POLSKA

Michałów. WOŚP otwiera Punkt Humanitarny. Owsiak pomaga migrantom

Granica Polski z Białorusią

5 listopada w Michałowie rozpoczęła się instalacja punktu pomocy humanitarnej, którego celem jest wsparcie medyków i organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom przekraczającym polsko-białoruską granicę.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zachęca do działania wszystkie instytucje i środowiska, którym bliski jest los drugiego człowieka. Do współpracy przystąpiły już m.in. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Polski Czerwony Krzyż. Orkiestra apeluje również o umożliwienie organizacjom pozarządowym działania w strefie stanu wyjątkowego.

Punkt zostanie otwarty w Michałowie przy liceum na ul. Sienkiewicza.

RPO Marcin Wiącek i szef WOŚP Jerzy Owsiak spotkali się z przedstawicielami PCK i władzami samorządowymi gminy Michałowo podczas otwarcia specjalnego punktu humanitarnego w tym mieście. Łącznie to 6 kontenerów, z których jeden może być przystosowany do udzielania profesjonalnej pomocy medycznej przez przeszkolony personel przez całą dobę. Równocześnie miejsce to będzie pełnić funkcję centrum logistycznego, skąd każdy, kto świadczy pomoc humanitarną migrantom, będzie mógł pobrać niezbędne materiały (koce, ogrzewacze, materiały medyczne itp.). Punkt ma być w stałym kontakcie ze wszystkimi NGO’sami, które od 3 miesięcy działają w strefie przygranicznej.

Na granicy mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym. Sytuacja wielu migrantów jest dramatyczna, zwłaszcza rodzin z dziećmi, co wymaga zorganizowania pilnej pomocy i opracowania odpowiednich procedur. Rzecznik Praw Obywatelskich od początku domaga się w związku z tą sytuacją respektowania praw człowieka i konwencji międzynarodowych. Docenia inicjatywy i wysiłki organizacji pozarządowych niosących pomoc. Występował o dopuszczenie przedstawicieli mediów w rejony przygraniczne. Żaden człowiek na terenie RP nie może być pozbawiony swoich praw, ani pozostawiony bez wsparcia w sytuacji, gdy naruszana jest jego godność.

Rzecznik Praw Obywatelskich w czasie briefingu prasowego poinformował także o decyzji kapituły Nagrody im. Włodkowica, która w tym roku została przyznana wspólnocie samorządowej Michałowa. Uzasadniając decyzję, RPO po raz kolejny docenił zaangażowanie władz gminy i społeczności lokalnej w pomoc migrantom.

Marcin Wiącek zadeklarował też pomoc prawną wszystkim, którzy ratując życie i zdrowie migrantów obawiają się pociągnięcia z tego tytułu do odpowiedzialności karnej.

Jurek Owsiak podczas otwarcia Punktu Humanitarnego WOŚP w Michałowie:

„Najnowsze badania mówią o tym, że 60% Polaków uważa, że organizacje pozarządowe i organizacje humanitarne powinny móc działać w strefie objętej stanem wyjątkowym. Pytam – co z tymi 40% osób? System systemem, ale miejmy w sobie odrobinę empatii.

Zapominamy o tym, co się dzieje na granicy, a ten problem trwa cały czas kilku tygodni. Usłyszałem dzisiaj ważne słowa od jednej starszej pani – mosty łączą a mury dzielą.

Usłyszmy wołanie o pomoc, mimo że jest ono bardzo ciche, bo ludzie, którzy tej pomocy potrzebują – boją się nawet o nią prosić. Kiedy oni potrzebują pomocy, my siedzimy w ciepłych mieszkaniach, pijemy herbatę, a jedne newsy zastępują inne.

Odkąd przyjechaliśmy do Michałowa, usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, jak powinna wyglądać samorządność, jak wygląda postawa obywatelska, jak wygląda troska o drugiego człowieka.

Każdy, kto działa przy granicy, kto jest widoczny ze swoją działalnością, także osoby prywatne, będzie mógł korzystać z naszych zasobów.”

Z końcem tygodnia w Michałowie rozpocznie się instalacja punktu pomocy humanitarnej, w którym medycy i organizacje pozarządowe udzielające pomocy uchodźcom na granicy będą mogły zaopatrzyć w materiały przydatne w ich pracy (medyczne materiały zużywalne, podstawowe sprzęty medyczne, jedzenie, woda itp.). W swoich działaniach WOŚP skupia się na wyposażeniu i akcesoriach medycznych oraz podstawowych środkach spożywczych, zapewnionych m.in. przez współpracujące z Fundacją firmy. Orkiestra nie planuje zbiórki odzieży czy środków czystości ani też organizacji zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na przygraniczne działania.
Punkt zacznie działać całodobowo w poniedziałek, 8 listopada. Dyżurować w nim będą członkowie Pokojowego Patrolu – grupy wolontariuszy działającej przy WOŚP w trakcie różnego rodzaju akcji. Całość realizowana będzie w ścisłym reżimie sanitarnym.
 

