzy zostali pozytywnie zdiagnozowani na obecność koronawirusa, wyszli ze szpitala w Australii. Kolejne dwa tygodnie spędzą na kwarantannie domowej.

Inni zarażeni

Kristofer Hivju znany jako Tormund w „Grze o tron”.

Brytyjski aktor Idris Elba – „Pacific Rim”, „Prometeusz”, „Mroczna wieża”, „Gra o wszystko”, „Avengers: Wojnie bez granic” czy „Thorze: Ragnaroku”

Olga Kurylenko – modelka i dziewczyna Bonda z filmie „Quantum of Solace”.

21-letni hiszpański trener zmarł z powodu koronawirusa zaraz po tym, jak lekarze zdiagnozowali u niego białaczkę.

Świat

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że przez 15 dni we Francji nie będą dozwolone spotkania rodzinne, w gronie przyjaciół, wspólne wyjścia do parku czy nawet spotkania na ulicy.
Można będzie chodzić na zakupy, do lekarza czy do pracy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button