LEKKOATLETYKA

Międzynarodowe gwiazdy Poznań Athletics Grand Prix. Czy padnie rekord stadionu?

World Athletics Continental Tour

Jeden z najszybszych sprinterów w historii, halowa mistrzyni Europy w biegu na 60 m oraz wychowanek i następca Jana Żeleznego uzupełniają międzynarodową stawkę zawodników mityngu Poznań Athletics Grand Prix.

Znamy już Polaków, którzy wystąpią przed poznańską publicznością 27 maja. Pora ujawnić nazwiska lekkoatletów z zagranicy, którzy uświetnią swoją obecnością mityng na Golęcinie.

Podziwiaj gwiazdy Poznań Athletics Grand Prix 2022

Starzy dobrzy znajomi oraz lekkoatleci, których dotąd nie było na poznańskim mityngu – znamy pierwsze nazwiska gwiazd, które 27 maja wystąpią na Golęcinie podczas Poznań Athletics Grand Prix 2022.

Czwartą edycję mityngu zaszczycą swoją obecnością między innymi aktualni rekordziści Polski. Dla Piotra Liska (skok o tyczce) będzie to już trzeci start w poznańskiej imprezie, a Marcin Krukowski (rzut oszczepem) pojawi się na niej po raz pierwszy. Nie zabraknie zeszłorocznych medalistów olimpijskich: Dariusza Kowaluka (złoto w sztafecie mieszanej 4×400) i Anny Kiełbasińskiej (srebro w sztafecie 4×400). Na Golęcinie wystartują także aktualni mistrzowie Polski: Pia Skrzyszowska (100 m ppł), faworytka poznańskiej publiczności Adrianna Szóstak (trójskok), Angelika Sarna (800 metrów) i Dominik Kopeć (100 m).

Mityng Poznań Athletics Grand Prix uzyskał poziom bronze przyznawany imprezom lekkoatletycznym w ramach World Athletics Continental Tour.

Czy padnie rekord stadionu?

To całkiem możliwe, bowiem na starcie biegu na 200 metrów stanie jeden z najszybszych biegaczy w historii. Yohan Blake w światowych tabelach historycznych biegów na 100 i 200 metrów ustępuje tylko Usainowi Boltowi. Razem z nim sięgał po 2 złote medale olimpijskie w sztafetach. Ma również na swoim koncie dwa olimpijskie srebra zdobyte indywidualnie. Na Yohana Blake’a czeka rekord stadionu Frankiego Fredericksa (20.26) z 2003 roku. Warto wspomnieć, że najlepszy czas w karierze Blake’a na dystansie 200 m jest o sekundę lepszy.

O wiele trudniej będzie w konkursie rzutu oszczepem. Wystąpi w nim Vítězslav Vesely. Czech ma na koncie mistrzostwo świata z Moskwy (2013), mistrzostwo Europy z Helsinek (2012) oraz dwa brązowe medale olimpijskie (Londyn 2012 i Tokyo 2021). Zawodnik jest wychowankiem aktualnego rekordzisty świata Jana Železnego, który 19 lat temu ustanowił również rekord stadionu na Golęcinie. Wynik Železnego wydaje się być poza zasięgiem Veselego, ale na pewno wiele emocji przyniesie kibicom pojedynek Czecha z Marcinem Krukowskim.

Podczas kobiecych sprintów uwaga publiczności powinna się skupić na jednaj z najlepszych Europejek ostatnich lat. Szwajcarka Ajla Del Ponte jest halową mistrzynią Europy z Torunia (2021), a na zeszłorocznych igrzyskach w Tokio była najlepszą przedstawicielką Starego Kontynentu w finale biegu na 100 m.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button