„Wobec migrantów, którzy próbują przekroczyć polską granicę, zastosowano nadzwyczajne środki, które niemal wykluczają możliwość jakiejkolwiek pomocy ze strony Polski, nawet jeśli taka osoba już znajdzie się na terenie naszego kraju. Łamane są w ten sposób międzynarodowe przepisy dotyczące możliwości starania się o azyl w Polsce. Dodając do tego polityczne rozgrywki Białorusi połączone z totalnym łamaniem prawa – migranci znaleźli się w absolutnym potrzasku i spotykają się z nieludzkim traktowaniem przez służby obu krajów. Skazani są na tułaczkę, strach, a na końcu walkę o przetrwanie i życie. Coraz częściej przegrywają w osamotnieniu i odcięciu od jakiejkolwiek pomocy. Dziękuję wszystkim dobrym ludziom, odważnym wolontariuszom, którzy z całych sił próbują pomóc uchodźcom i oświadczamy, że Fundacja WOŚP już udzieliła wsparcia grupom pomagającym migrantom i nadal będzie to czynić” – Jurek Owsiak.

„Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do działania w strefie przygranicznej zachęca wszystkie instytucje i środowiska, którym bliski jest los drugiego człowieka. Znalazło się wśród nich Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
 

Na granicy mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym. Sytuacja wielu migrantów jest dramatyczna, zwłaszcza rodzin z dziećmi, co wymaga zorganizowania pilnej pomocy i opracowania odpowiednich procedur. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich od początku domagam się w związku z tą sytuacją respektowania praw człowieka i konwencji międzynarodowych. Doceniam inicjatywy i wysiłki organizacji pozarządowych niosących pomoc. Występowałem o dopuszczenie przedstawicieli mediów w rejony przygraniczne. Żaden człowiek na terenie RP nie może być pozbawiony swoich praw, ani pozostawiony bez wsparcia w sytuacji, gdy naruszana jest jego godność” – Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Do współpracy przystąpił również Polski Czerwony Krzyż.
 

„Polski Czerwony Krzyż od połowy sierpnia prowadzi działania pomocowe na rzecz uchodźców na granicy polsko- białoruskiej. Dużym utrudnieniem zarówno dla nas, jak i dla innych organizacji jest brak zgody rządu polskiego na wejście z pomocą humanitarną w strefę stanu wyjątkowego. Zauważamy coraz więcej potrzeb w tym obszarze, zwłaszcza w zakresie pomocy medycznej, ponieważ warunki pogodowe są coraz trudniejsze. Dostarczamy pakiety pomocowe z żywnością i ciepłą odzieżą czy butami, ale to nie jest wystarczające, dlatego każde działania, które mają na celu wsparcie naszej inicjatywy są dla nas cenne. Dziękujemy za zaproszenie do współpracy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mamy nadzieję, że punkt humanitarny, który otwieramy w Michałowie wesprze działania zarówno nasze, jak i lokalnych organizacji i władz” – Michał Mikołajczyk, Członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża

Jednym z celów współpracy szerokiego środowiska społeczeństwa obywatelskiego jest zwrócenie uwagi na problem braku możliwości prowadzenia działań przez organizacje pozarządowe w strefie stanu wyjątkowego, co zwłaszcza obecnie, przy coraz częstszych przypadkach wycieńczenia bądź wychłodzenia, nie powinno mieć miejsca.
 

„Przy tak dramatycznej sytuacji, jaka ma obecnie miejsce na granicy, nikt z nas nie powinien być obojętny i siedzieć bezczynnie. Oburzające jest to, że wiele osób, wiele organizacji chce działać, pomagać na granicy, a nie może tego robić z uwagi na ograniczenia, jakie nakłada na nie państwo” – Jurek Owsiak

Punkt Humanitarny WOŚP zlokalizowany jest przy polsko-białoruskiej granicy w Michałowie

W punkcie medycy, organizacje pozarządowe i wszyscy ludzie dobrej woli będą mogli zaopatrzyć w materiały przydatne w ich pracy (medyczne materiały zużywalne, podstawowe sprzęty medyczne, jedzenie, woda itp.). W swoich działaniach skupiamy się na wyposażeniu i akcesoriach medycznych oraz podstawowych środkach spożywczych, zapewnionych m.in. przez współpracujące z Fundacją firmy. 

W punkcie znajdują się m.in.  

 • Maseczki KN95/ FFP2
 • Żele do dezynfekcji rąk
 • Rapid testy na obecność koronawirusa
 • Folia termiczna dwuwarstwowa
 • Ogrzewacze do rąk 
 • Zestawy First Aid 
 • Pakiety z butami i ciepłymi ubraniami  
 • Woda
 • Jedzenie 

WOŚP nie planuje zbiórki odzieży czy środków czystości ani też organizacji zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na przygraniczne działania.

Co do tej pory zrobiono: 

 • kupiono sprzęt i materiały zużywalne dla ratowników, którzy już tam działają za blisko 50 000 PLN
 • Urodzinowa zbiórka Jurka  Owsiaka na Facebooku na Fundację Ocalenie przyniosła 72 927 PLN

Postulaty WOŚP

Jako obywatele przejmijmy inicjatywę.

● Żądamy natychmiastowego dopuszczenia organizacji społecznych zajmujących się pomocą humanitarną migrantom, którzy znaleźli się na terenie Polski.
● Żądamy utworzenia i udostępnienia miejsc,  gdzie uchodźcy/migranci byliby w sposób przyjęty przez prawo międzynarodowe przyjmowani, aby w sposób cywilizowany prowadzić wszelkie procedury związane z dalszymi losami tych ludzi.
● Nie zgadzamy się z decyzją Sejmu i Prezydenta RP, którzy wprowadzili stan wyjątkowy i przez to niemożliwa jest legalna pomoc uchodźcom.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button