MOTOSPORT

Martin Vaculik wygrał w Pradze. Zmarzlik wciąż prowadzi w SGP 2022

Pech Janowskiego w finale SGP

Dominacja wybranych pól startowych, pękające motocykle, triumf Słowaka i pech Polaka – tak w skrócie wyglądał trzeci tegoroczny turniej cyklu Speedway Grand Prix.

Praga gościła elitę już po raz 28, a turniej na „Markecie” odbywa się nieprzerwanie od 1997 roku. Żadne inne miasto nie może pochwalić się taką żużlową laurką. Niestety, kolejny raz turniej w stolicy Czech rozczarował, a w wielu przypadkach część wyników… można było wpisywać w program jeszcze przed startem wyścigu.

Zawody świetnie zaczął Maciej Janowski. Wrocławianin, który przed rokiem wygrał jeden z praskich turniejów, pokonał w wyścigu inauguracyjnym dwukrotnego mistrza świata, Bartosza Zmarzlika.

W półfinale „Magic” wykorzystał drugie pole startowe, pokonał m.in. trzykrotnego mistrza świata, kolegę ze Sparty, Taia Woffindena i pewnie wjechał do decydującego wyścigu. Niestety, w wielkim finale Janowski dotknął taśmy i został wykluczony z powtórki. Wygrał Martin Vaculik. To czwarty w karierze Słowaka triumf w SGP, ale pierwszy od czterech lat. Drugie miejsce zajął Woffinden, a trzecie Jason Doyle. Pozostali Polacy nie wypadli w Pradze dobrze: Patryk Dudek zajął 12., a Paweł Przedpełski 15. miejsce.

Dzięki udziałowi w finale Janowski awansował w klasyfikacji generalnej. Ma teraz 43 punkty i tylko punkt traci do prowadzącego Zmarzlika. Tzeci jest Duńczyk, Leon Madsen, który ma na koncie 40 punktów. Kolejny turniej cyklu odbędzie się już 4 czerwca, w niemieckim Teterow.