Pantery mgliste to jedne z najmniej poznanych dzikich kotów, których sytuacja w naturze z roku na rok jest coraz bardziej niepokojąca.
Te piękne azjatyckie zwierzęta padają łupem kłusowników, którzy nielegalnie handlują ich częściami ciała, w tym skórami. Zmniejsza się także zasięg występowania panter mglistych – poprzez wycinkę lasów, przekształcanie terenów pod rolnictwo i urbanistykę oraz zmiany klimatu.
4 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. Z tej okazji dwie pantery z ZOO Wrocław: Chen i Pia, dostały specjalne smakołyki – ulubione mięso. Ten szczególny dzień ma zwrócić uwagę na zagrożenia dla panter mglistych, a z tej okazji Fundacja ZOO Wrocław DODO współpracująca z fundacjami ratującymi dzikie koty Azji uruchomiła specjalną zbiórkę. Dochód z niej wspomoże pantery mgliste i śnieżne oraz manule. Zbiórka ruszyła na portalu zrzutka pod hasłem “Ratujmy dzikie koty!” i można znaleźć ją pod linkiem https://zrzutka.pl/8t8h4p.
Pantera mglista – tajemniczy mieszkaniec gęstych lasów
Pantery mgliste żyją w Azji południowo-wschodniej, głównie w Chinach, ale też między innymi Indiach, Nepalu, Kambodży, Laosie, Wietnamie, Tajlandii i Malezji. Są silnie związane ze środowiskiem leśnym, zwłaszcza pierwotnymi wiecznie zielonymi tropikalnymi lasami deszczowymi. Rzadziej widywane są na łąkach, w zaroślach i na bagnach namorzynowych. Tymczasem obszar, na którym żyją, należy do jednego z najszybciej wylesiających się na świecie (znika 0,6 procent tamtejszych lasów rocznie). Zagrożeniem dla panter mglistych jest więc bezpośrednia utrata siedlisk (także na potrzeby rozwoju rolnictwa i turystyki oraz zmiany klimatu). Ich populacja jest przez to rozdzielana, co utrudnia im przetrwanie i rozmnażanie się.
Najwięcej panter mglistych ginie jednak z powodu kłusowników. Celowo zabijają oni pantery handlując ich unikatowymi skórami oraz częściami ich ciała wykorzystywanymi w azjatyckiej pseudomedycynie. Wierzy się, że kości, zęby, mięso czy skóry panter mglistych mają wręcz cudowne właściwości, podobnie jak części ciała tygrysów. Często koty te łapią się także przypadkowo we wnyki zastawiane na inne zwierzęta. Bywa także, że żywe osobniki są przemycane przez nielegalnych handlarzy do prywatnych pseudohodowli.
Pantera mglista (Neofelis nebulosa) nazywana jest tak z kilku powodów – między innymi swojej tajemniczości i nieuchwytności. Ponadto ma nieco rozmyte cętki oraz mieszka w gęstych lasach równikowych Azji, w których często panują mgły. Być może tym kierowano się nadając jej przydomek “nebulosa”, czyli “mglista”.
Ochrona panter mglistych – bardzo ważne zadanie
Pantery mgliste są narażone na wyginięcie (VU). Liczbę żyjących na wolności osobników szacuje się na 3,7-5,5 tys. Dodatkowo 263 pantery mgliste żyją w 81 ogrodach zoologicznych na całym świecie, które z powodzeniem prowadzą programy hodowli zachowawczej tego gatunku. Wrocławskie zoo wraz z Fundacją ZOO Wrocław DODO wspiera organizację Hutan, która działa w prowincji Sabah na Borneo (Malezja). Chroni tam pantery mgliste, ale także orangutany i borneańskie słonie indyjskie. Zakłada fotopułapki na szlakach migracji zwierząt, dzięki czemu możemy dowiedzieć się więcej o ich zachowaniach w naturze i lepiej je chronić. To między innymi organizacja Hutan jest adresatem zbiórki podczas charytatywnego biegu WildRun 2022, który odbędzie się w zoo 9 października. W tym roku zbieramy na Zwierzęta Azji. Więcej o biegu: https://zoo.wroclaw.pl/blog/2022/06/14/ruszyly-zapisy-na-wild-run/.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pantery Mglistej uruchamiamy specjalną zbiórkę podczas której można wesprzeć cel ochrony panter mglistych i śnieżnych. Każda wpłata się liczy, a ten, kto wpłaci kwotę powyżej 50 zł może od nas dostać wełnianą zabawkę dla swojego kota. Są one wykonane z wełny mongolskich gatunków owiec przez lokalnych mieszkańców. Dochód ze zbiórki wspomoże między innymi Fundację Snow Leopard Trust, która pomaga panterom śnieżnym na terenach ich występowania, czyli między innymi w Himalajach i wysokich pasmach centralnej Azji.
Pantery mgliste i śnieżne możecie znaleźć w naszym zoo w Terytorium Panter, po prawej stronie od wejścia (obok fok). Manule mieszkają nieopodal Baszty Niedźwiedzi w starej części zoo. Latem najlepiej próbujcie wypatrzeć nasze dzikie koty Azji wczesnym rankiem.