POLITYKAPOLSKA

Milioner Obajtek – pieniądze z budżetu państwa. Szlakiem dworów i pałaców szefa Orlenu

Afery Obajtka c.d. - od wójta Pcimia do milionera

Daniel Obajtek otrzymał dwa lata temu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 800 tys. zł na remont dworku na Pomorzu.

Chodzi o dworek Obajtka w przysiółku Borkówko pod Borkowem Lęborskim.

Ministerstwo Kultury teraz przyznało 1,15 mln zł na remont tego budynku. Dwa granty, tj. 410 tys. zł dała też Fundacja KGHM. Kolejne dwie dotacje (nie znamy jej wysokości) przekazała Fundacja PKO BP.

W 2017 roku właścicielem stuletniego dworku w tej miejscowości został Daniel Obajtek.

Organizatorem niedzielnego, charytatywnego slalomu (uczestniczył w nim prezydent Duda) jest fundacja Handicap, która obecnie użytkuje i remontuje za państwowe pieniądze dworek Daniela Obajtka.

– Zawody narciarskie w których startuje dziś A. Duda organizuje instruktor, kumpel Szumowskiego od maseczek oraz fundacja remontująca… pałacyk Obajtka. Jakiż ten świat jest mały… – powiedział Marcin Kierwiński, poseł KO.

Prezes Orlenu nagle rozwiązał w 2020 roku umowę z Fundacją Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP”, która prowadziła te prace. Miał tam powstać ośrodek dla osób niepełnosprawnych.

Następnie zaprosił kolejną na dokończenie tej inwestycji. Fundacja ta jest blisko związana w władzą.

– Rzecznik Orlenu wypowiada się w sprawie prywatnego pałacyku Daniela Obajtka i treści jego umowy z Fundacją Handicap. Czyżby Orlen również miał jakieś relacje z tą fundacją? Czy był jej sponsorem? – stwierdziła Jan Grabiec, poseł PO.

– Umowa użyczenia nieruchomości Fundacji HANDICAP została podpisana na 30 lat. Wyremontowany budynek będzie przeznaczony na cele rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnością, także z zespołem Tourette’a – napisała na Twitterze Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy Orlenu.

6 marca poseł Marek Sowa (KO) na rynku w Lanckoronie powiedział, że Obajtek nabył dwie nieruchomości, które szybko przepisał na mamę.

– Skąd posiadał tak dużą kasę, że stać go było na takie inwestycje? Na jednej z nieruchomości w 2016 roku wybudowany został dom warty kilka milionów złotych – pytał Sowa.

Na konferencję przyszedł wójt gminy Tadeusz Łopata, który poprosił posła, by opuścił Lanckoronę. „Serce was boli, bo najpiękniejszy dom w Lanckoronie?” – stwierdził wójt.

Skandaliczna obrona Daniela Obajtka ze strony prezydenta Andrzeja Dudy

Andrzej Duda będzie bronić Obajtka. Prezes udzielił wsparcia jemu podczas wyborów prezydenckich.

– Daniel Obajtek jest dobrym prezesem Orlenu i bardzo dobrze sobie radzi na tej funkcji – stwierdził w niedzielę w Zakopanem Andrzej Duda.

– Prezydent Duda jest za wszystko odpowiedzialny za to co robi Obajtek. Pomaga Obajtkowi w ucieczce przed obliczem sprawiedliwości. Jest zależny od człowieka, który nie powinien zajmować stanowisk w Orlenie – powiedział Borys Budka, przewodniczący PO.

O majątku byłego Wójta Pcimia Daniela Obajtka

– Nowe dowody. Będziemy pokazywać kolejne nieruchomości, które Daniel Obajtek kupił i szybko przepisał. Wydał 7 razy więcej niż zarobił a potem… przepisywał na mamę i… Już niedługo kolejne fakty. W tej sprawie prowadzimy szereg poselskich kontroli – Cezary Tomczyk, poseł KO.

Wyciąg z księgi wieczystej nieruchomości Daniela Obajtka w Lanckoronie. 17 stycznia 2013 r. Daniel Obajtek kupił nieruchomości w Lanckoronie, a 5 marca 2014 r. aktem darowizny przepisał nieruchomości na swoją mamę.


Kolejna nieruchomość w Lanckoronie, którą Obajtek przepisał na swoją mamę. Tym razem chodzi o działkę o powierzchni 1965 m2. Działka została zakupiona przez Daniela Obajtka 17.01.2013 r., a przepisana aktem darowizny 5 marca 2014 r. na mamę.


– Wójt gminy zakrzykujący posła i żądający jego zgody na zorganizowanie w gminie konferencji prasowej. Tego jeszcze nie było. Pani Marszałek Witek zamierza zabrać głos w tej bulwersującej sprawie? Do czego się jeszcze posuną kryjąc Obajtka? – Slawomir Nitras, poseł KO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button