POLITYKAPOLSKA

Marsz Niepodległości w rękach rządu. Będzie miał charakter uroczystości państwowych

Marsz Niepodległości 2018

– „Biało-Czerwony Marsz 100 lecia Odzyskania Niepodległości” to uroczystość państwowa organizowana przez władze Rzeczypospolitej. Zaproszeni są Wszyscy. Przyjdźmy tylko z biało-czerwonymi flagami! Bądźmy razem! Pokażmy, że Polska jest jedna, radosna i wspólna! – napisał Prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

– 11 listopada zostanie zorganizowany wspólny, biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowych – oświadczył rzecznik Prezydenta Błażej Spychalski podczas konferencji po spotkaniu Prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim.

Spotkanie polityków odbyło się po tym, jak Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada.

– Podczas spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim ustalono, że zgodnie z propozycjami środowisk kombatanckich, zostanie zorganizowany wspólny, biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowych – powiedział minister.

Dodał, że marsz będzie objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP, a organizacją zajmie się Rząd RP.

Sekretarz Stanu w KPRP zachęcił wszystkie środowiska do uczestnictwa w marszu 11 listopada. – Pokażmy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną drużyną; pokażmy, że możemy w tym dniu wspólnie świętować – mówił.

Zauważył, że wszystkie inne marsze, które miałyby przebiegać tą samą, trasą, z mocy prawa, nie mogą mieć miejsca.

Oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP

W związku z decyzją Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zakazującą organizacji „Marszu Niepodległości”, która skutkuje niepotrzebną eskalacją emocji mogących dodatkowo zakłócić przebieg Święta odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił Premiera Mateusza Morawieckiego na konsultacje.

Podczas spotkania ustalono, że zgodnie z propozycjami środowisk kombatanckich, 11 listopada zorganizowany zostanie państwowy, biało-czerwony marsz z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kwestie organizacyjne marszu spoczywać będą na rządzie RP.

Marsz będzie miał charakter uroczystości państwowej. Jak w przypadku każdej państwowej uroczystości związanej z obchodami stulecia odzyskania niepodległości, Prezydent RP Andrzej Duda obejmie nad nim Patronat Narodowy.

Stowarzyszenie “Marsz Niepodległości” o zakazie

Robert Bąkiewicz, prezes stowarzyszenia “Marsz Niepodległości” odniósł się do pomysłów niektórych dziennikarzy dotyczących upaństwowienia Marszu Niepodległości.

– Jesteśmy doskonale przygotowani na nadchodzący marsz. Tutaj chciałbym również zwrócić uwagę na to, że od strony Prezydenta RP i Rządu RP mamy przykład godny docenienia. Pamiętamy jak Prezydent Bronisław Komorowski próbował robić marsz konkurencyjny. Wielu nieodpowiedzialnych publicystów namawiało stronę rządową, żeby Marsz Niepodległości został upaństwowiony. To ważne, żeby Marsz Niepodległości miał charakter społeczny i oddolny, bo tylko w ten sposób wyraża wolę Polaków i patriotów, którzy chcą świętować niepodległość.

Wiceprezes stowarzyszenia odniósł się do gróźb Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

– Chciałbym odnieść się do słów i zapowiedzi Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która wkrótce kończy kadencję. Przypominam, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, tak samo jak każda inna obywatelka musi przestrzegać polskiego prawa. Zapowiedzi o tym, że jeśli zobaczy racę na Marszu Niepodległości, czy jeśli zobaczy jakiekolwiek inne sytuacje, będą podstawa rozwiązania zgromadzenia, nie są zgodne zobowiązującym prawem. Przypominam Pani Prezydent, że artykuł 20 ustawy o zgromadzeniach mówi jasno w jakich momentach zgromadzenie można rozwiązać. Jeśli na jakimkolwiek zgromadzeniu znajdzie się osoba, która łamie prawo, jest to podstawa do tego aby wyciągnąć wobec tej osoby konsekwencje. Nie jest to podstawą aby wyciągać zbiorową odpowiedzialność. Czyli nie jest to podstawa do rozwiązania zgromadzenia. Jeśli dojdzie do rozwiązania Marszu Niepodległości bez podstawy prawnej, my jako Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” przy pomocy naszej służby prawnej, złożymy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego. Organizatorzy Marszu Niepodległości są bardzo dobrze przygotowani do tego, aby spokojnie przeprowadzić Marsz Niepodległości tak jak to było w latach ubiegłych. Straż Marszu Niepodległości jest bardzo dobrze przygotowana i zapraszam wszystkich 11 listopada do Stolicy.
(własne, KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button