POLSKA

Marsz Niepodległości. Sąd uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Bąkiewicz: Sędziowska kasta w najgorszym wydaniu

Warszawa

Na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski poinformował o decyzji sądu w sprawie Marszu Niepodległości.

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie prezydenta Warszawy w sprawie decyzji wojewody mazowieckiego o uznaniu Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego na lata 2021-2023.

– Zgromadzenie to nie odbywało się w sposób legalny przez ostatnie trzy lata. W zeszłym roku miało nie odbyć się z powodu pandemii.
Skandaliczne jest to, że nie rząd jest odpowiedzialny za to i oddaje organizację neofaszystom.

Przypominam sceny z tamtego roku, czy było zagrożenie czy nie dot. tego marszu. Te race spadające do mieszkań, tę niesłychaną agresję, wypowiadane hasła nienawiści. Nielegalne zgromadzenie może rozwiązać tylko policja. Mam nadzieję, ze policja będzie stanowcza i będzie postępowała inaczej, niż rok temu. Jako miasto nie możemy nic zrobić – powiedział Trzaskowski.

– Anarchia sądowa ciąg dalszy. Sąd uznał za zasadny wniosek Trzaskowskiego o uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o zarejestrowaniu naszego zgromadzenia cyklicznego.
Marsz Niepodległości i tak się odbędzie. Zapraszamy 11.11 do Warszawy – Niepodległość nie na sprzedaż!

Skandal! W trakcie uzasadnienia wyroku sędzia Andrzej Sterkowicz nie reagował na sytuację, w której nasz pełnomocnik zgłaszał, ze w trybie połączenia cyfrowego nie słyszymy uzasadnienia decyzji ze względów techn. (przerywanie dźwięku) Prosiliśmy o przerwę. Sąd miał nas w nosie!

Składamy odwołanie, do wyższej instancji od haniebnego wyroku sędziego Andrzeja Sterkowicza, który uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o zarejestrowaniu Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego.

Sędziowska kasta w najgorszym wydaniu. Decyzję wojewody mazowieckiego ws. Marszu Niepodległości uchylił sędzia Andrzej Sterkowicz. To syn Czesława Sterkowicza, który był na liście Antoniego Macierewicza w związku z wykonaniem uchwały lustracyjnej – skomentował Robert Bąkiewicz prezes „Marszu Niepodległości”.

Marsz Niepodległości – zgoda na zgromadzenie cykliczne

Wojewoda Mazowiecki 25 października 2021 r. na wniosek Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” wydał zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzenia raz do roku w dniu 11 listopada na obszarze: od ronda Dmowskiego/pl. Defilad z planowaną trasą przejścia: al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu), ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca zakończone na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Decyzja ta obejmuje okres od 2021 r. do 2023 r. w godzinach 14.00 – 19.00.

Po otrzymaniu wniosku od organizatora Wojewoda Mazowiecki kieruje się w każdym przypadku kryteriami zawartymi w ustawie Prawo o zgromadzeniach (art. 26a ust.1). Wskazany przepis ustawy określa, że zezwolenie na zgromadzenie cykliczne jest wydawane, jeśli wydarzenia:

  • są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych (dotyczy „Marszu Niepodległości”)
  • odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat – chociażby nie w formie zgromadzeń
  • miały na celu uczczenie doniosłych i istotnych dla historii RP zdarzeń.

Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” skorzystało z przysługującego mu prawa do złożenia wniosku o zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzenia w celu uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wyrażenia dumy narodowej i spełniło wyżej wymienione ustawowe kryteria.

Odnośnie kwestii bezpieczeństwa, organizator zgromadzenia jest zobowiązany przestrzegać powszechnie obowiązującego prawa.

W decyzji Wojewody określono, że  organizator zobowiązany jest do przestrzegania, obowiązujących w dniach zgromadzeń, aktualnych ograniczeń, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz jest zobowiązany poinformować o nich uczestników zgromadzenia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button